Söndag idag och solen skiner.Lite mer ork efter att ha sovit bra med hjälp av min nya spikmatta & ett sömnpiller.Ska ta en promenad och köpa något gott bröd till frukost på bageriet här bredvid när det öppnar.Tvättstugan igång.Idag ska jag inviga balkongen.och sedan får vi se vad dagen har att erbjuda.Är inne i en jobbig period med sömnbrist,jobbstress,saker att bearbeta i mitt sinne.Slår tbx som ångest & dålig tilltro till mig själv.Och motivationen är dålig.Hur gör ni?

@Molnet Back to basic, höll jag på att säga. Menar att hålla sig till de goda vanorna och rutinerna som man skapat. När jag vacklar brukar jag tänka att ”göra saker rätt” att fokusera på det så jag inte tappar fotfästet och börjar gå åt fel håll. Det ger mig trygghet och kontroll.

Om det är återkommande ”problem” som dyker upp och som inte rör på sig, behöver man ta upp det på ytan för att se vad det handlar om. Vad är det som stör? Varför ger det ångest? Något jag tagit till mig som jag läst är att - ångest är en signal om att mina verktyg inte räcker för att hantera en given situation. Så ångest signalerar om att något behöver hanteras på något sätt för att man ska få ro, den ger sig inte annars. När jag får ångest så tar jag det som en signal om att något inte står rätt till och att jag behöver undersöka vad det handlar om och att försöka göra något åt det. Bara att ta upp det på ytan och sätta ord på det lättar på trycket och ger mer klarhet.

Ha en fin söndag och vad smarrigt med färskt från bageriet, kan känna lukten! Kram❤️

@Molnet, god morgon. Även här började dagen i tvättstugan och balkongfix på agendan. Håller med @Vår2022 att ångesten vill säga något till en.

När jag vacklade ordentligt innan nyår så bestämde jag mig för att jag ville ha någon att bolla mina tankar med. Går nu på 12-stegs program i privat regi och det har varit såååå bra. Det är en genomgång av hela mig själv och jag har fått tag i så mycket kring mig själv som jag inte skulle ha förstått på egen hand. Tycker du ska ge AA en chans. För mig iallafall är det svårt att jobba med tankar själv, jag behöver inputs. Jag har gått på AA två gånger och det är jättefin gemenskap.

Stor kram🩷

@vår2022 Ja precis.Back to basic är en bra strategi & fila på verktygen lite extra .För mig är det som sagt värk,stress & dålig sömn & i viss mån tristess som gör att jag vacklar i ork & motivation.Det vill säga det är just dessa saker som jag får fila lite på .När jag är inte i värk & dåligt sömn period tryter orken mot stress & svårigheter & då väljer jag bort saker som är roligt & sen kommer ångest som ett brev på posten.Lider ju av generell ångest som diagnos.Men nu tar jag nya tag med rutiner,goda vanor & verktyg.

@Bubbelmorsan .Det låter intressant.Har ju haft en sponsor för länge sedan men den personen talade så negativt & hotade mig att kontakta både polis, socialtjänst och att ta kontakt med min arbetsplats och berätta om mitt beroende om hon hade den minsta misstanke om jag drack.Så jag sa tack & adjö för att göra den trista historian kort.Förstår att det inte är så det ska fungera.Men ska nog ansluta mig någon dag på AA online kvinnomöte &lyssna.Ha en fin dag!