@Carisie 🙏❤️! Jag tror du och jag är i samma ålder… Jag ska söka ny läkare, blev lite irriterad på hen… också ficka jag vänta i evighet vid mitt besök så jag var typ urarg när trycket togs… det var typ ett år sedan och det var supervarmt ute. På måndag bokar jag in. Mitt blodtryck var heller inte skyhögt… men haj tror det förhöjda är en kombination av ålder och mitt dåliga mående dvs stress pga ångest. Sover heller inte bra…. Kanske är det så om jag får östrogen så mår jag kanske så mkt bättre att ångeststress o sömn förbättrar mina värden. Nu kan jag inget av läkarvetenskap ska jag tillstå.
Har idag varit på akupunktur, bor i större stad och hade tur. Hen kändes seriös med gedigen utbildning i Kina (kan dock inte kolla ref etc men jag kommer köra) och efter 10 minuter med nålarna så hände något i mig, tårarna började rinna och spänningarna i kroppen lättade. Kanske hokuspokus men fasiken vad faktiskt häftigt det var. Väl hemma igen känns det lugnare i kroppen än när jag vaknade i morse. En verklig Aha-upplevelse idag alltså. Önskar dig en fantastisk dag kära ssk i cyperrymden 💕💕💕🥰🥰🥰

Har precis vaknat efter en blund i solen, vet inte när detta hände senast men är så tacksam för min akupunktur. Detta bådar gott inför natten. Känner mig skönt avslappnad. Om sömnen kommer till rätta tror jag mina andra ”åkommor” kommer bli liiiiite lättare att bemästra… 🙏💪

@Molnet Det kommer krävas några behandlingar, har två sejourer inbokade nästa vecka men känner mig förhoppningsfull och skönt avslappnad i kroppen. Brukar vanligtvis havväldigt spända axlar (stress/ångest etc). Jag uppdaterar i min tråd dagligen. Jag tog även upp alkoholen, migrän och klimakteriet samt ångesten…. Hen var väldigt vänlig och sa vi börjar med sömn så du blir starkare… stor kram 🥰 till dig och ha en skön kväll! Jag kan redan ✅ i min kalender och det gör väl du med💪💕

@Ny dag .Japp nykter & alkoholfri idag med fast jag varit på mingel med bubbel.Akupunktur för sömnen skull är nog något jag med skulle behöva.Ha en skön kväll!

Så himla bra att akupunkturen kändes så bra @Ny dag! Hur var natten? Mår du bra idag med?
Klimatet bör du verkligen kolla på hur mycket det är det som spökar för ditt dåliga mående! Jag har en väninna som ville ta sitt liv men sedan fick livet tillbaka tack vare östrogen! Sömnsvårigheter förstör hela livet, så var det alla fall för mig, kunde ju inte få balans på något plan när jag inte fick sovit ordentligt! Jag hoppas verkligen att akupunkturen hjälper till och att du slipper något annat. Jag tror väldigt mycket på Kinesisk medicin (naturliga behandlingar såsom akupunktur b.la.) att kolla på helheten och kolla vad för brister man kan ha som påverkar måendet, jag har läst att de kan se på tungan, ögon m.m. vad som kan behövas? Akupunktur hjälpte mig att bli helt fri från smärta, minns inte hur många gånger jag gick, trodde inte ens på det men var desperat och det hjälpte!

Ja det är härligt att känna likheten i hur vi tänker och agerar, lite tvillingsjäl kanske?❤️

Önskar dig en underbar söndag!

@Ny dag Jag är otroligt mottaglig för akupunktur också. Provade den kända ”whiskypinnen” uppe på hjässan under en förlossning med stor framgång, jag slocknade en stund och värkarna stillade sig en timme för att senare komma igen med värsta rycket. Att jag fick vila en timme mitt i värkarbetet var ovärderligt. Tog också akupunktur i öronen mot stress, och somnade under behandling varje gång.

Jag har fått för mig att om man är känslig, och lätt får ångest, så är man också mer mottaglig för just akupunktur. Så du gör helt rätt som ger detta en chans.

Kram 🐘

PS. Och klimakteriet var vidrigt för mig, började runt 40 och pågick till några år efter 50. Mycket psykisk ohälsa, alla mina utmattningar har delvis berott på klimakteriet. Rikliga blödningar, järnbrist, svettningar, sömnproblem bla bla bla. Och försökte jag med hormontillskott mådde jag ännu sämre, så jag höll mig till SNRI och harvade på. Att nå menopaus var en välsignelse. Det är hattandet hit och dit och upp och ner med hormonerna som jag mår sämst av. Mådde man dåligt under puberteten, så är risken stor att man mår dåligt i förklimakteriet. Men nu är alla hormoner på låg nivå. Äntligen.

@Himmelellerhelvette Tvillingsjäl 🥰. Tror också på alternativ medicin som ett komplement till vår västerländska. Känns bra att inte äta mediciner (speciellt för oss beroendepersonligheter). Har provat alla sömnmediciner som inte är beroendeframkallande inkl melatonin och inget hjälper på riktigt… men i natt har jag sovit riktigt bra, vaknade ett par gånger men lyckades somna om hyfsat snabbt. Fick också örter att koka på ett specifikt sätt och ska dricka detta morgon och kväll efter mat…. Klimakteriebesvär är också något som kan behandlas med akupunktur samt högt blodtryck…. Ska ändå ringa svensk gynekolog för klimakteriet på måndag. Igår fick jag innan akupunkturen en undersökning av tungan, mina händer samt ryggen, hen utbrast när hen kände på min rygg du är mycket, mycket trött. Väl när alla nålar satt i kroppen hände något, tårarna började rinna lätt (kunde inte torka bort dem för jag hade nålar också i händerna) och sen var det som jag föll i vila trots att jag var vaken. Var helt slut hela em igår på ett skönt sätt. Gick och lade mig 20.30. Har gjort aku tidigare men aldrig haft denna upplevelse. Kommer ge detta en ärlig chans med alla mina åkommor för att precis som du säger komma åt helheten. Hen var tydlig med att sömnen för mig var det viktigaste just nu, alkoholen då frågade jag… hen menade att vi tar nålarna i din kropps takt om jag tolkade det hela rätt. Kände mig trygg iaf och känner mig hoppfull.
Grattis till dig att du klarat 4 veckor👏🥳. Vi får ta en dag i vecka i taget. Stor kram 🤗🥰 till dig❤️

@Andrahalvlek Vad kul att du har goda erfarenheter av akupunktur. Jag känner mig hoppfull på riktigt. Jag har sovit i natt🥳! Placebo eller akupunktur???? Jag sov, det är huvudsaken (jag är dock övertygad om att det var aku, maken ff skeptisk 🤨)
Du och jag är lika unga😔, klimakteriet för mig började sent, hade det urjobbigt i puberteten. Jag fick anorexia och mensen försenades pga undervikt. Jag löste det problemet genom att bli normalviktig och använda mig av bulimi för att känna kontroll/döva…. Och så har det hållit på…. Jag har bara bytt bulimi till beroende…. Hade ett tiotal år där jag var vanlig men det var jag inte för jag mådde skit men precis som du säger jag harvade på och åt SSRI och gick i KBT..
När jag läser vad du skriver är det inte konstigt att du gått in i väggen med allt du har haft också i vardagen. Du är fantastisk 🤩 och en stor, stor inspiration. 🥰❤️🥰

@Ny dag så bra att du fått sova, jag känner att sömn är så viktig för mitt välmående och inget funkar bra när jag inte får min sömn. ”Kul” ändå när jag tänker tillbaka och bläddrar lite tillbaka i min telefon, nej men vem är det där, för mindre än ett år sedan som var uppe och söp var och varannan natt och hade ångest varje dag!

Nu när jag tänker efter så tror jag att mitt missbruk eskalerade markant i klimakteriet. Sömnproblem och skört psyke skulle ”botas”med a, som i sin tur resulterade i ännu värre sömnproblem och fruktansvärda problem orsakade av missbruk. Sen fick jag hjälp med klimakteriet och jag tror det gav mig nycklar till dörrar som ledde mig HIT, till alla er i the sober club :)

Du är så duktig som krigar på, en gång är den sista…en liten dag i taget – vi är på rätt väg nu ❤️

@B.Å Tack finaste du! Ja, klimakteriet har nog gjort det hela värre. Och jag ska verkligen ta tag i det, dels via vården och genom akupunkturen.
Idag är jag obeskrivligt trött, helt slut trots att jag faktiskt sovit i natt. Det var nog förlösande med akupunktur igår på flera sätt. Det jag upplevde igår kändes som att all stress kom ut medan tårarna rann. Mina axlar känns som att de sitter i rätt höjd nu, innan har de suttit vid öronen.
Grattis till en månad igen!! Vi kör nu, 💪🥰🥰🥰🥳

Är så fruktansvärt trött idag efter akupunkturen fast på härligt sätt, softar och lyssnar på ljudbok. Det finns inte tillstymmelse till sug efter a utan bara skön trötthet och en avslappnad kropp. Längtar efter nästa behandling och jag tror verkligen jag kan få hjälp på vägen vad gäller sömn, ångest, migrän och klimakteriet. Verktyg som kommer underlätta min fortsatta nykterhet i min strävan att bli hon som inte dricker!🥰

@Ny dag Hej 👋🏼 Jag är tidig 70-talist 👵🏼😂 Men klimakteriet kom tidigt för mig och jag bokstavligen SIMMADE i sängen om nätterna innan jag fick hjälp. De var dock väldigt motvilliga till att ta östrogenprov på mig för att jag "var för ung" men de undersökte allt annat med glädje. Det var sköldkörteln och de ville sätta in mig på antidepressiva när jag förklarade att jag inte hade nån energi och kände mig nedstämd- men jag sov ju aldrig på nätterna - jag simmade ju! Sen gick jag till världens bästa gynekolog och VIPS var jag provtagen & botad! Jag tror både på läkemedel och på alternativ medicin - min bästa kompis som är barnmorska har pluggat akupunktur i Kina i två år och hon nålar mer än gärna på mig! Jag älskar det! Jag har också fått gråtattacker när hon nålat mig - det är någon sorts befrielse från allt. Jag upplever det som en ventil. Allt man samlat på sig bara pyser ut och lättnaden är monumental! Har du hittat en bra akupunktör så kör bara! Är det placebo så är det uppenbarligen bra för dig.

Ang blidtrycket-det finns numer bra hemmamötare. De flesta får ju faktiskt högre BT bara de kliver in på en mottagning. Makens BT han får mätt på VC är skyhögt - medan de jag tar hemma manuellt är bra. Jag har även kollat med vår automatiska och den mäter exakt samma som det manuella. Det är en Beurer (28) som man sätter på handleden och mäter vilket är supersmidigt.

Hoppas det löser sig på bästa sätt för dig - bolla gärna med mig om du vill ❤️🩵

@Carisie Jag är då ett par år äldre 😩. Har varit på gång att köpa men inte till skott, nu är jag parallellt inne på Apotea och har hittat ”din” mätare. Tack för tipset ❤️! Jag tror det bästa för världen vore om man kombinerade västerländsk och kinesisk läkekonst. Det ena utesluter inte det andra känner jag. Stor kram och hoppas du får en underbar kväll med maken innan jourvecka. Du får gärna peppa för du är så inspirerande som liksom bara slutade sådär 🥰❤️❤️❤️