Det är inte min första gång att använda mig av Alkoholhjälpen, men det är första gången jag själv börjar en tråd. När jag har läst andras trådar kan jag se att de får mycket stöd här. Jag tror det är värdefullt att vara öppen för all hjälp man kan få. Det är också bra tror jag att sätta ord på tankar och känslor.

Jag har länge haft problem med alkohol, och 2023 accepterade jag att jag har rejäla alkoholproblem och under hela året drack jag inte en droppe. Sen under 2024 började jag dricka igen ibland när jag var ensam. Det är ofta så att när jag dricker så dricker jag verkligen för mycket, det är det jag vill. Därav att jag gör det ensam.

Nu har jag börjat om, dag 1 idag. Som ni säkert förstår har jag massa jobbiga känslor i kroppen då jag drack väldigt mycket under tisdagen och onsdagen. Så det har varit hjärtklappning och mycket oro i bröstet.

Men jag vill inte kontrolleras av den här drogen. Jag vill avsluta min relation med alkohol en gång för alla. Därav gör jag detta inlägg, och ska försöka att återkomma här och försöka få ut lite saker i ord. Om jag får pepp av er andra är det en bonus, men inget som jag kräver så klart.

Tror fler andra här har haft jobbiga dagar senaste dagarna. Tack för mig för idag, återkommer om någon/några dagar.