Har druckit i 15 år inte som redlös utan mer 1 flaska vin eller 2-3 öl varje kväll till maten, sen är kvällen kort dvs. jag somnar och vaknar typ 3-4 med ångest... Jag jobbar alldeles för mycket typ 7-22 flera jobb... och har svårt att säga nej och hjälper allt och alla och är generös och alldeles för snäll = folk utnyttjar mig. Jag tycker ofta synd om mig själv och känner att hur kan folk göra si och så mot mig och utnyttja mig osv. men hur svårt kan det vara att inse det för det är ju precis det de gör och varje gång känner jag samma sak HUR kan de göra det ? Och då känner jag mig ännu dummare... Hur kan jag komma

oj råkade trycka enter för tidigt :-) Som titeln anger så är jag osäker på hur sjutton jag går tillväga och blir mindre beroende och till slut helnykter. det känns som en lång och hård resa. Jag har läst några av era andras inlägg och ser att ni ger ett bra stöd till varandra. Det är kanske det som gör skillnad i denna grupp. för när jag anförtror mig till mina närmaste får jag bara men snälla det är väl bara att sluta dricka eller så får man konstiga blickar, och känner skuld mm.
det känns som att jag får lov att skriva av mig här utan att bli dömd och känna mig dålig. Men det är som jag känner nu - jag hoppas att jag har rätt och att jag kommer att fixa det här. Jag är inte helt trygg vid tanken, men jag måste ju försöka iallafall tacksam för all hjälp jag kan få.

@tomboy, välkommen hit. Här är vi som du sett många som delar liknande upplevelser som dina. Att läsa och skriva här ger mycket och att du blivit medlem är ett rejält kliv framåt, bara det! Om jag skulle ge ett råd så här i ditt intro blir det att det är lättare att sluta helt än att försöka dricka kontrollerat. Det finns säkert andra sätt att se på saken, men när man tar första glaset så är det någon annan som tar kommandot, sen är det ”kontrollerade” drickandet blott ett suddigt minne. Styrkekram till dig i kampen 🤗