@RasmusVillLeva Ingen orsak - vi hjälps åt! Det finns så många faktorer som i början kan få en att känna att "jag kan lika gärna dricka" så om det går att mota i grind så är det ju bara en vinst. Allt BLIR verkligen bättre när man kommit igenom "det värsta". För mig var det varken sug eller abstinens som var ett problem utan slentriandrickat. Alla de där "för att jag kan - glasen". "Jag är vuxen och bestämmer själv - glasen". "Guldkant på tillvaron - glasen". ... You name it! Men det tog sin tid att gnugga bort oönskade vanor men belöningen kommer. Tvivla aldrig på det 🙏🏼🩵

@vår2022 Otåligheten. Den är värst. Vill ju se resultat NU. IDAG. 😊 Men jag vet. Tålamod. Och klart kroppen måste fått sig en rejäl chock – ”vad gör gubbfan?” Han dricker inte. Han äter, går tusentals steg mer än vanligt och försöker sova. 😊

Helt enig tror att planen och att hålla sig till den är A och O. Och sätta mål och följa upp är ju något jag är extremt van med. Är bara så otroligt rädd för att sätta långsiktiga mål för just detta. Dels för att det känns så oöverstigligt att exempelvis säga 3 månader och dels för att misslyckandet då på något sätt skulle kännas närmare. Kanske konstigt tänk men det är lite så jag tänker. Mitt mål är just nu 1 vecka och klarar jag det blir det en vecka till. Klarar jag 2 blir det 2 till och så vidare. Men kanske inte tänkt klart kring det och tack för din input kring det.

Men jag gillar din bildsättning av dina långsiktiga mål. Förr eller senare ska vi ju alla bli pensionärer. 😊Har ett städskåp som står lite undangömt. Har en galen plan att klä in framsidan med bilder på mina långsikta målbilder. Ett husdjur, en sommarstuga hemma i Sverige, en dröm om att återuppta någon sport och så vidare. Och sen tänkte jag klä insidan i det mörka skåpet vad som är alternativet. Mörka bilder på vad som händer om jag skulle fortsätta som jag gjort. Helt enkelt skapa en plats att gå till för att påminna mig om alternativen och ifrågasätta alla konstiga tankar som finns och som det säkert kommer komma mer av. Skulle också vara ett litet projekt att fylla ut tiden med och något kreativt för hjärnan.

Yes, skrivandet är verkligen egenterapi. Tror aldrig jag skrivit så här mycket om mig själv på det personliga planet. Men för varje inlägg och för varje svar som komponeras så kan man nästan känna hur tankarna klarnar och att reflektionen blir på ett mer djupare plan. Inlägg för inlägg.

Tack för alla dina råd och reflektioner! Ha en fantastisk dag! Kram!

@RasmusVillLeva Hej! Du har ju fått massor av bra tips här redan men tänkte på en sak. Du skriver att du är resultatinriktad och effektiv på jobbet -känner igen mej där - och också otålig och vill ha snabba resultat. En sak som jag tycker hjälper både måendet och nykterheten är att dela upp saker i delmål och projekt.
Ett projekt kan vara att röja upp en hög med tvätt eller kläder. Och sen nästa projekt😊. Det låter kanske banalt men man arbetar sej liksom igen röran och får en ordning som känns befriande.
Samma med nykterheten. För mej kändes det övernmäktigt att säga eller lova tre månaders nykterhet. En dag i taget är den bästa strategin tycker jag.
Kämpa vidare, här är många som hejar på dej!

@RasmusVillLeva Ja, vi vill gärna att det ska vara en quickfix, nu! Vi har ju också påverkat och förändrat vårt belöningssystem i hjärnan genom alkohol och den skriker efter belöning av alkohol nu! Dricker vi inte alkohol får vi abstinens och sug. Vi har gjort oss ännu mer otåliga och rastlösa genom alkoholberoendet som behöver stillas snabbt! När vi får ut giftet ur systemet stillas abstinens och suget. Troligen hänger även vår rädsla för att misslyckas ihop med alkoholberoendet, för vi är så vana att snabbt stilla begäret och för att inte utsätta oss för risken att få obehag eller sug. Snabb tillfredsställelse med alkohol blir lösningen, som vi vet inte är en lösning.

Jag har blivit så mycket mer chill och tålmodig som nykter och även min självkänsla har ökat. Nu är jag inte alls lika rädd för att misslyckas med saker som jag var förr. En annan sak som också är viktigt i nykterhetsarbetet är att ha tilltro till sin egna förmåga, tro på sig själv att man kommer att fixa det. Den tanken påverkar oss mer än man kan tro. Det ger också lite jävlar anamma!

Låter som en bra plan med en vecka i taget, två och så vidare. Viktigaste är att komma igenom några veckor sen kan man planera vidare. Vilken fantastisk idé med klädskåpet! Så kreativt! Drömmarna och den ljusa sidan och den mörka sidan för alternativet. Målbilder är så bra, man kan fantisera hur man vill och allt är möjligt. Det påverkar även humöret och välmåendet med positiva bilder, man blir glad😁. Jag har realiserat många!

Ha det gott!❤️

Undra om abstinensbesvären. Jag har nu haft 13 nyktra dagar och har haft huvudvärk till och från vissa dagar, vilket jag sällan har annars. Dag 1 vaknade jag dock med portvinstå (!), gikt, vilket ju är jäkligt ironiskt. Tvungen att avstå även från alkoholfri öl, vilket annars varit räddningen under mina vita månader. Åt värktabletter en vecka, slutade och då kom huvudvärken ... I går gjorde jag ett avbrott, drack 4 enheter, och i dag mår jag bra. Därmed inte sagt annat än att det är konstigt hur kroppen reagerar ...

@Gåbert Bra jobbat med 13 nyktra dagar! Jag hade huvudvärk av och till i ca två månader, men sedan gav det med sig när min hjärna fått en viss återhämtning från alkoholen. Så det kan ta sin tid för kroppen att bli balanserad.

Nu vet jag inte hur ditt drickande ser ut men det är egentligen inte så konstigt hur kroppen reagerar. När man vant sin kropp med alkohol mår man dåligt på olika sätt när man inte dricker, man får abstinens. Det tar tid för kroppen att göra sig av med alkoholen och återhämta sig från det. Då du drack 4 enheter igår så tänker jag att du stillade abstinensen för ett tag och mår inte dåligt. Kanske det ser annorlunda ut när det gått mer tid och alkoholen gått ur kroppen helt?

@RasmusVillLeva Bra jobbat👊Glass är lösningen för det mesta. Älskar glass! Har unnat mig en glass varje dag under semestern. Skulle dock kunna skriva en novell om känslan när man precis beställt sin glass och ngn i familjen undrar om de får smaka. Den som inte förstår vikten av att man vill äta sin glass helt ostört och själv borde lagföras för ngn form av brott.
I övrigt, håll linjen och sätt nya små mål inför morgondagen, grym e du💥

Dag 5 och 2 dagar kvar till delmålet 1 vecka. Mitt oplanerade stopp kom så plötsligt, helt utan planering. Dagen innan fanns inget annat än att bara fortsätta. Och sen bara det hände. Kroppen fick nog. Var en fruktansvärd nära-döden-upplevelse. Vilken tacksamhet jag känner för det idag trots allt. Även om det bara är dag 5 utan. Ynka 5 dagar som känts som ett maratonlopp. En evighet. Och dagen blev verkligen en blandning av hopp och fokus VS trötthet och nedstämdhet.

Jobbat hemifrån idag men på ett helt annat sätt. Normalt sett hade jag börjat med lite vin till lunchen (ingen frukost) och sedan fortsatt med vodkadinkar resten av dagen. Gjorde det jag måste för att resultat skulle synas och eftermiddagen var mest bara en dimma innan jag till sist kunde logga av. Och kunde fortsätta dricka. Idag har jag haft energi, ätit en lien, men ändå, god lunch. Och varit otroligt produktiv. Och till och med dragit igång tvättmaskinen. 😊 Men eftermiddagen kändes oerhört seg, kände mig trött och ofokuserad. Energilös och nedstämd. ☹ För att säga något positivt är jag ändå tacksam för att ännu en dag snart har passerat och jag både jobbat, tvättat, tagit promenad och faktiskt, trots liten aptit, ätit riktigt bra. Men tack vare @ Carisie och tipset om vitamin B12 så kanske det där med aptiten kan vändas. Inhandlat och första dosen tagen.

Men betydligt mer nervös för morgondagen då jag måste sppendera hela dagen på kontoret. Har som sagt inte varit helnykter där sedan förra sommaren. Helt otroligt att man klarat sig... Frukost, dricka mycket vatten, ta en ordentlig lunchpaus med något att äta och kort promenad och något mellanmål. Förutom alla möten försöka hålla mig för mig själv och bara känna in den nya tillvaron. Och sen försöka lämna tidigt och komma ut för en promenad. Det är planen.

Ikväll tog jag en 30 minuters promenad. Skönt efter den jobbiga eftermiddagen men den där huvudvärken och konstiga yrseln är där. Så även om det kändes skönt på ett sätt så var det ändå inte någon toppenkänsla direkt. Abstinensen är så frustrerande. Men eftersom jag jobbat idag och ville fira det och mina 5 första dagar så hade jag förberett med hemmalagad glass som låg i frysen när jag kom hem. Det var ruskigt gott! Och en liten tröst. Vet att självömkan inte är vägen och att jag borde vara stolt över dag 5 och allt som jag faktiskt gjort. Men eftermiddagen var inte rolig. ☹

Nu ska jag fokusera på att bli trött så jag kan somna (förhoppningsvis) i rimlig tid så inte jobbdagen imorgon blir alltför jobbig. Och att det positiva sinnet är tillbaka imorgon. 😊

Ta hand om er alla...och tack för alla kommentarer. Återkommer med lite svar/respons på dessa under morgondagen. 😊

@RasmusVillLeva Så skönt att det börjar reda upp sig 🙏🏼. Om du lyssnat på "en beroendepodd" tex så kanske du hört begreppet "window of opportunity"? Det är det där ögonblicket, som kan vara sekundkort eller längre, där man är mottaglig för förändring. Jag vet att jag slagit bort tankar på att jag skulle ha problem med spriten, slätat över och normaliserat. Förminskat mina konsekvenser och ljugit om hur mycket (dvs lite) jag druckit. Men plötsligt ville jag ha förändring och agerade i den mån jag kunde. Jag var nykter i en månad innan jag hittade hit och här fanns likasinnade och människor som trampat upp en stig jag kunde och ville följa. Stöd och pepp. Omtanke. Känslan av att jag inte är ensam - den stärker.

Nu är det dags att kvista till hospitalet och laga lite trasiga kroppsdelar. Hoppas du får en fin dag 🩵

Kämpa på nu Ramus. Livet är så värt när vi tagit oss igenom den första tiden. Dag för dag, en dag I taget. Ibland en minut ibland en timme. Vi blir till slut helt sjuka av alkohol, dödligt sjuka. Nu är du precis i början av ditt tillfrisknande. Vi är många som gått igenom just det du går igenom Nu. Man klarar det och vinsten, resultatet hägrar.tålamod tillförsikt och tid är nycklar. Sköt om dig, försök hitta vila från ångesten och tänk på att den till stora delar är kemisk, den lägger sig sNet

@Detblirbättre Yes, så tacksam och lite chockad över all fin respons. Ger stort stöd vid sidan av att det känns oerhört bra att skriva av sig här minst en gång om dagen. Också en viktig rutin för mig att nu att hålla i. Hoppas jag kan involvera mig lite mer i andras trådar när jag är i lite mer balans och kommit lite längre på min egen resa. Gemensap ger kraft och styrka.

Kör på med mina småprojekt. Igår tvättade jag hela 3 tvättmaskiner, hängde tvätten utomhus för att sen vika och placera in i garderober. Men många maskiner återstår. Försöker skapa mig en lista på alla ”hemma-projekt” jag vill beta av och tänker att jag ska göra något litet varje dag. Och blir det mer än så – ja då är det bara bonus. Och en klapp på axeln. 😊

Känner igen det där med övermäktigheten. Jag tar det en dag i taget för nu. Och skulle jag ramla dit längs vägen så hoppas jag det blir planerat och med en fast begränsning. Ett annat stort att besluta kring mer långsiktigt. Men för nu vill jag inte äventyra någonting. Och att säga 3 månader nu skulle nog bara vara en ny risk att lägga till bland andra risker. En dag i taget som sagt.

Tack för dina kloka ord och ha en riktigt fin kväll.

@vår2022 Satt upp klädskåpsprojektet på min lista över saker jag vill göra/behöver ta tag i hemma. Får se om det finns tid att samla och printa lite målbilder i helgen. Eller, tid kommer det ju finnas – det är väl bara att man ska vara där och känna både motivationen och orken. Under tiden försöker jag tvätta, röja i lådor och rensa rent allmänt här hemma. Som jag skriit innan så känns det inte som min borg just nu, och jag behöver sparka ut känslan av att gamla rutiner och beteenden sitter i väggarna. Kanske möblera om? 😊

Är så fashinerande att höra hur du känner och är idag. Men det måste tagit tid? Att bli av med rädslor för misslyckanden och istället bygga självkänsla för tålmodighet är ingen enkel sak. Men absolut, man måste ju tro på det.

Funderat på det där med målsättningen om 1 vecka i taget och sen en till och sedan förtsätta fördubbla. Jag kanske går fort fram och jag är rädd för att det ska kännas övermäktigt. Kanske jag kommer dit en dag. Men för nu tar jag mitt löfte dag för dag. För jag har också tänkt på vad som skulle hända om man misslyckas längs vägen, eller helt enkelt bestämmer sig för att misslyckas på ett planerat sätt. Om man från hur det var misslyckas 1 dag på låt säga 90 dagar och det stannar vid det så är det ju tusan mycket bättre än att falla totalt. Vet inte om det verkar vettigt men min poäng är att jag vill inte skapa något jag inte klarar av. Men jag känner nu att jag kan lova mig själv dag för dag och det håller. Dag 6 idag.

Tack för alla dina klokskaper! Ha en fin kväll! 😊

@Gåbert @vår2002 svarade dig snabbt och med kloka ord och bra tips/råd. Så mycket mer erfarenhet och kunskap om den resan du gör än jag någonsin skulle kunne ge dig i min turbulenta tillvaro som jag är i just nu. Har också huvudvärk som kommer och går. Och lite yrsel, en känsla av ostadighet typ. Men vilar i tron och all erfarenhet som delas här – det kommer att gå över.

Hoppas det ordnar upp sig med din gikt och att du tar de stegen i den riktningen du vill. 13 dagar är fantastiskt. Jag är inte ens halvvägs dit.

Heja dig! 😊

@Carisie Har inte hunnit börja lyssna på Berondepodden än. Tänkte att det blir en helgaktivitet och något att sätta i örenen under mina promenader. Jag tycker det är faschinerande att du lyckades hålla dig nykter på egen hand i en hel månad utan att ha hittat hit. Det här stället är för mig en riktig trygghet i mitt dagliga beslut. Att följa min dagsplan och att skriva här varje dag även om det blir mycket blabla kanske. Ljust och mörkt. Smått och stort.

Trasiga kroppsdelar? Herregud, hoppas verkligen att det gick bra. Att byta reservdelar är inte det roligaste. 😊

Ser fram emot att skrivas mer ihop när du är tillbaka! Allt gott!

@zalkin Nu blir det svar på två inlägg på en gång. 😊

Först, och kanske det viktigaste, snälla skriv novellen om rättigheten till sin egen glass. Den hade blivit en storsäljare. Hade gett den till alla jag känner. 😊

På allvarssidan – det är inte lätt att hitta vila från ångest. Eller abstinens heller för den delen. Försöker hålla mig sysselsatt, följa min dagsplanering och inte lova något mer än just idag är jag nykter. Tålamod är inte min starka sida men jag jobbar på det. Men jag har en stor portion av tillförsikt. Och rädlas. Men jag tror, särskilt nu i början, att en dag i taget är vad man ska hålla sig till.

Vad som blir modellen i framtiden vet jag inte. Och jag vet inte vad jag vill, eller jo det vet jag, men inte på vilket sätt. Ska inte grotta ner mig i det nu. Dag 6 är avklarad och nu ska jag skriva min dagsplanering för morgondagen. Den dagen har jag redan lovat nykterhet för.

Kram till dig kloka Zalkin! 😊

Dag 6 gick bättre än förväntat med första dagen på kontoret sedan juni. Och första dagen nykter på kontoret sedan i våras tror jag. Hade mycket oro och kände mig trött på morgonen när jag vaknat och insåg vad som låg framför mig denna dag. Men åkte in lite senare än vanligt och det är, semestertider här ännu, så ganska tomt. Vilket var skönt. Men blev kaffe med ett par kollegor och timmarna flöt på ganska bra. Lite lätt huvudvärk konstant men inte så mycket tankar på alkohol. Även om flashbacks från när jag lullade runt här lite salongsberusad utan att någon märkte. Höll på att glömma lunchen men kroppen gav lite signaler till sist....

Så på det hela taget gick det ganska bra. Funderar på om jag som en del av mitt tillfrisknande ska försöka vara lite mer på kontoret. Som ett sätt att bryta upp med de mönster jag haft här hemma och att få miljöombyte. Även om det var uttröttande så lämnade jag ända med en ganska ”go” känsla. Kan ju börja med några halvdagar per vecka så jag inte kör huvudet i väggen. Har ju min dagsplanering och funderar på om jag nu även ska ha en grov veckoplanering och utifrån den skapa min kommande dag efter mående, känsla och ork. Kontoret har ju också en association till alkohol men det känns lite enklare att tänka bort än den känslan hemma. Ska fundera på hur jag gör efter min sista semestervecka.

En vän frågade mig om jag kunde vara hundvakt en vecka i september då hen ska hem till Sverige. Tvekade och sa varken ja eller nej för nu. På ett sätt fantastiskt att kunna ta hand om hunden och skapa distraktion från allt och bli ”tvingad” att aktivera sig flera gånger om dagen. Samtidigt så kände jag – är det rätt tid för mig att göra något sådant nu? Ska jag i min situation ta på mig det ansvaret när jag knappt kan ta vara på mig själv. Vad tror ni?

Nu försöker jag än en gång trötta ut mig själv. Igår hade jag både svårt att somna och vaknar som vanligt hur många gånger som helst under natten. Så var inte utvilad imorse direkt. Ändå är det svårt att lägga sig på kvällen och känna att det känns bra. Man får hoppas det är övergående.

Ikväll gick jag en längre promenad, kanske en timme eller så. Funderade på de stora sakerna i livet. Blev både mörker och hoppfullhet. Men jag tror det är bra, man ska vända in och ut på sig på något sätt. Kommer skriva mer om detta snart. Började skriva om det men det blev väldigt mörkt men jag kanske lägger ut det ändå. För ärlighet i det här mot sig själv och den hjälp man kan få bygger på det. Vi får se vad som kommer. 😊

Har försökt äta nyttigt och mycket grönsaker och frukt men på väg hem från jobbet blev det en fet hamburgermeny. Det var inte planen men bra mycket bättre än en fyllekväll i alla fall. Får bli mer av frukt och grönt imorgon.😊Väl hemma så har det blivit Diamonds Leauge med Cola zero och nötter. Och verkligen en timme i taget. Kände mig så uttråkad, ensam och ynklig vissa stunder nu ikväll. Men nu när jag sitter här och skriver av mig, svarar på inlägg och gör min planering för morgondagen känner jag styrkan växa minut för minut. Så tacksam för att vara här. Och för att alla ni andra också är här. Även om vi är här av försvårande omständigheter som Leif GW hade sagt. 😊

Ha en fin natt alla – imorgon är en ny dag med nya möjligheter! Den fångar vi!

@RasmusVillLeva God morgon 👋🏼
Ljust & mörkt & stort & smått - det är ju det som är livet 🙏🏼 Det som pågår hela tiden.

Ptja - vad ska jag säga? Jag hade mitt "window of opportunity". Jag hade bestämt mig för förändring men inte hittat lösningen än. Att hålla mig nykter efter min sista karatefylla var inte svårt, jag brukade inte dricka alls på 2-4v efter en sån, jag visste att mitt problem skulle vara att inte börja dricka så smått igen. Det var liksom det mönstret. Nåt glas under helgen...kanske fler helgen därpå. Sen nåt glas under veckan också och sen var hamsterhjulet igång och ledde så småningom till en karatefylla eller två om året - fyllor jag hade svårt att kliva ur pga ångest, sömnbrist och skam. Jag orkade inte ta tag i grundproblemet - att alkoholen var grundproblemet reflekterade jag inte ens över. Att vara nykter är lätt ett av de bästa besluten jag tagit i mitt liv men jag försöker båda vara ödmjuk och hålla garden uppe. Jag kan inte lova att jag kommer att vara nykter i resten av mitt liv men jag kan lova att jag ska vara det idag (troligen imorgon också).

Angående reservdelarna så är det andra som får sina kroppar renoverade 😂 - det är liksom min födkrok 👩🏼‍⚕️. Jag tror du gör helt rätt som går till kontoret och bryter mönster. Jobbet har alltid varit mitt safe space eftersom jag aldrig druckit på jobbet - icke förenligt med patientsäkerhet. Kan det inte vara bra att få en hund en stund? Kompis på promenader och någon som har behov?

Jag önskar dig en skön och nykter torsdag 🩵

@RasmusVillLeva Självklart ska du ta chansen att ha en hel vecka med långa promenader och mycket hundkärlek ❤️ Alla sätt att bryta rutinerna är bra. Själv har jag en storpudel här hemma. Det är lite som att få barn. Mycket logistik och mycket rutiner som hör ihop med hunden. Men också alldeles underbart 😍

Jag jobbar mån, tor, fre hemifrån och tis, ons på kontoret. Då kör jag hem vid halvtvåtiden för 8 timmar är max en hund ska vara hemma själv. Det går SÅ bra, och vi är båda vana vid den rutinen nu. Han ser att jag ska till jobbet när jag packar jobbväskan. Då lägger han sig bädden i hallen och ser miserabel ut. Sötnöt ❤️

Kram 🐘

@RasmusVillLeva Tänk idag blir det en vecka för dig! Jag upplevde den första tiden som långsam och egentligen som den jobbigaste tiden, men sedan pinnade dagarna på och idag har jag varit nykter i 3 år och 10 månader😁. De första månaderna handlade om att organisera, sortera, ställa ordning och staka ut en kurs både i mig själv men även i mitt hem och i min omgivning. Precis som du skriver om att du tvättar, hänger ut och viker. Jag tex målade om och fixade i ett annat rum, köpte ny säng, nya sängkläder och flyttade in sovrummet där. Kastade och sorterade i huset. Ordning och reda i hemmet gav lugn och reda i mig.

Sedan började jag träna kontinuerligt, löpning och styrka, det gav lugn och reda i huvudet och stärkt kropp. Promenader i skogen med mina hundar gav mindfulness, grön rehab😁. Sökte och fick nytt jobb och det var så härligt att alltid vara nykter och fräsch på jobbet. Ingen alkoholskam och ångest och det stärkte min självkänsla. Jag kunde fokusera på jobbet och mina kollegor istället för på tankar om att man kan se igenom mig och min alkoholskam, att jag var bakis som jag var tidigare. Jag kände mig sann och ärlig och klarade av mina uppdrag så mycket bättre. Självkänslan har hela tiden stärkts och jag gick även hos en psykolog för att bolla min ryggsäck, som skam, skuld, otillräcklighetskänslor mm under en längre tid.

Nykterhetsresan är en resa på de flesta livsområdena i livet, det är som en kedja som går hand i hand. Jag reser varje dag och lär mig nytt. Jag har hela tiden haft en nyfiken inställning till hur jag tänker och känner, jag har nyfiket närmat mig, mig själv. Fascinerats av det, reflekterar och får nya insikter om hur allt hänger ihop i mitt liv. Det är en spännande livsresa om man är öppen och vågar möta sina rädslor och det är bara sig själv man möter. En ny chans att definiera sig själv om vem man är, på riktigt.

En annan sak jag tänker på är planerat återfall. Vet inte om det är det du gör, men kan tolkas så. Ett återfall brukar planeras långt i förväg, ofta medvetet så där i bakgrunden. Visst är det en vinst att fixa tex 90 dagar, men att börja igen på dag 1 är en jävligt jobbig resa. Det krävs så mycket för att börja om och kanske orkar man inte igen. Det finns så många här som vittnar om det. Vad jag menar är också att ett planerat återfall kan störa processen på att kunna leva ett skönt nyktert liv. Man liksom räknar ned dagar, bakåt, tills man får dricka istället för att räkna framåt. Tankarna fokuseras på att alkohol är en ”befriare” och livets guldkant och man missar lite av att hitta den äkta guldkanten, ett liv i harmoni utan konstgjord andning, som alkohol är. När man kommit långt in i ett alkoholberoende är det svårt att dricka måttligt, för mig omöjligt, begäret efter alkohol tar lätt över livet igen. Många tappar tron på sig själva efter ett återfall och hade inte tanken på att det skulle bli så tufft efteråt, så det kan vara bra att ha detta i åtanke.

Så ta en dag i taget som du gör! Det kommer att gå bra! Kan väl vara kul att hänga ihop med en hund en vecka, komma ut på promenader, mysa och fokusera på lite annat❤️