@fooliehutten Grattis till din 2 nyktra födelsedag! 🥳🥳🥳 Väldigt mycket viktigare än den vanliga födelsedagen, tycker jag. Hur har år 2 varit jämfört med år 1 tycker du?

Kram 🐘

@fooliehutten, stort grattis till hela två år som alkoholbefriad! Ser att du börjat jobba aktivt med att få till sömnen också, nått fina resultat redan!

En grej jag verkligen måste lägga av med själv är den där kvälls-IPAn jag vant mig vid, visst det är bra med humle men samtidigt urindrivande... och ersätta kvällskaffet med litet rogivande te som jag gjorde i början. En timmes skärmfri tid innan läggdags, finns mycket man kan pilla med. Ständigt experimenterande i sann Kaizen-stil är nog nyckeln till fortsatt framgång för oss båda!

@spoix90, jo du semlor är inte fy skam. Morsan bakade 77 sorters småkakor, bullar, semlor och smörgåstårta. Bortskämd där😗🎶. Jag har med mig hembakat sen barnsben så långt längre än A-djäveln dök upp och nu har go’fikat tagit allt fokus och helt skåpar ut A från i fooliehuttens underbara värld👌🤠🎶

@Andrahalvlek, tackar och år 2 har på vissa sätt varit jobbigare än 1:an. Fast ser jag till kampen mot A så var 1:an jobbigare. Jag har dystymin som fond och den drar ner mig under normalglad. Nu i 2:an så är jag mer permanent i mitt äkta själstillstånd och tacka faan för att jag haft det tufft med att vara jag. På riktigt är det skönt att hitta dig själv fast det inte alltid känns angenämt. Sammanfattar jag så var kampen mot A något jag upplevde som en strid mot en yttre fiende, nu kivas jag med mig själv och det är svårare. Fienden är medveten om de grepp jag försöker överraska med. Ha en skön dag🤗

https://m.youtube.com/watch?v=KHCKzOXXsqU&list=RDKHCKzOXXsqU&start_radi…

@Vitvargen, tack och den där kaizen verkar vara en schysst stil för oss. Jag försöker dra ner rullgardinen på skärmen i god tid. Kaffe oftast bara på förmiddagen, men dryga litern på ett par timmars tomgång drar jag i alla fall. A-fri öl till mat och helgsnacks får bli kvar. Antalet är så mycket lägre nu när törsten släcks istället för att stegras som var resultatet av tidigare ”%-hinkande”😵‍💫. Ha en skön dag🤗

@fooliehutten Har du provat SSRI? För mig funkar det som ren magi. Inte speciellt hög dos. Har försökt sluta med medicinen några gånger, men då blev jag tokdeprimerad.

När alkoholen inte stökar med dina måbra-hormoner så kan antidepressiva göra ett riktigt bra jobb.

En del säger att de blir avtrubbade känslomässigt av SSRI-medicin, men jag känner mig som mig själv när jag tar medicin. Positiv, lösningsorienterad, handlingskraftig.

Kram 🐘

@Andrahalvlek, jag är så skeptiskt trög emot medicin, trots att jag är medveten om dess hjälp för andra. Jag gläds åt att andra får hjälp, men har inte riktigt den omtanken om mig själv. Jag är väl kanske helt enkelt orolig för att ta sista halmstrået och rädd för att det därefter inte finns något hopp kvar. Jag är samtidigt så van att må som jag gör och att ingen ljusning i dystymins tunnel syns, men det är i alla fall mysigare här i underjorden utan alkoholens skadliga inverkan. Jag söker och läser, nu senast i hjärnfondens info. Där stod om nya rön runt OSU6162. En molekyl som sägs kunna göra små underverk. Jag kollade om jag kunde vara med i ett projekt som testkanin. Det gick inte för jag tillhörde inte rätt grupp den här gången. Jag följer med i den utvecklingen och hoppas på ett genombrott och tillgänglighet på apoteket. Tack för att du finns här Andrahalvlek 🤗

@fooliehutten Grattis till årsdagen, och tack för att du tog ditt eventuella förnuft till fånga och fortsätter att dela dina underbara tankar, fynd och utflykter i existensens gåtfullheter med oss. "Sammanfattar jag så var kampen mot A något jag upplevde som en strid mot en yttre fiende, nu kivas jag med mig själv och det är svårare." Amen till det.

@fooliehutten Det låter verkligen som om du jobbar på, på bästa sätt. Just negativa tankar kan man tex jobba medvetet med. Så fort en negativ tanke kommer, stopp: i med handbromsen, in med en neutral medveten tanke istället. Till slut går det av bara farten. Att fastna i en loop av negativa tankar sänker en mentalt oerhört mycket.

Kram 🐘

@fooliehutten Stort grattis till 2 år!🥳🥳🥳. Så fantastiskt bra jobbat av dig! Du är verkligen stark i din vilja och hanterar livet på bästa sätt, trots tufft motstånd emellanåt.

Ha en spännande och utvecklande resa på ditt tredje år som nykter🌟. Kram❤️

@fooliehutten, Jag är litet intresserad själv av detta med signalsubstanser och hur dessa omsätts, har kört med en del olika preparat sedan en månad innan jag slutade med alkohol i augusti för att i någon mån underlätta återställandet efter vad alkoholen saboterat. Kört mest med B-komplex (hela paketet av B-vitaminer inkl folsyra och kolin) och zinktillskott, plus D-vitamin under mörka halvåret. Max halv dos av allt, det blir för mycket annars tycker jag. Kanske gränsar det till vidskepelse, många läkare skakar på huvudet åt sånt här och menar att man normalt får i sig allt man behöver via kosten - men funkar det så funkar det och litet kosttillskott lär inte skada tänker jag.

Intressant utveckling du berättar om vad gäller OSU6162 som dopaminstabiliserare. På liknande tema finns en del forskning om effekter av olika prekursorer till dopaminergiska processer, här är en artikel som sammanfattar forskningsläget kring en gammal medicinalväxt Mucuna pruriens (sammetsböna, kliböna på svenska) som innehåller L-Dopa: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11587415/

Jag är endast nyfiken lekman som sagt och du får ta det för vad det är, information. Kliniska studier saknas men det verkar finnas en del tecken på framgång vid forskning på olika djurmodeller (tex råttor). Det är fråga om medel som bara får säljas under benämningen kosttillskott, ej registrerade läkemedel. Finns en del andra prekursorer också (tex L-tyrosin, vitamin B6, magnesium) man kan undersöka om man är intresserad, det bör nämnas att man inte ska kombinera sådana här "kosttillskott" med läkemedel utan att höra med läkare först.

Lycka till, du verkar redan vara på väg åt rätt håll med en extremt viktig faktor i det här sammanhanget: sömnen!