Eftersom jag nu vill fokusera på det positiva med att leva utan alkohol och inte gräva ner mig i ångest och oro så tänkte jag att detta rum passar mina syften bättre..?
Jag har hållit till i rummet som heter "Att förändra sitt drickande" i snart ett år och det har varit otroligt berikande och givande.
Har fått så många insikter tack vare alla kloka och själverfarna människor som peppat och delat med sig.?
Nu vill jag fortsätta odla nya tankar och låta dessa få slå rot i min hjärna på allvar.
Jag vet att jag inte vill eller kan dricka någon alkohol i framtiden så då får det helt enkelt vara bra så.
Välkommen till ”det vidare livet”. Och gott nytt 2019. Ett helt år av tid ligger förhoppningsvis framför oss vilket är en gåva i sig. Frågan är ju vad vi önskar av vår tid. Jag kom till samma insikt som du för en tid sedan, nämligen att jag varken vill eller kan dricka alkohol. Det fick vara bra så.
Detta var min tredje nyktra nyår och jag höll mig knappt vaken. Mina barn ville dock att vi skulle fira in det nya året. Så med en kopp te och med slapparbrallorna på så hurrade vi och ”fuldansade” in det nya året. Maken var med på tåget. Och där och då slog det mig att detta är det nya jaget. Hon som dansar, skrattar, jäspar, busar och har förbaskat roligt utan alkohol. Gärna i ett avskalat format med de jag älskar mest. Att göra det enkelt och ta en dag i taget. Det fungerar.
Så nya rötter slår rot om vi är villiga att vara öppna för det nya och inte odla i gamla fåror.
Stor kram
Ellan
Har man haft alkoholen med sig mer eller mindre (mer de senaste fyra åren) under snart ett halvt sekel ? är det väl både spännande och intressant att se vem man egentligen är utan ...
Vad roligt att du har vänt skutan åt rätt håll och är en såpass bra bit på väg ?.
Tycker inte om julen så mycket.
Pyntar numera ganska sparsamt, mina barn är vuxna och har inga egna barn.
Så nu väntar vardagen igen och det känns skönt tycker jag.
Börjar redan fundera på hur balkongen ska få se ut i år... älskar blommor och då särskilt pelargoner.
Men än är det vinter och lite snö är inte helt fel heller även om jag bor mitt i stan.
Det blir ljust och fint med snö och det lättar upp sinnet.
Ha en skön torsdag alla finfina forumvänner!
Kramar
???
att få dansa in det nya året i mysbyxor!
Jag håller också på att upptäcka vem jag är när inte alkoholen får vara med. Och även om jag känner mig lite tråkig på festkvällar ibland så kan jag ändå konstatera att jag är den fräschaste (nåja..) vid frukostbordet dagen efter! Och det är värdefullt!
Kram
FinaLisa, skriver en reflektion över Ellans inlägg i din tråd, hoppas du ursäktar.. Men, det gäller andra också förstås.. Jag har tänkt på det en del... att man kanske behöver "de man älskar mest" för att vara nykter. Eller det kanske underlättar i alla fall? Att man inte behöver gå ut på barer eller gå på olika fester för att inte vara ensam hemma, att man kan vila med dem "man älskar mest". Men, när dessa personer inte finns hos en så blir det svårare. Eller? Är det bara en bortförklaring från en ensamstående mamma som önskar att hon hade en "hel" familj.
FinaLisa, önskar dig allt gott i det nya året som ligger framför oss!
Du har alldeles rätt... självklart är det lättare att dela sorg och glädje i vardagen med någon man älskar och trivs med.
Men man måste älska sig själv också, inte bara se sig själv med någon annans ögon om du förstår vad jag menar.
Om du kunde hitta ett nytt litet nätverk med vänner där man har andra intressen än att bara gå ut på krogen..?
Det finns ju mängder av intresseföreningar och där har man väl möjlighet att hitta en partner också..?
Lycka till dig fina Jasmine??
Vi ska hålla oss nyktra och nyttiga?
Kramar
???
Att få vakna av ett par morrhår som kittlar en i ansiktet och ett lugnt spinnande ljud är en bra start på dagen??
Iallafall om man jämför med dunkade huvudvärk, äcklig torr munhåla och illamående.
Ha en skön helg alla forumvänner!
Ibland känns det som man inte ska få må bra tre dagar på raken...
Alltid händer det något som man ska behöva oroa sig för.
Denna gång akut sjukhusbesök med närstående igen.
Men denna gången triggades inte tankarna på alkohol igång. Nu gällde det bara att försöka få allt så bra som möjligt.
Och idag måndag blir det att sätta sig i telefon och jaga rätt på kommunens ansvariga för vård och omsorg.
Att finna lugnet i nykterheten är mitt mål nu. Veckan som kommer blir tuff med begravning och allt annat men jag ska klara det.
Livet är inte så långt som man tror när man är ung och sjukdomar och olyckor kan slå till när som helst.
Att självmant dricka sig till sjukdom är ju så idiotiskt och galet.
Livet är det ju enda vi har, varför är vi inte mer rädda om oss!!??
I hela mitt liv har jag kämpat och löst problem stora som små.
Har accepterat att livet är sådant och att det emellanåt kommer små ljusglimtar som kallas lycka.
Men till 90% har livet varit en kamp.
Många gånger har jag fått frågan:
Hur orkar du? Och jag har svarat:
Jag vet inte, jag bara gör det. Någon typ av autopilot tar över och så fixar jag det.
Men det har ju också haft sitt pris, jag har bedövat mig själv med alkoholen.
Nu är det slut med det.
Idag precis på dagen är det ett år sedan jag blev medlem här. Och jag har sakta men säkert blivit övertygad om att jag inte vill ha alkoholen i min kropp längre.
Denna vecka har då också varit väldigt märklig... Varje dag som gått har jag fått minst en glad nyhet och det är så främmande för mig att jag inte vetat hur jag ska hantera dessa positiva känslor!!!
Så min reptilhjärna valde att gå in på Systembolaget och köpa vin för att fira dessa fantastiska nyheter..??
Men nu så är denna känslostorm över och jag kan återvända till mitt alkoholfria liv.
... men vi ska sluta med det där;) Fast ibland får jag energi av att bara fixa saker trots att jag egentligen inte orkar, speciellt om det är något "fixande" för barnen.
Tack, min helg har varit lugn och vit.
Haft syrran med familj här på söndagsmiddag.
Veckan som gick var ju aningen turbulent och jag kom in i ett flöde av vin som inte var så bra men ändå ingen katastrof.
Men nu kör vi vidare på vita vägar igen Jasmine!
Både du och jag ska fixa detta, vi har ju kämpat tillsammans förut...?
Glömmer ibland att sidan "Det vidare livet" finns. Vill i alla fall skriva att du känns lite tryggare i dig själv igen. Jag tror på dig, stenhårt. Du kommer att fixa det här. Och som vanligt önskar jag dig lite medgång. Det är din tur nu. ?
Jag skriver i båda trådarna och det känns bra för min del.
Här i det vidare livet känns det som man kan filosofera och mumla om lite av varje.
Och det är inte alltid jag har lust att prata om alkohol, då är det skönt att detta rummet finns.
Överhuvudtaget är detta forum fantastiskt egentligen!
Tänk vilken hjälp vi får från varandra??
Läste i din tråd att du nu har två vita månader bakom dig!!! Grattis, Wow, Grymt bra jobbat Vinäger!!!??
Fina Lisa (mellanslaget är medvetet)
Har läst lite bakåt här hos dig, känner igen mycket. Det verkar vara så, en gemensam nämnare, vi kämpar. Är det inte med det ena så är det det andra...Eftersom jag har återgått till nästan samma konsumtion som jag hade innan mitt år av nykterhet så finns det inga uppmuntrande ord jag kan ge dig förutom det jag faktiskt vet sedan mitt år av nykterhet: Allt blir enklare att hantera utan alkohol. På lång sikt, that is... ❤️??♀️
Du har så rätt, det är en kamp att leva med ångest och dessutom människor och barn i ens närhet som också har det svårt.
Men vad ska man göra? Det enda är ju att fortsätta kämpa. En dag tar det ju ändå slut....(usch, vill inte tänka så egentligen men det gör jag faktiskt ibland. Skäms när jag ändå har lyckan att kunna gå, röra på mig och är ganska frisk för övrigt. Vill känna tacksamhet på riktigt...)
Så i dag är det nya tag för mig återigen?
Kämpa, kämpa, kämpa???
Befinner mig i någon slags mellanting sedan en tid tillbaka. Dricker inte alls på det vis jag gjorde förut men ändå lite då och då. Kanske en gång i veckan.
Har lugnat ned mig betydligt och strävar inte längre så desperat efter den totala nykterheten. Inte heller är forumet lika viktigt i nuläget.
Vet inte riktigt vad denna nya fas ska leda till men jag avvaktar och ser var och hur jag hamnar.
Kanske jag återtagit kontrollen över alkoholen eller så lurar jag mig själv.
Tiden får utvisa detta.
Mitt inlägg ovan borde jag kanske ha skrivit i min andra tråd.
I detta rum ska vi väl egentligen bara vara i om vi är helvita...?
Hoppas ni har överseende..??
Du skriver i vilket forum du själv vill, tänker jag. Det är att gå vidare då man fått nya insikter enligt min mening. Jag har inte följt forum på länge så jag vet inte vad som hänt. Reagerar då jag ser din mening ”kanske jag återtagit kontrollen över alkoholen eller så lurar jag mej själv”. Du vet var jag står i den frågan...missbruket är listigt. Försök att återta kontrollen över din nykterhet istället. Du kan.
Kram
Alla har sitt eget sätt ju, allt som går åt rätt håll är bra❤️ Men visst vore det bättre om vi alla bara kunde vara nyktra resten av våra liv. Jag har insett att jag kan det men om jag ska klara av att hålla i det måste jag ändra väsentliga delar av mitt liv, välja bort både situationer och människor. Det hade varit enkelt om jag inte brydde mig om dem... Däremot stretar jag på åt det hållet, med små steg flyttar jag mig längre bort från allt som gör det svårare för mig att vara nykter. För mig känns det som den enda vägen. Jag tänker att du också tar det i din takt kanske? Så länge vi går åt rätt håll kommer vi väl fram så småningom...väl?
Kram❤️❤️??♀️
Det blir en omstart återigen med början idag.
Jag ser framemot att hålla mig helvit nu för den senaste tiden har mitt intag av vin eskalerat och ångesten ökat.
Och jag skyller på mitt medberoende som jag också kämpar med.
När ens vuxna barn mår dåligt vill jag bara fly, orkar inte bära denna oro och vet inte hur jag ska fixa detta.
Men alkoholen är inte lösningen, det vet jag ju redan.
Måste, måste kämpa vidare. Någonstans där framme blir det bra vill jag tro.
Vi får inte ge upp Amanda!
Hoppar idag över i min andra tråd som jag startade för snart ett år sedan. Trodde ju då att jag kommit till insikt och gjort slut med ? en gång för alla....
Men jag föll ju gång på gång under våren och sedan 1 juni återvände jag till den andra tråden igen.
Men nu är det dags på allvar, jag har verkligen gjort slut med alkoholdjävulen och vill aldrig mer ha med honom att göra.
Och om jag mot förmodan skulle tvivla kan jag alltid gå tillbaka till det andra rummet och läsa min tråd "Otroligt" och friska upp mitt minne om hur dåligt jag mådde på den tiden jag drack.
Och jämföra med nu då jag inombords har ett lugn och är helt fri från längtan att bedöva mig.
Även om oron för allt runtomkring mig fortfarande finns så vet jag att allt bara skulle bli mycket sämre om jag drack. Därför är det lätt att avstå och hantera oron på andra sätt.
Önskar alla en fröjdefull och lugn jul med vila och återhämtning.
God Jul Finaste FinaLisa! Otroligt vad tiden gått fort...Grattis! Helt klart kommer man till en punkt där man känner att det är lika bra att låta bli att dricka. Sorgen och ångesten blir dubbelt så stor när man tar till glaset!
Tänk att den alltid ligger där och lurar och bara väntar på att överskölja och lamslå oss. Oron. Den verkar vara drakens bästa vän. De är fan inte snälla tillsammans... Får mig att tänka på hur man (vettiga, icke konflikträdda vuxna iaf) gör när barn inte är snälla tillsammans, utan mobbar och trakasserar andra. Man särar på dem. Så de inte kan tanka destruktiv styrka från varandra. Och så jobbar man stenhårt på att anpassa dem till normer och värden, var för sig. Det är nog en bra taktik även vad gäller a-draken och oro-anden. Kram
Mirabelle ?och miss lyckad ?
Så skönt med en rofylld förmiddag och inte ha några "måsten"
Rester i kylen får bli en jullunch idag och inte behöver man dricka alkohol heller..så befriande!!
Tänk vad mycket tid och pengar det tar att vara beroende av alkohol.
Igår märkte jag på mina söner att de tog det ovanligt lugnt med den alkoholen de hade med sig. Så vi har nog satt lite avtryck på dem också ?
Det är jag väldigt glad för?
Ha en fin fortsättning på julen ?
Kramar
???
Skönt med en liten vardag emellan helgerna. Jag halkar ur mina rutiner och blir lite vilsen. Magen likaså, mycket jag äter och dricker som jag aldrig gör annars.
Bara för att det är jul och ska vara på det viset...?
Det enda jag inte dricker är förstås alkohol. Så bra beslut av mig ??
Ha en fin fredag alla vänner ?
Har en liten dipp idag av någon anledning jag inte riktigt förstår?
Kanske beror det på att jag inte tränat senaste veckan?
Det är så få jympapass på F&S under juldagarna men det borde ju vara tvärtom!
Igår var vi bjudna på middag och det bjöds på alkobubbel, en ny sort jag aldrig sett och den såg ju såklart helt jättegod ut?...
Men självklart tackade jag nej utan tvekan men samtidigt så nyfiken på smaken!!
Hmm..men jag upptäckte en ny loka också, den hette citrussol eller något.
Den var väldigt god och mycket nyttigare!!?☀️?
Ha en fin kväll, kanske framför TVn med ????? på slottet?
Det ska jag ha i alla fall.. ?
Kramar ???
På julen och det nyktra livet! Grattis till dina 10 veckor och lite till. Så bra jobbat! ??????
Att bli sugen på att smaka nya sorters drycker, vin och sånt... Jag kan också känna det ibland. Vore kul att prova.
Men sedan stoppar jag mig där. ”Kul”? Nej, inte ett dugg kul faktiskt. En ny smak av något jag vet att jag mår dåligt av att dricka? Faktiskt inte så intressant ändå. Då låter det bättre med en ny smak på Loka eller vad som helst som är alkoholfritt. ??
Snyggt jobbat hittills FinaLisa! Hoppas att det bara blir lättare och lättare och lättare framåt. ????
Så var det dags för mig att äntligen titta in till dig! Eller ja, jag har ju tittat till dig ?, innan också, men inte haft så mkt varken tid eller kraft att skriva. + att jag håller mig till ett avtal jag slutit med mig själv om att aldrig skriva här med aldrig så lite promille i kroppen☺️!
Vet att jag gratulerade dig till dina 10 veckor strax innan du nådde dem och nu är det 10 veckor och mer??✨! Det är så fantastiskt bra gjort av dig?! Och precis som du säger, inte minst att dessutom fixat alla dessa helgdagar och brutna rutiner, det är verkligen en bragd värd att firas tycker jag???! För även om det blir lättare allt eftersom tiden går, så är det en utmaning när de goda rutinerna bryts, såsom träning etc. Tycker du ska vara så, så stolt över dig❤️!
Tack för dina ord hos mig! Har inte varit så bra på att ge tillbaka på sistone men nu blåser det upp med postiva vindar längs min horisont igen?! Och då vill jag mer än gärna skjutsa på, med pepp till mina tappra medkämpar?!
Knaskatten och Fibblan??
Det är så härligt att ni finns här och peppar upp tillvaron. Tillsammans är vi starka ?️♀️?️♀️?️♀️
Och det blir bara bättre och bättre ju längre vi håller oss ifrån ?
Kramar ???
Så roligt att se dig här! Så stolt över dig! ?Grattis?
Jag hoppade in idag och nu börjar jag på riktigt igen och jag kommer behöva massa stöttning och peppning!
Har verkligen saknat dig! ?Gott Nytt År?
Så glad att det går bra för dej! Det kan krävas några försök innan poletten trillar ner. Man får försöka tills det lyckas. Denna frihet är så mycket värd. Ha det gott.
Så härligt att din nykterhet fortskrider..Jag kör ju med olika uttryck..Tex. Jag har aldrig ångrat en nykter kväll, när andra ligger och mår dåligt på morgonen..Man anställer inte en full hund- eller barnvakt, är också bra..Jag är glad när det går fint för dig Kram?
Gott nytt år!! Skönt att se o läsa att du är så otroligt stark!! Gör mig glad ??
Kör på lika starkt så kommer det gå spikrakt framåt! Jag velar fram o tillbaka ingen katastrof o nyår helt vitt (bara det känns stort ?? känns bra idag!
Du ska vara stolt!! Kram kram
kära vän?!
Allt rullar på i vanlig ordning? Ville bara kika in o se att att stod rätt till på tåget här..????!
Jag har varit nykter hela detta året ??!
Och du med, antar jag. Kan inte tänka mig något som skulle få dig att spåra ur nu. Än en gång - vilken fantastisk resa du gjort!
Sitter tryggt här i vagnen med dig?! Ganska lågmäld till sinnet men väldigt osugen på vin och det är huvudsaken!
Önskar dig en skön kväll!
Kram!
/Fibblan ?.
Tack för att du frågar ?
Allt är lugnt med mig men lite oroliga moln runtomkring...vuxna barn som dricker för mycket på nyår och tappar minnet och mobiltelefoner...
Men det är materiella saker, värre när det är fysiskt.
Har sovit lite dåligt ett par nätter och ikväll är jag trött?
Har inte haft några alkosug på hela helgen och det är skönt.
Men jag blir lite nojjig på två bitar som är de sista från vår julchoklad. De är nämligen formade som små flaskor och inuti är det contreau...?
Vågar faktiskt inte äta dem då jag är rädd för vad spritsmaken skulle kunna trigga igång....?
Min sambo tycker inte om dem så jag får väl ge bort dem till någon.
Haha, vilka problem man har...?
Önskar dig en god nattsömn Fibblan and sweet dreams???
Kram ?
..kan bara föreställa mig den oron, när ens egna barn ska ut och svira..?. Faktiskt en av de tankarna som hjälper mig hålla 0an nu. För man märker ju att barnen tar efter och vill vara som vi, göra som de vuxna..och de vuxna ska tydligen alltid dricka alkohol till alla festligheter..nyår, midsommar,. födelsedagar etc.. men man måste ur det själv för att kunna se klarare på det..och det för jag nu tack och lov?! Kändes så bra på nyår o visa att man visst kan ha kul utan?!
Gott med fortsatt 0 sug ??! Har nog samma choklad..?, låter våra vara också ?! Lustigt som sagt vad det kan vända..; från att tycka att en öl är värdelös för att det innehåller för lite alkoholhalt till att minsta lilla % känns totalfel..?! Men det är så det ska vara?! Här tar vi inga risker ☑️ !
Hoppas verkligen du får sova gott i natt o kan vakna lite mer återhämtad imorgon?!
Kram och godnatt?!
/Fibblan ?.
Jag har en släkting som varit nykter nu i 8 år..Han äter inte punchpraliner ens..Han föll förra gången efter 4 års nykterhet när han började gå över små gränser, lite i taget..Allt är individuellt, men man får passa sig, och det gör du så bra Fina Lisa..Kram??
Tänk vad skönt, ingen alkohol alls på alla helgdagar. Även fast du har varit stark i nykterheten så är det ännu en spik.
Angående chokladen, du gör helt rätt i att strunta i att äta den. Släng den i soporna annars. Det är bra att inte vicka på tumregeln alls när man är på ett så bra spår som du är.
.... träningspass idag! ???️
Jösses vad många nyårslöften som trängdes på jympagolvet ?
Det var skönt att få röra på sig, mycket godis, kakor och julmust har lagt sig som en liten volang runt magen?
Så ikväll får det bli sparsamt med chips och a-fri öl.
Kram ?
Ja, det brukar vara trångt de
första veckorna..?. Jag fortsätter ta det mest lugnt. Just nu soffhäng med Loka och ja, en del choklad har det ju också blivit..? Tyvärr inte bara de med sprit i kvar, sedan helgernas frossande..?. Men det gör inget.
Skönt att du är igång iaf FinaLisa?! Det glädjer mig och håller med Jasmine - sann inspiration, är vad du är?!
Jag hejar på både vad gäller nykterhet och minskad volang ??!
Kram!
/Fibblan ?.
Jag är så glad att kunna vara här, det känns som det vita livet är på riktigt nu?
Hoppas vi ses på träffen, då kan vi prata irl, ska bli så kul!! ??
Kram ?
Vi ska bjuda ett par på middag och jag vill faktiskt inte köpa något vin att bjuda på...
Jag tänker säga att vi har a-fri öl och mineralvatten och om de vill dricka vin får de ta med sig själva...
Det handlar ju inte om pengar utan att jag vill inte riskera att ha den minsta droppen kvar av vinet efter de har gått.
Eller ska jag inte säga något alls?
Men då kanske de kommer med presentvin...?
Ibland är jag väldigt rådvill...
För övrigt så går dagarna sin gilla gång, tror det är dag 82 idag ?
Är så nöjd och glad ?
Kram ?
Hej FL
Mitt råd är att du säger exakt vad DU känner till dina vänner. Säg det du skrev.
Riktiga vänner bryr sig, riktiga vänner förstår.
Jag kör stenhårt med att säga NEJ och därmed JA till mig själv. Går inte med på ngt jag inte önskar. Har väl blivit ga mkt en egoist i mitt tillfrisknande.
Så mitt råd kör med ”öppna puckar” mot dina vänner, de kommer förstå.
Ha d bäst
Kram Sigge
Bäst att säga det så man slipper oroa sig, är inget fel i att inte dricka. Så slipper du dom där presentvinerna och dom kan komma på något annat att ge ?
Tänk att du snart har 100 vita dagar! Vilken grej! ❤️ Nu känns du ju väldigt säker i din nykterhet men det är ändå kraft i att komma upp i tresiffrigt! Då får du fira med en massage eller något annat som är bra för kroppen!
Jag tänkte också att det var mycket folk på gymmet nu när det vankas nyårslöften, men bra att folk rör på sig mer!
Du är fantastiskt bra!! Tack för att du fortsätter stötta alla så fint! ❤️
Säkrast att säga vad man tycker..Var och en av oss känner till våra egna risker..Just nu sitter jag i ett hus ensam med fullt av alkohol..Huset är min killes..Skulle nog aldrig vågat vara här om jag var osäker på om jag skulle dricka något..Jag har en tanke som ”bättre fly än illa fäkta” Känner man osäkerhet kring alkohol, så är det bäst att säga det..För min del är det så att jag inte vill ha alkohol hemma hos mig..Vill inte riskera mitt fina vita liv för något..Skulle det bli tal om samboskap för mig framöver, får jag tänka några vändor till hur man kan göra då..
En trevlig kväll med god mat och dessert och utan vin?
Tvärtom introducerade jag a-fri öl och den blev populär?
Man är ju så präglad efter många år i vår dryckeskultur att vinet måste finnas så då känns det lite skämmigt att inte bjuda. Och jag vill inte säga rent ut att jag tappat kontrollen över mitt drickbeteende utan förklarar bara att jag inte mår så bra av vin längre...
Sen är det ingen som frågar mer om det utan vi pratar på som vanligt om allt möjligt som hänt sedan vi sågs senast?
Så jag är nöjd och hoppas kunna somna om en stund. Imorgon är det tvättstuga och träning på schemat.
Härligt ? ???
Godnattkramar????
Min yngste son har suttit i fyllecellen inatt. Så förbannat idiotiskt att supa skallen av sig och hamna i bråk.
Han har ju några sådana resor tidigare i livet och jag trodde han lugnat ner sig.
Men när spriten går in så....
Jag blev så nojjig över presentglöggen uppe i skåpet så jag frågade min sambo om jag kunde hälla ut den. Han sa ja så nu är den förintad....
Sjukt, jag litar inte 100 % på mig själv och vill inte utmana ? i svajiga lägen...
Nu ska vi äta och försöka koppla av resten dagen.
Har sagt till sonen på skarpen att han måste söka hjälp imorgon. Har skickat honom länkar till Respons och AA.
Vad kan jag göra mera? Ingenting i nuläget, han måste ta i detta själv!
Kram?
Klokt att hälla ut glöggen ? Vet inte hur gammal din son är men kanske ett besök hos en alkoholterapeut vore en idé.
Hoppas att han lyssnar och tar till sig det.
Kram Strulan?❤️
Härligt att middagen blev trevlig och utan alkohol. Jag har hällt allt här hemma utom älsklingens rom för sånt dricker jag definitivt inte, men för att vara säkra sidan så får han ta med den hem nästa gång vi ses.
Förstår din frustration och oro kring sonen din. Du gör inte mer än rätt än att påtala hur orolig du är över honom och att du är besviken. Att vara förälder är det svåraste jobbet man har...
Hoppas han lyssnar på dig ?
Strulan; min yngste son är 37 och han är medveten om riskerna med alkohol missbruk. Hans pappa dog i skrumplever för snart ett år sedan...
Hoppas att detta var sista gången han drack ?? han säger att han ska söka hjälp nu i veckan.
PimPim; nej, det är absolut ingen idé att ha någon alkohol hemma, för vem sjutton ska dricka den?!
Hatar alkoholdjävulen ? så intensivt just nu att jag också får horn snart ?
Tack för svar i min tråd. Vilken klippa du är härinne på Forumet. Av flera skäl tycker jag. Dels att du svarar, peppar, uppmuntrar, dels för att du delar med dig av både de goda dagarna och de mindre bra. Nu har du kommit så lång bit på vägen, men jag tycker du är klok som ser till att det inte finns alkohol hemma. Tillgängligheten är hopplöst för mig.
Måste bara fråga en sak angående din son - hur blev du informerad om att han varit i fyllecell? Tänker att det skulle vara det sista som jag skulle berätta för min mamma. Och då till frågan, om han berättar, vad får han ut av det? Hoppas du inte tar illa upp för att jag undrar. Försöker lära mig själv att sätta gränser för mitt omhändertagande av andra- det är ju inte helt lätt.
Lycka till fortsatt nu!
Blir också arg?!
Å dina vägnar, din sons, mina egna. Alla här..! Önskar att alkohol aldrig funnits! Men nu gör det det..och du hanterar allt så klokt och bra FinaLisa, både för egen del och när det gäller din son. Låter verkligen som att du gör vad du kan?! Och vi om några vet ju att till syvende och sist är det man själv som fattar beslutet..
Massor med kramar till dig från mig?!
/Fibblan ?.
Inget kul alls att vakna denna morgon. Oron för sonen gnager i mig.
Sisyfos, du frågar varför han berättar för mig, sin mamma, om fyllecellen.
I vår familj, har missbruk och psykisk ohälsa varit det mest "normala". Det känns som det åtminstone går två generationer bakåt.
Så vi har alltid pratat om det och vi har väl inte försökt dölja för varandra hur vi mår egentligen.
I mitt fall har jag blivit övergiven i 12- årsåldern och därför tror jag att mitt kontrollbehov började utvecklas redan där.
Det har sedan följt med mig genom livet och jag har haft svårt att klippa navelsträngen till mina två söner.
Inte att jag måste ha dem hos mig hela tiden men att jag vill så innerligt att de ska vara lyckliga och är de inte det så är det mitt fel... Jag är så grymt medberoende. Har hållit dem under armarna alldeles för länge.
Samtidigt är de inga skitstövlar utan väldigt trevliga, kloka och roliga människor som är omtyckta.
Men de har ju båda en psykisk ohälsa i perioder som de hanterar på olika sätt.
Så jag kämpar på med livet och min eget beroende som ni vet vid det här laget.
Du, Fibblan?vet ju detta i allra högsta grad?
Jag är stabil i min egen nykterhet nu tack och lov, mitt "uthällande" av en nästan hel glöggflaska igår stärkte mig faktiskt också.
Så nu får jag ta en dag i sänder med mitt medberoende.
Kramar till er alla, ha en fin tisdag ?
???
...bamsekram till dig FinaLisa! Så stark och stabil du är! Jobbigt med söner som gör en orolig. Jag har ju tre och det gnager ständigt en oro när de är ute och festar, vilket de gör ganska ofta tyvärr!
Åh FinaLisa, så KLOK du är! Så bra och starkt att hälla ut alkohol och se till att det blir lättare att hålla sig på rätt spår. Vilken klippa du är. ❤️❤️❤️
Så tråkigt med din son! Men hoppas att han tar emot hjälpen han får och kommer in på samma spår som du. Skickar många kramar och mycket kärlek!
Varma styrkekramar till dig Fina Lisa ?? usch va tungt du har det just nu ??
Du är riktigt riktigt stark mitt i allt jobbigt!!
Kramar till dig o hoppas du får en fin dag trots allt ??
bra jobbat vännen?❤️?❤️!
Med allt?!
Det du gör nu, kommer att få ringar på vattnet även för din son. Jag känner det på mig?! Det bästa du kan göra är att fortsätta göra det du gör! Du visar du finns där och vart hjälpen finns att få. Samt föregår med ett fantastiskt gott exempel, genom att för egen del välja bort alkoholen! Bra gjort med glöggen??! Undanröj de risker som finns, är alltid ett smart drag, inte minst när oron kommer gnagande..
Du är bäst ???!
Varma kramar!
/Fibblan ?.
Jag förstår att du är orolig. Jag är inte förälder själv så får bara tänka mig hur det skulle kunna kännas men det viktigaste är ju kommunikationen angående det och att man finns där och du gör ju alla rätt och är så klok i ditt resonerande.
...ett bubbligt porlande, när man häller ut skiten! Starkt jobbat ??✨
Det är nog så att man slutar aldrig oroa sig över sina barn oavsett? Och jag tror att han känner sån trygghet i dig, därför berättar han och det är ju bättre att du får höra det från honom än från någon annan. Den relationen är viktig ?
Stormenlilla ? och PimPim?
Ja, det är en utmaning att ha barn och det gamla talesättet; små barn små bekymmer, stora barn stora bekymmer, är väldigt sant ?
Men han är på G att söka hjälp har jag förstått. Och jag hoppas att det ska komma ut något bra i andra änden.
Själv hade jag 12 vita veckor bakom mig igår!!??? Grymt skönt!!?
Och fler ska det bli?
Heja heja!! Ja du det stämmer små barn små bekymmer stora barn...varför tar man alltid på sig o fixar o grejar hela tiden som mamma...för att man vill deras allra bästa man fixar o grejar o styr o ställer sopar framför o bakom dom ? Puh! ?
Men han känner sig trygg med dig därför berättar han såklart det är så! Samtidigt som det kan vara jobbigt att höra så vill man såklart veta ändå...
Hoppas att han får den hjälpen han behöver så du kan slappna av lite! Passa på o försök att göra något för dig själv med träna promenad eller bara läsa en bok glo på dumburken eller vad som helst som du vill göra för att få en paus i verkligheten ? oavsett du gör det fantastiskt bra!! 12 veckor!!! Det är sjuuukt bra ?? grattis!! Kram kram
Heja dig FinaLisa ?!
Så fantastiskt bra gjort??!
Och en liten ljusglimt i tillvaron att han vill ta emot hjälp?!
Håller tummar och tår att det blir bra, för er bådas skull?!
Och skickar varma kramar ?!
/Fibblan ?.
Fantastiska FinaLisa. Alltså, jag är så imponerad av hur du - trots jobbiga omständigheter - fixar nykterheten, men framför allt så himla glad för din skull. Blir alldeles varm i hjärtat när jag tänker på hur det har varit och hur du nu äntligen hittat rätt. Åh, vad du är värd detta. ?
Hoppas att det går bra för sonen. I vilket fall som helst är du en fin förebild nu.
Jag känner en stabil nykter grund att stå på nu och det är väldigt skönt när det stormar runt omkring.
Häromdagen gick jag förbi Systembolaget utan att tänka på det förrän jag precis passerat...?
Vad gäller yngste sonen har han pratat med Respons, alkoholrådgivningen, och ska väl få en tid nästa vecka.
Den äldre sonen har fått en tid på Behandlingsgruppen i stadsdelen där han bor.
Ja, vi får väl se vad som händer framöver. Oavsett vad, så är jag övertygad om att inte dricka för jag inser att ingenting skulle bli bli bättre, bara värre.
Är också glad för din skull Vinäger ?
Tänk att det snart är två år sedan du svarade på mitt allra första inlägg här på forumet och jösses vad mycket kraft det gav mig ? ???
Tillsammans med din och alla andra fina supportrars hjälp här inne så har jag till slut hittat min inre styrka.
Är så otroligt tacksam ?
Kramar ???
Så starkt så otroligt starkt att du håller dig nykter när du har så mycket jobbigt runt dig❣️❣️
Helt sant att inget skulle göra något lättare att dricka något när man har så tufft runt sig! Kan tyckas så för stunden men inte efteråt!! Du känns otroligt stark o det gör mig sååå glad ?? skickar massa varma kramar till dig tror du behöver det ??
Varma kramar är alltid välkomna, de skapar glädje och förhöjd livskänsla ?
Och det är så himla sant att ingenting som är jobbigt blir bättre av alkohol!
Och mitt nya citat som jag läste hos Fröet: "Avhållsamhet är enklare än måttfullhet"
Sov gott och dröm vackra drömmar???????????
Och så himla glad för din skull. Tänk att du hittade rätt till slut vad gäller nykterheten. Hittade lugnet och den naturliga övertygelsen.
Självklart lider jag med dig och din situation vad gäller dina söner. Hur gamla barnen än blir finns oron för dem kvar. Åtminstone till viss del. Hoppas att du orkar hitta ljusglimtar i ditt eget liv. För att orka hjälpa andra behöver vi må bra själva.
God f.m fina vän!
Jag blir också rörd. Tagen och berörd av din resa??! Vaknade med tacksamhet idag och samtidigt med ngt slags litet vemod. Kanske har jag börjat få in ett lite större perspektiv, en vidare blick, både på hur det kunde gått om jag fortsatt och vad som väntar i framtiden, nu när jag äntligen är beredd och leva och möta den, helt utan sinnesförvridande substanser..
Är så glad för din skull och känner sån värme och stolthet å din vägnar. Du är så bra FinaLisa ?! Modig och stark ???! Och som jag sagt innan, för det är klart att det här med sonen (sönerna) tar på dig.. Men nu när du möter bekymrena med ett rent sinne och fri från begär, finns alla förutsättningar för att det blir en resa på rätt håll för er alla.??❤️. Håller alla tummar och tår för att han tar emot hjälpen nu, som sagt. Oavsett, är du världens bästa mamma ❤️!
Heja dig, du gör det så bra???!
Stor kram?!
/Fibblan ?.
???
Min nya tråd här på "Det vidare livet."
Eftersom jag nu vill fokusera på det positiva med att leva utan alkohol och inte gräva ner mig i ångest och oro så tänkte jag att detta rum passar mina syften bättre..?
Jag har hållit till i rummet som heter "Att förändra sitt drickande" i snart ett år och det har varit otroligt berikande och givande.
Har fått så många insikter tack vare alla kloka och själverfarna människor som peppat och delat med sig.?
Nu vill jag fortsätta odla nya tankar och låta dessa få slå rot i min hjärna på allvar.
Jag vet att jag inte vill eller kan dricka någon alkohol i framtiden så då får det helt enkelt vara bra så.
Kramar
???
Välkommen
Välkommen till ”det vidare livet”. Och gott nytt 2019. Ett helt år av tid ligger förhoppningsvis framför oss vilket är en gåva i sig. Frågan är ju vad vi önskar av vår tid. Jag kom till samma insikt som du för en tid sedan, nämligen att jag varken vill eller kan dricka alkohol. Det fick vara bra så.
Detta var min tredje nyktra nyår och jag höll mig knappt vaken. Mina barn ville dock att vi skulle fira in det nya året. Så med en kopp te och med slapparbrallorna på så hurrade vi och ”fuldansade” in det nya året. Maken var med på tåget. Och där och då slog det mig att detta är det nya jaget. Hon som dansar, skrattar, jäspar, busar och har förbaskat roligt utan alkohol. Gärna i ett avskalat format med de jag älskar mest. Att göra det enkelt och ta en dag i taget. Det fungerar.
Så nya rötter slår rot om vi är villiga att vara öppna för det nya och inte odla i gamla fåror.
Stor kram
Ellan
Tack Ellan?
Det gäller att vänja sig vid det nya.
Har man haft alkoholen med sig mer eller mindre (mer de senaste fyra åren) under snart ett halvt sekel ? är det väl både spännande och intressant att se vem man egentligen är utan ...
Vad roligt att du har vänt skutan åt rätt håll och är en såpass bra bit på väg ?.
Och nu börjar jag min färd på riktigt?
Kramar
???
Idag åker julen ut
Tycker inte om julen så mycket.
Pyntar numera ganska sparsamt, mina barn är vuxna och har inga egna barn.
Så nu väntar vardagen igen och det känns skönt tycker jag.
Börjar redan fundera på hur balkongen ska få se ut i år... älskar blommor och då särskilt pelargoner.
Men än är det vinter och lite snö är inte helt fel heller även om jag bor mitt i stan.
Det blir ljust och fint med snö och det lättar upp sinnet.
Ha en skön torsdag alla finfina forumvänner!
Kramar
???
Så härligt
att få dansa in det nya året i mysbyxor!
Jag håller också på att upptäcka vem jag är när inte alkoholen får vara med. Och även om jag känner mig lite tråkig på festkvällar ibland så kan jag ändå konstatera att jag är den fräschaste (nåja..) vid frukostbordet dagen efter! Och det är värdefullt!
Kram
Ellan och andra såklart..
FinaLisa, skriver en reflektion över Ellans inlägg i din tråd, hoppas du ursäktar.. Men, det gäller andra också förstås.. Jag har tänkt på det en del... att man kanske behöver "de man älskar mest" för att vara nykter. Eller det kanske underlättar i alla fall? Att man inte behöver gå ut på barer eller gå på olika fester för att inte vara ensam hemma, att man kan vila med dem "man älskar mest". Men, när dessa personer inte finns hos en så blir det svårare. Eller? Är det bara en bortförklaring från en ensamstående mamma som önskar att hon hade en "hel" familj.
FinaLisa, önskar dig allt gott i det nya året som ligger framför oss!
Kram <3
Jasmine ?
Du har alldeles rätt... självklart är det lättare att dela sorg och glädje i vardagen med någon man älskar och trivs med.
Men man måste älska sig själv också, inte bara se sig själv med någon annans ögon om du förstår vad jag menar.
Om du kunde hitta ett nytt litet nätverk med vänner där man har andra intressen än att bara gå ut på krogen..?
Det finns ju mängder av intresseföreningar och där har man väl möjlighet att hitta en partner också..?
Lycka till dig fina Jasmine??
Vi ska hålla oss nyktra och nyttiga?
Kramar
???
Lördagsmorgon
Att få vakna av ett par morrhår som kittlar en i ansiktet och ett lugnt spinnande ljud är en bra start på dagen??
Iallafall om man jämför med dunkade huvudvärk, äcklig torr munhåla och illamående.
Ha en skön helg alla forumvänner!
Kramar
???
Tung och jobbig helg
Ibland känns det som man inte ska få må bra tre dagar på raken...
Alltid händer det något som man ska behöva oroa sig för.
Denna gång akut sjukhusbesök med närstående igen.
Men denna gången triggades inte tankarna på alkohol igång. Nu gällde det bara att försöka få allt så bra som möjligt.
Och idag måndag blir det att sätta sig i telefon och jaga rätt på kommunens ansvariga för vård och omsorg.
Hoppas ni andra hade en fin helg?
Kramar
???
Kram till dig!
Tur att du fanns där för din närstående?
Hoppas du är okej!
Att slå rot...
Att finna lugnet i nykterheten är mitt mål nu. Veckan som kommer blir tuff med begravning och allt annat men jag ska klara det.
Livet är inte så långt som man tror när man är ung och sjukdomar och olyckor kan slå till när som helst.
Att självmant dricka sig till sjukdom är ju så idiotiskt och galet.
Livet är det ju enda vi har, varför är vi inte mer rädda om oss!!??
Kramar
???
"Ketchupeffekten"
I hela mitt liv har jag kämpat och löst problem stora som små.
Har accepterat att livet är sådant och att det emellanåt kommer små ljusglimtar som kallas lycka.
Men till 90% har livet varit en kamp.
Många gånger har jag fått frågan:
Hur orkar du? Och jag har svarat:
Jag vet inte, jag bara gör det. Någon typ av autopilot tar över och så fixar jag det.
Men det har ju också haft sitt pris, jag har bedövat mig själv med alkoholen.
Nu är det slut med det.
Idag precis på dagen är det ett år sedan jag blev medlem här. Och jag har sakta men säkert blivit övertygad om att jag inte vill ha alkoholen i min kropp längre.
Denna vecka har då också varit väldigt märklig... Varje dag som gått har jag fått minst en glad nyhet och det är så främmande för mig att jag inte vetat hur jag ska hantera dessa positiva känslor!!!
Så min reptilhjärna valde att gå in på Systembolaget och köpa vin för att fira dessa fantastiska nyheter..??
Men nu så är denna känslostorm över och jag kan återvända till mitt alkoholfria liv.
Kramar
???
Känner igen det där med autopilot..
... men vi ska sluta med det där;) Fast ibland får jag energi av att bara fixa saker trots att jag egentligen inte orkar, speciellt om det är något "fixande" för barnen.
Hur går det för dig nu? Har du haft en bra helg?
Kramar ❤️❤️
Godmorgon Jasmine?
Tack, min helg har varit lugn och vit.
Haft syrran med familj här på söndagsmiddag.
Veckan som gick var ju aningen turbulent och jag kom in i ett flöde av vin som inte var så bra men ändå ingen katastrof.
Men nu kör vi vidare på vita vägar igen Jasmine!
Både du och jag ska fixa detta, vi har ju kämpat tillsammans förut...?
Kramar
???
FinaLisa?
Nu har jag klarat Dag 1. Vi hjälps åt den här gången och vi ska lyckas ;).
Hur mår du idag?
Kramar!!
Finaste Lisa
Glömmer ibland att sidan "Det vidare livet" finns. Vill i alla fall skriva att du känns lite tryggare i dig själv igen. Jag tror på dig, stenhårt. Du kommer att fixa det här. Och som vanligt önskar jag dig lite medgång. Det är din tur nu. ?
Kram
Tack Vinäger ?
Jag skriver i båda trådarna och det känns bra för min del.
Här i det vidare livet känns det som man kan filosofera och mumla om lite av varje.
Och det är inte alltid jag har lust att prata om alkohol, då är det skönt att detta rummet finns.
Överhuvudtaget är detta forum fantastiskt egentligen!
Tänk vilken hjälp vi får från varandra??
Läste i din tråd att du nu har två vita månader bakom dig!!! Grattis, Wow, Grymt bra jobbat Vinäger!!!??
Kramar
???
Hejar
På dig Finalisa! ?
Hejar
På dig Finalisa! ?
Tack kära Studenten?
Behöver höga hejarop just nu...
Kramar
???
Hmmm
HEJAHEJAHEJA!!!!!!!! ❤️
Heja dig FinaLisa!
Tacka dig själv för det vita året och fortsätt var snäll mot dig själv!! Styrkekramar!
Fina Lisa (mellanslaget är
Fina Lisa (mellanslaget är medvetet)
Har läst lite bakåt här hos dig, känner igen mycket. Det verkar vara så, en gemensam nämnare, vi kämpar. Är det inte med det ena så är det det andra...Eftersom jag har återgått till nästan samma konsumtion som jag hade innan mitt år av nykterhet så finns det inga uppmuntrande ord jag kan ge dig förutom det jag faktiskt vet sedan mitt år av nykterhet: Allt blir enklare att hantera utan alkohol. På lång sikt, that is... ❤️??♀️
Fina Amanda?
Du har så rätt, det är en kamp att leva med ångest och dessutom människor och barn i ens närhet som också har det svårt.
Men vad ska man göra? Det enda är ju att fortsätta kämpa. En dag tar det ju ändå slut....(usch, vill inte tänka så egentligen men det gör jag faktiskt ibland. Skäms när jag ändå har lyckan att kunna gå, röra på mig och är ganska frisk för övrigt. Vill känna tacksamhet på riktigt...)
Så i dag är det nya tag för mig återigen?
Kämpa, kämpa, kämpa???
Kramar
???
Andra andningen
Befinner mig i någon slags mellanting sedan en tid tillbaka. Dricker inte alls på det vis jag gjorde förut men ändå lite då och då. Kanske en gång i veckan.
Har lugnat ned mig betydligt och strävar inte längre så desperat efter den totala nykterheten. Inte heller är forumet lika viktigt i nuläget.
Vet inte riktigt vad denna nya fas ska leda till men jag avvaktar och ser var och hur jag hamnar.
Kanske jag återtagit kontrollen över alkoholen eller så lurar jag mig själv.
Tiden får utvisa detta.
Ha en skön helg alla forumvänner???
Kramar
???
Ursäkta...
Mitt inlägg ovan borde jag kanske ha skrivit i min andra tråd.
I detta rum ska vi väl egentligen bara vara i om vi är helvita...?
Hoppas ni har överseende..??
FinaLisa
Du skriver i vilket forum du själv vill, tänker jag. Det är att gå vidare då man fått nya insikter enligt min mening. Jag har inte följt forum på länge så jag vet inte vad som hänt. Reagerar då jag ser din mening ”kanske jag återtagit kontrollen över alkoholen eller så lurar jag mej själv”. Du vet var jag står i den frågan...missbruket är listigt. Försök att återta kontrollen över din nykterhet istället. Du kan.
Kram
Santorini?
Tack, vad bra du vänder på steken och påminner mig...?
Kramar
???
Samla ny kraft??
Vad annat kan man göra?
Vägrar att ge mig, alkoholdjävulen ? ska inte vinna över mig.
Måste hålla fast i nykterheten.?
Kramar
???
Alla har sitt eget sätt ju,
Alla har sitt eget sätt ju, allt som går åt rätt håll är bra❤️ Men visst vore det bättre om vi alla bara kunde vara nyktra resten av våra liv. Jag har insett att jag kan det men om jag ska klara av att hålla i det måste jag ändra väsentliga delar av mitt liv, välja bort både situationer och människor. Det hade varit enkelt om jag inte brydde mig om dem... Däremot stretar jag på åt det hållet, med små steg flyttar jag mig längre bort från allt som gör det svårare för mig att vara nykter. För mig känns det som den enda vägen. Jag tänker att du också tar det i din takt kanske? Så länge vi går åt rätt håll kommer vi väl fram så småningom...väl?
Kram❤️❤️??♀️
Fina Amanda?
Det blir en omstart återigen med början idag.
Jag ser framemot att hålla mig helvit nu för den senaste tiden har mitt intag av vin eskalerat och ångesten ökat.
Och jag skyller på mitt medberoende som jag också kämpar med.
När ens vuxna barn mår dåligt vill jag bara fly, orkar inte bära denna oro och vet inte hur jag ska fixa detta.
Men alkoholen är inte lösningen, det vet jag ju redan.
Måste, måste kämpa vidare. Någonstans där framme blir det bra vill jag tro.
Vi får inte ge upp Amanda!
Kramar
???
70 dagar=10 veckor
God Julaftonsmorgon? kära vänner?
Hoppar idag över i min andra tråd som jag startade för snart ett år sedan. Trodde ju då att jag kommit till insikt och gjort slut med ? en gång för alla....
Men jag föll ju gång på gång under våren och sedan 1 juni återvände jag till den andra tråden igen.
Men nu är det dags på allvar, jag har verkligen gjort slut med alkoholdjävulen och vill aldrig mer ha med honom att göra.
Och om jag mot förmodan skulle tvivla kan jag alltid gå tillbaka till det andra rummet och läsa min tråd "Otroligt" och friska upp mitt minne om hur dåligt jag mådde på den tiden jag drack.
Och jämföra med nu då jag inombords har ett lugn och är helt fri från längtan att bedöva mig.
Även om oron för allt runtomkring mig fortfarande finns så vet jag att allt bara skulle bli mycket sämre om jag drack. Därför är det lätt att avstå och hantera oron på andra sätt.
Önskar alla en fröjdefull och lugn jul med vila och återhämtning.
Kramar???
❄️☃️❄️⛄❄️⛄❄️⛄❄️⛄❄️⛄❄️
Check på det!
God Jul Finaste FinaLisa! Otroligt vad tiden gått fort...Grattis! Helt klart kommer man till en punkt där man känner att det är lika bra att låta bli att dricka. Sorgen och ångesten blir dubbelt så stor när man tar till glaset!
Kram på Dig!
Tack Pellis ???
Detsamma till dig????
Den där oron...
Tänk att den alltid ligger där och lurar och bara väntar på att överskölja och lamslå oss. Oron. Den verkar vara drakens bästa vän. De är fan inte snälla tillsammans... Får mig att tänka på hur man (vettiga, icke konflikträdda vuxna iaf) gör när barn inte är snälla tillsammans, utan mobbar och trakasserar andra. Man särar på dem. Så de inte kan tanka destruktiv styrka från varandra. Och så jobbar man stenhårt på att anpassa dem till normer och värden, var för sig. Det är nog en bra taktik även vad gäller a-draken och oro-anden. Kram
God Jul?
Ha det fint och vitt nu i Jul?Vita jular för mig har blivit det vanliga, trots att vädermässigt är dom gröna?..Varm kram?
Detsamma ?
Mirabelle ?och miss lyckad ?
Så skönt med en rofylld förmiddag och inte ha några "måsten"
Rester i kylen får bli en jullunch idag och inte behöver man dricka alkohol heller..så befriande!!
Tänk vad mycket tid och pengar det tar att vara beroende av alkohol.
Igår märkte jag på mina söner att de tog det ovanligt lugnt med den alkoholen de hade med sig. Så vi har nog satt lite avtryck på dem också ?
Det är jag väldigt glad för?
Ha en fin fortsättning på julen ?
Kramar
???
Godmorgon ?
Skönt med en liten vardag emellan helgerna. Jag halkar ur mina rutiner och blir lite vilsen. Magen likaså, mycket jag äter och dricker som jag aldrig gör annars.
Bara för att det är jul och ska vara på det viset...?
Det enda jag inte dricker är förstås alkohol. Så bra beslut av mig ??
Ha en fin fredag alla vänner ?
Kramar ???
Snyggt jobbat och äntligen vardag ??
Hej FL
Vill önska dig en alldeles underbar fredag, njut njut njut av förmånen av att INTE vara distansierad, begränsad & bedövad!
Kram Sigge
Nedstämd...?
Har en liten dipp idag av någon anledning jag inte riktigt förstår?
Kanske beror det på att jag inte tränat senaste veckan?
Det är så få jympapass på F&S under juldagarna men det borde ju vara tvärtom!
Igår var vi bjudna på middag och det bjöds på alkobubbel, en ny sort jag aldrig sett och den såg ju såklart helt jättegod ut?...
Men självklart tackade jag nej utan tvekan men samtidigt så nyfiken på smaken!!
Hmm..men jag upptäckte en ny loka också, den hette citrussol eller något.
Den var väldigt god och mycket nyttigare!!?☀️?
Ha en fin kväll, kanske framför TVn med ????? på slottet?
Det ska jag ha i alla fall.. ?
Kramar ???
God fortsättning!
På julen och det nyktra livet! Grattis till dina 10 veckor och lite till. Så bra jobbat! ??????
Att bli sugen på att smaka nya sorters drycker, vin och sånt... Jag kan också känna det ibland. Vore kul att prova.
Men sedan stoppar jag mig där. ”Kul”? Nej, inte ett dugg kul faktiskt. En ny smak av något jag vet att jag mår dåligt av att dricka? Faktiskt inte så intressant ändå. Då låter det bättre med en ny smak på Loka eller vad som helst som är alkoholfritt. ??
Snyggt jobbat hittills FinaLisa! Hoppas att det bara blir lättare och lättare och lättare framåt. ????
FinaLisa ❤️
Så var det dags för mig att äntligen titta in till dig! Eller ja, jag har ju tittat till dig ?, innan också, men inte haft så mkt varken tid eller kraft att skriva. + att jag håller mig till ett avtal jag slutit med mig själv om att aldrig skriva här med aldrig så lite promille i kroppen☺️!
Vet att jag gratulerade dig till dina 10 veckor strax innan du nådde dem och nu är det 10 veckor och mer??✨! Det är så fantastiskt bra gjort av dig?! Och precis som du säger, inte minst att dessutom fixat alla dessa helgdagar och brutna rutiner, det är verkligen en bragd värd att firas tycker jag???! För även om det blir lättare allt eftersom tiden går, så är det en utmaning när de goda rutinerna bryts, såsom träning etc. Tycker du ska vara så, så stolt över dig❤️!
Tack för dina ord hos mig! Har inte varit så bra på att ge tillbaka på sistone men nu blåser det upp med postiva vindar längs min horisont igen?! Och då vill jag mer än gärna skjutsa på, med pepp till mina tappra medkämpar?!
Stor kram ?!
/Fibblan ?.
Tack fina ni??
Knaskatten och Fibblan??
Det är så härligt att ni finns här och peppar upp tillvaron. Tillsammans är vi starka ?️♀️?️♀️?️♀️
Och det blir bara bättre och bättre ju längre vi håller oss ifrån ?
Kramar ???
Gott nytt år ?!
Finaste FinaLisa!
Känn dig riktigt stolt över vad du lyckats åstadkomma detta år❤️✨?!
Önskar dig välmående och fortsatt framgång med din hälsa 2020??!
Tåget tuffar på ????
Stor kram!
/Fibblan ?.
Hej FinaLisa!
Så roligt att se dig här! Så stolt över dig! ?Grattis?
Jag hoppade in idag och nu börjar jag på riktigt igen och jag kommer behöva massa stöttning och peppning!
Har verkligen saknat dig! ?Gott Nytt År?
Kram PimPim ?
.
.
Självklart ska du få ...
...så mycket pepp du behöver!! ??
PimPim? ???
Kram ?
Fibblan❣️
Tack detsamma till dig!! Du sköna böna som sprudlar kraft och energi över oss alla här på forumet ???
Gott nytt år!!!??⭐???? (eller Grått nytt hår som min son brukar säga?)
Kramar ???
Gott nytt år!
Så glad att det går bra för dej! Det kan krävas några försök innan poletten trillar ner. Man får försöka tills det lyckas. Denna frihet är så mycket värd. Ha det gott.
Gott nytt 2020!
Önskar dig ett vitt, fantastiskt år! Keep up the good work, FinaLisa. Du gör det så bra! ??
Gott nytt nyktert 2020?⭐?
Tack Santorini ? och Knaskatten ?
Ni är så fina förebilder ??
Tack för att ni finns!!
Kramar ???
Fina fina Lisa ?
Så glad för din skull... kommer ta hack i häl på dig för att jag vet att du kan! Så stolt över dig och det du presterat! Vi hörs i dagarna!
Kram PimPim ?
Godmorgon PimPim?
Det låter väldigt trevligt att ha dig här hack i häl ? och småpratandes i godan ro?. I alla väder, när vi är glada, arga, ledsna eller ångestfyllda...
Ha nu en riktigt fin första dag på det nya året PimPim ?
Kram ?
God fortsättning!
För det är just så, god fortsättning på din redan så fina resa i nykterheten! ❤️
Tack för din pepp, den betyder mycket! Nu kör vi ett bra 2020! Stor kram
God fortsättning??
Så härligt att din nykterhet fortskrider..Jag kör ju med olika uttryck..Tex. Jag har aldrig ångrat en nykter kväll, när andra ligger och mår dåligt på morgonen..Man anställer inte en full hund- eller barnvakt, är också bra..Jag är glad när det går fint för dig Kram?
Gott nytt år ??
Gott nytt år!! Skönt att se o läsa att du är så otroligt stark!! Gör mig glad ??
Kör på lika starkt så kommer det gå spikrakt framåt! Jag velar fram o tillbaka ingen katastrof o nyår helt vitt (bara det känns stort ?? känns bra idag!
Du ska vara stolt!! Kram kram
Tack Lennis ?
Bra att du har hyfsad koll på intaget?
Och du är med på tåget såklart ? härligt?
2020 blir ett bra år känns det som?
Kram ?
God fortsättning ✨
kära vän?!
Allt rullar på i vanlig ordning? Ville bara kika in o se att att stod rätt till på tåget här..????!
Jag har varit nykter hela detta året ??!
Och du med, antar jag. Kan inte tänka mig något som skulle få dig att spåra ur nu. Än en gång - vilken fantastisk resa du gjort!
Sitter tryggt här i vagnen med dig?! Ganska lågmäld till sinnet men väldigt osugen på vin och det är huvudsaken!
Önskar dig en skön kväll!
Kram!
/Fibblan ?.
Hej Fibblan?
Tack för att du frågar ?
Allt är lugnt med mig men lite oroliga moln runtomkring...vuxna barn som dricker för mycket på nyår och tappar minnet och mobiltelefoner...
Men det är materiella saker, värre när det är fysiskt.
Har sovit lite dåligt ett par nätter och ikväll är jag trött?
Har inte haft några alkosug på hela helgen och det är skönt.
Men jag blir lite nojjig på två bitar som är de sista från vår julchoklad. De är nämligen formade som små flaskor och inuti är det contreau...?
Vågar faktiskt inte äta dem då jag är rädd för vad spritsmaken skulle kunna trigga igång....?
Min sambo tycker inte om dem så jag får väl ge bort dem till någon.
Haha, vilka problem man har...?
Önskar dig en god nattsömn Fibblan and sweet dreams???
Kram ?
Usch ja..
..kan bara föreställa mig den oron, när ens egna barn ska ut och svira..?. Faktiskt en av de tankarna som hjälper mig hålla 0an nu. För man märker ju att barnen tar efter och vill vara som vi, göra som de vuxna..och de vuxna ska tydligen alltid dricka alkohol till alla festligheter..nyår, midsommar,. födelsedagar etc.. men man måste ur det själv för att kunna se klarare på det..och det för jag nu tack och lov?! Kändes så bra på nyår o visa att man visst kan ha kul utan?!
Gott med fortsatt 0 sug ??! Har nog samma choklad..?, låter våra vara också ?! Lustigt som sagt vad det kan vända..; från att tycka att en öl är värdelös för att det innehåller för lite alkoholhalt till att minsta lilla % känns totalfel..?! Men det är så det ska vara?! Här tar vi inga risker ☑️ !
Hoppas verkligen du får sova gott i natt o kan vakna lite mer återhämtad imorgon?!
Kram och godnatt?!
/Fibblan ?.
Alkohol..
Jag har en släkting som varit nykter nu i 8 år..Han äter inte punchpraliner ens..Han föll förra gången efter 4 års nykterhet när han började gå över små gränser, lite i taget..Allt är individuellt, men man får passa sig, och det gör du så bra Fina Lisa..Kram??
God fortsättning!
Tänk vad skönt, ingen alkohol alls på alla helgdagar. Även fast du har varit stark i nykterheten så är det ännu en spik.
Angående chokladen, du gör helt rätt i att strunta i att äta den. Släng den i soporna annars. Det är bra att inte vicka på tumregeln alls när man är på ett så bra spår som du är.
Stor kram ❤️
Årets första....
.... träningspass idag! ???️
Jösses vad många nyårslöften som trängdes på jympagolvet ?
Det var skönt att få röra på sig, mycket godis, kakor och julmust har lagt sig som en liten volang runt magen?
Så ikväll får det bli sparsamt med chips och a-fri öl.
Kram ?
80 dagar :)
Såg i min tråd att du har 80 vita dagar!!! Jag säger bara -WOW!! Du inspirerar! Har saknat er alla här...
Kram <3 3
Hahaha?
Ja, det brukar vara trångt de
första veckorna..?. Jag fortsätter ta det mest lugnt. Just nu soffhäng med Loka och ja, en del choklad har det ju också blivit..? Tyvärr inte bara de med sprit i kvar, sedan helgernas frossande..?. Men det gör inget.
Skönt att du är igång iaf FinaLisa?! Det glädjer mig och håller med Jasmine - sann inspiration, är vad du är?!
Jag hejar på både vad gäller nykterhet och minskad volang ??!
Kram!
/Fibblan ?.
Men!!
Vad glad jag blir av att se att du är här i det vidare livet finalisa! ? hoppas du fick ett fint nyår och en godn god jul!
Hoppas ni alla andra som läser här också fick det! ❤️
God fortsättning ?
Tack Studenten??
Jag är så glad att kunna vara här, det känns som det vita livet är på riktigt nu?
Hoppas vi ses på träffen, då kan vi prata irl, ska bli så kul!! ??
Kram ?
Bryderi...?
Vi ska bjuda ett par på middag och jag vill faktiskt inte köpa något vin att bjuda på...
Jag tänker säga att vi har a-fri öl och mineralvatten och om de vill dricka vin får de ta med sig själva...
Det handlar ju inte om pengar utan att jag vill inte riskera att ha den minsta droppen kvar av vinet efter de har gått.
Eller ska jag inte säga något alls?
Men då kanske de kommer med presentvin...?
Ibland är jag väldigt rådvill...
För övrigt så går dagarna sin gilla gång, tror det är dag 82 idag ?
Är så nöjd och glad ?
Kram ?
Säg exakt som DU känner till dom.
Hej FL
Mitt råd är att du säger exakt vad DU känner till dina vänner. Säg det du skrev.
Riktiga vänner bryr sig, riktiga vänner förstår.
Jag kör stenhårt med att säga NEJ och därmed JA till mig själv. Går inte med på ngt jag inte önskar. Har väl blivit ga mkt en egoist i mitt tillfrisknande.
Så mitt råd kör med ”öppna puckar” mot dina vänner, de kommer förstå.
Ha d bäst
Kram Sigge
Jag tror som Sigge
Bäst att säga det så man slipper oroa sig, är inget fel i att inte dricka. Så slipper du dom där presentvinerna och dom kan komma på något annat att ge ?
Tänk att du snart har 100 vita dagar! Vilken grej! ❤️ Nu känns du ju väldigt säker i din nykterhet men det är ändå kraft i att komma upp i tresiffrigt! Då får du fira med en massage eller något annat som är bra för kroppen!
Jag tänkte också att det var mycket folk på gymmet nu när det vankas nyårslöften, men bra att folk rör på sig mer!
Du är fantastiskt bra!! Tack för att du fortsätter stötta alla så fint! ❤️
Kram
Håller med..
Säkrast att säga vad man tycker..Var och en av oss känner till våra egna risker..Just nu sitter jag i ett hus ensam med fullt av alkohol..Huset är min killes..Skulle nog aldrig vågat vara här om jag var osäker på om jag skulle dricka något..Jag har en tanke som ”bättre fly än illa fäkta” Känner man osäkerhet kring alkohol, så är det bäst att säga det..För min del är det så att jag inte vill ha alkohol hemma hos mig..Vill inte riskera mitt fina vita liv för något..Skulle det bli tal om samboskap för mig framöver, får jag tänka några vändor till hur man kan göra då..
Tack, det gick bra?
En trevlig kväll med god mat och dessert och utan vin?
Tvärtom introducerade jag a-fri öl och den blev populär?
Man är ju så präglad efter många år i vår dryckeskultur att vinet måste finnas så då känns det lite skämmigt att inte bjuda. Och jag vill inte säga rent ut att jag tappat kontrollen över mitt drickbeteende utan förklarar bara att jag inte mår så bra av vin längre...
Sen är det ingen som frågar mer om det utan vi pratar på som vanligt om allt möjligt som hänt sedan vi sågs senast?
Så jag är nöjd och hoppas kunna somna om en stund. Imorgon är det tvättstuga och träning på schemat.
Härligt ? ???
Godnattkramar????
? arg som fan!
Min yngste son har suttit i fyllecellen inatt. Så förbannat idiotiskt att supa skallen av sig och hamna i bråk.
Han har ju några sådana resor tidigare i livet och jag trodde han lugnat ner sig.
Men när spriten går in så....
Jag blev så nojjig över presentglöggen uppe i skåpet så jag frågade min sambo om jag kunde hälla ut den. Han sa ja så nu är den förintad....
Sjukt, jag litar inte 100 % på mig själv och vill inte utmana ? i svajiga lägen...
Nu ska vi äta och försöka koppla av resten dagen.
Har sagt till sonen på skarpen att han måste söka hjälp imorgon. Har skickat honom länkar till Respons och AA.
Vad kan jag göra mera? Ingenting i nuläget, han måste ta i detta själv!
Kram?
Kram ❤️
Klokt att hälla ut glöggen ? Vet inte hur gammal din son är men kanske ett besök hos en alkoholterapeut vore en idé.
Hoppas att han lyssnar och tar till sig det.
Kram Strulan?❤️
Hej FinaLisa?
Härligt att middagen blev trevlig och utan alkohol. Jag har hällt allt här hemma utom älsklingens rom för sånt dricker jag definitivt inte, men för att vara säkra sidan så får han ta med den hem nästa gång vi ses.
Förstår din frustration och oro kring sonen din. Du gör inte mer än rätt än att påtala hur orolig du är över honom och att du är besviken. Att vara förälder är det svåraste jobbet man har...
Hoppas han lyssnar på dig ?
Kram PimPim?
Tack snälla ni??...
Strulan; min yngste son är 37 och han är medveten om riskerna med alkohol missbruk. Hans pappa dog i skrumplever för snart ett år sedan...
Hoppas att detta var sista gången han drack ?? han säger att han ska söka hjälp nu i veckan.
PimPim; nej, det är absolut ingen idé att ha någon alkohol hemma, för vem sjutton ska dricka den?!
Hatar alkoholdjävulen ? så intensivt just nu att jag också får horn snart ?
FinaLisa
Tack för svar i min tråd. Vilken klippa du är härinne på Forumet. Av flera skäl tycker jag. Dels att du svarar, peppar, uppmuntrar, dels för att du delar med dig av både de goda dagarna och de mindre bra. Nu har du kommit så lång bit på vägen, men jag tycker du är klok som ser till att det inte finns alkohol hemma. Tillgängligheten är hopplöst för mig.
Måste bara fråga en sak angående din son - hur blev du informerad om att han varit i fyllecell? Tänker att det skulle vara det sista som jag skulle berätta för min mamma. Och då till frågan, om han berättar, vad får han ut av det? Hoppas du inte tar illa upp för att jag undrar. Försöker lära mig själv att sätta gränser för mitt omhändertagande av andra- det är ju inte helt lätt.
Lycka till fortsatt nu!
Alkohol = fördärv ?
Blir också arg?!
Å dina vägnar, din sons, mina egna. Alla här..! Önskar att alkohol aldrig funnits! Men nu gör det det..och du hanterar allt så klokt och bra FinaLisa, både för egen del och när det gäller din son. Låter verkligen som att du gör vad du kan?! Och vi om några vet ju att till syvende och sist är det man själv som fattar beslutet..
Massor med kramar till dig från mig?!
/Fibblan ?.
Oroskänslor
Inget kul alls att vakna denna morgon. Oron för sonen gnager i mig.
Sisyfos, du frågar varför han berättar för mig, sin mamma, om fyllecellen.
I vår familj, har missbruk och psykisk ohälsa varit det mest "normala". Det känns som det åtminstone går två generationer bakåt.
Så vi har alltid pratat om det och vi har väl inte försökt dölja för varandra hur vi mår egentligen.
I mitt fall har jag blivit övergiven i 12- årsåldern och därför tror jag att mitt kontrollbehov började utvecklas redan där.
Det har sedan följt med mig genom livet och jag har haft svårt att klippa navelsträngen till mina två söner.
Inte att jag måste ha dem hos mig hela tiden men att jag vill så innerligt att de ska vara lyckliga och är de inte det så är det mitt fel... Jag är så grymt medberoende. Har hållit dem under armarna alldeles för länge.
Samtidigt är de inga skitstövlar utan väldigt trevliga, kloka och roliga människor som är omtyckta.
Men de har ju båda en psykisk ohälsa i perioder som de hanterar på olika sätt.
Så jag kämpar på med livet och min eget beroende som ni vet vid det här laget.
Du, Fibblan?vet ju detta i allra högsta grad?
Jag är stabil i min egen nykterhet nu tack och lov, mitt "uthällande" av en nästan hel glöggflaska igår stärkte mig faktiskt också.
Så nu får jag ta en dag i sänder med mitt medberoende.
Kramar till er alla, ha en fin tisdag ?
???
Skickar en...
...bamsekram till dig FinaLisa! Så stark och stabil du är! Jobbigt med söner som gör en orolig. Jag har ju tre och det gnager ständigt en oro när de är ute och festar, vilket de gör ganska ofta tyvärr!
Kram till dig och ha en fin dag!
Kärlek!
Åh FinaLisa, så KLOK du är! Så bra och starkt att hälla ut alkohol och se till att det blir lättare att hålla sig på rätt spår. Vilken klippa du är. ❤️❤️❤️
Så tråkigt med din son! Men hoppas att han tar emot hjälpen han får och kommer in på samma spår som du. Skickar många kramar och mycket kärlek!
Skickar massa
Varma styrkekramar till dig Fina Lisa ?? usch va tungt du har det just nu ??
Du är riktigt riktigt stark mitt i allt jobbigt!!
Kramar till dig o hoppas du får en fin dag trots allt ??
Fantastiskt
bra jobbat vännen?❤️?❤️!
Med allt?!
Det du gör nu, kommer att få ringar på vattnet även för din son. Jag känner det på mig?! Det bästa du kan göra är att fortsätta göra det du gör! Du visar du finns där och vart hjälpen finns att få. Samt föregår med ett fantastiskt gott exempel, genom att för egen del välja bort alkoholen! Bra gjort med glöggen??! Undanröj de risker som finns, är alltid ett smart drag, inte minst när oron kommer gnagande..
Du är bäst ???!
Varma kramar!
/Fibblan ?.
Mina fina kvintettvänner ?
Tusen tack för värmande ord?
Ni är så himla gulliga och jag är så glad för att ni finns!
Kramar ???
Skickar en varm kram till dig
Jag förstår att du är orolig. Jag är inte förälder själv så får bara tänka mig hur det skulle kunna kännas men det viktigaste är ju kommunikationen angående det och att man finns där och du gör ju alla rätt och är så klok i ditt resonerande.
Stor kram ❤️
Härligt ljud man hör...
...ett bubbligt porlande, när man häller ut skiten! Starkt jobbat ??✨
Det är nog så att man slutar aldrig oroa sig över sina barn oavsett? Och jag tror att han känner sån trygghet i dig, därför berättar han och det är ju bättre att du får höra det från honom än från någon annan. Den relationen är viktig ?
Ta hand om dig nu!
Kram PimPim?
Tack snälla ni??...
Stormenlilla ? och PimPim?
Ja, det är en utmaning att ha barn och det gamla talesättet; små barn små bekymmer, stora barn stora bekymmer, är väldigt sant ?
Men han är på G att söka hjälp har jag förstått. Och jag hoppas att det ska komma ut något bra i andra änden.
Själv hade jag 12 vita veckor bakom mig igår!!??? Grymt skönt!!?
Och fler ska det bli?
Kramar ???
Fantastiskt vad du gör det bra ??
Heja heja!! Ja du det stämmer små barn små bekymmer stora barn...varför tar man alltid på sig o fixar o grejar hela tiden som mamma...för att man vill deras allra bästa man fixar o grejar o styr o ställer sopar framför o bakom dom ? Puh! ?
Men han känner sig trygg med dig därför berättar han såklart det är så! Samtidigt som det kan vara jobbigt att höra så vill man såklart veta ändå...
Hoppas att han får den hjälpen han behöver så du kan slappna av lite! Passa på o försök att göra något för dig själv med träna promenad eller bara läsa en bok glo på dumburken eller vad som helst som du vill göra för att få en paus i verkligheten ? oavsett du gör det fantastiskt bra!! 12 veckor!!! Det är sjuuukt bra ?? grattis!! Kram kram
Grattis till 12 vita veckor!
Fan vad bra du är! Heja dig! ????
12 veckor - fantastiskt ✨!
Heja dig FinaLisa ?!
Så fantastiskt bra gjort??!
Och en liten ljusglimt i tillvaron att han vill ta emot hjälp?!
Håller tummar och tår att det blir bra, för er bådas skull?!
Och skickar varma kramar ?!
/Fibblan ?.
Grattis ??????
Härligt och bra jobbat:: kram Strulan❤️??
Godmorgon FinaLisa ? !
..eller f.m, som det mer känns som nu, när man är uppe innan solen igen☺️!
Ville bara önska dig en fin dag❤️!
Kramar ?!
/Fibblan ?.
Fantastiskt
Fantastiska FinaLisa. Alltså, jag är så imponerad av hur du - trots jobbiga omständigheter - fixar nykterheten, men framför allt så himla glad för din skull. Blir alldeles varm i hjärtat när jag tänker på hur det har varit och hur du nu äntligen hittat rätt. Åh, vad du är värd detta. ?
Hoppas att det går bra för sonen. I vilket fall som helst är du en fin förebild nu.
Många kramar till dig
Tack Vinäger ?
Jag känner en stabil nykter grund att stå på nu och det är väldigt skönt när det stormar runt omkring.
Häromdagen gick jag förbi Systembolaget utan att tänka på det förrän jag precis passerat...?
Vad gäller yngste sonen har han pratat med Respons, alkoholrådgivningen, och ska väl få en tid nästa vecka.
Den äldre sonen har fått en tid på Behandlingsgruppen i stadsdelen där han bor.
Ja, vi får väl se vad som händer framöver. Oavsett vad, så är jag övertygad om att inte dricka för jag inser att ingenting skulle bli bli bättre, bara värre.
Är också glad för din skull Vinäger ?
Tänk att det snart är två år sedan du svarade på mitt allra första inlägg här på forumet och jösses vad mycket kraft det gav mig ? ???
Tillsammans med din och alla andra fina supportrars hjälp här inne så har jag till slut hittat min inre styrka.
Är så otroligt tacksam ?
Kramar ???
Så glad för din skull ??
Så starkt så otroligt starkt att du håller dig nykter när du har så mycket jobbigt runt dig❣️❣️
Helt sant att inget skulle göra något lättare att dricka något när man har så tufft runt sig! Kan tyckas så för stunden men inte efteråt!! Du känns otroligt stark o det gör mig sååå glad ?? skickar massa varma kramar till dig tror du behöver det ??
Tack Fina Lennis ??
Varma kramar är alltid välkomna, de skapar glädje och förhöjd livskänsla ?
Och det är så himla sant att ingenting som är jobbigt blir bättre av alkohol!
Och mitt nya citat som jag läste hos Fröet: "Avhållsamhet är enklare än måttfullhet"
Sov gott och dröm vackra drömmar???????????
Blir rörd
Och så himla glad för din skull. Tänk att du hittade rätt till slut vad gäller nykterheten. Hittade lugnet och den naturliga övertygelsen.
Självklart lider jag med dig och din situation vad gäller dina söner. Hur gamla barnen än blir finns oron för dem kvar. Åtminstone till viss del. Hoppas att du orkar hitta ljusglimtar i ditt eget liv. För att orka hjälpa andra behöver vi må bra själva.
Hoppas att allt ordnar sig till det bästa.
Du är bra!
Kram till dig ?
Andaktsfull stämning ?️✨?
God f.m fina vän!
Jag blir också rörd. Tagen och berörd av din resa??! Vaknade med tacksamhet idag och samtidigt med ngt slags litet vemod. Kanske har jag börjat få in ett lite större perspektiv, en vidare blick, både på hur det kunde gått om jag fortsatt och vad som väntar i framtiden, nu när jag äntligen är beredd och leva och möta den, helt utan sinnesförvridande substanser..
Är så glad för din skull och känner sån värme och stolthet å din vägnar. Du är så bra FinaLisa ?! Modig och stark ???! Och som jag sagt innan, för det är klart att det här med sonen (sönerna) tar på dig.. Men nu när du möter bekymrena med ett rent sinne och fri från begär, finns alla förutsättningar för att det blir en resa på rätt håll för er alla.??❤️. Håller alla tummar och tår för att han tar emot hjälpen nu, som sagt. Oavsett, är du världens bästa mamma ❤️!
Heja dig, du gör det så bra???!
Stor kram?!
/Fibblan ?.
Skickar varma kramar din väg!
Vad du är stark i allt, står emot det som skulle förvärra ens mående. Jag beundrar och hejar på dig.
Kram ❤️
Åh vilken kämpe du är FinaLisa! ???
Du är så stark och beslutsam. Det är en fröjd att få följa din resa ska du veta. En stark förebild ?
Kram PimPim?