Jaha, alltså en torsdag igen. Vilket jag såg då jag drog på almanacksbladet nyss. Hade ju helt glömt bort detta i morse. Mina tankar har fokuserat på annat som komponerande idag. Nu så sitter man här i sitt kök och dricker ur en halvlitersburk igen. Men det är då ingen alkohol i alla fall. Bara en burk med energidryck, då jag inte orkade att koka på något kaffe idag.

Det är lite molnigt och grått utanför köksfönstret och det känns faktiskt riktigt bra, för då slipper jag stresskänslan av att man måste gå ut och promenera i rask takt bara för att det väl ska vara så himla nyttigt, förutom att det väl sliter en aning på strumpor och skor.

Bara för att det för en gångs skull kanske råkar vara fint väder ute, måste man väl inte heller flänga runt som nån slags skållad råtta för det kan man tänka. Men så det kan bli. Här sitter man ju och är tacksam för dagens gråväder. Så det kan vara när man har gått och blivit nykterkvist. Hur som helst, kör då alkoholfritt vidare och blåser både nervgiftets bolag, och den lurige alkoholdjävulen på konfekten även denna dag alltså.

Ha det gott mina vänner!

@Flarran .Lite gott a-fritt i glaset & kreativt skapande är inte fy skam.Och inte behöver man springa runt som en skållad råtta heller om det inte behövs oavsett väder.Ha en rofylld kväll.

Fredag säger almanackan att det har gått och blivit. Var redan innan solen ens var det minsta på gång här i kvarteret iväg till sophuset och kastade skräp. Tänkte sen när man ändå var igång, så kunde man ju pumpa luft i cykeln i fall man får för sig att cykla åt nåt håll senare idag eventuellt. Detta grundpyssel är alltså gjort, och frukost i form av mjölk och ostmackor har man festat på.

För man behöver ju inte alltid köra med mjölkchoklad varje dag. Man kan ju variera lite, huvudsaken är väl att rutinen att tänka på det här med HALT i form av att vila, när man är trött. Kanske äta innan man blir vrålhungrig, och dricka lite alkoholfri vätska då och då. Så man inte får en tillfällig knäpp av vätskebrist eller nåt sånt, och då kanske plötsligt irrar iväg till bolaget eller nåt sånt tok.

Såg att du @Molnet tittade in här igår, sånt uppskattas kompis. Tycker du är duktig som kämpar på och delar med dig av kloka ord här och där. Med listor och pilar, och sånt där som man väl borde ta och skriva ut och sätta upp på kylskåpet liksom. Håller mig väl mest till HALT-verktyget och det funkar ju det med, fast lite mera rutiner borde man väl kanske ha. Får väl jobba lite på det framöver eventuellt.

Ha en fin dag!

@Flarran God morgon. Kikar in och lånar lite sol ☀️ av dig. Här är det grått och blött - således går min långpromenad om intet. Får byta ut den mot gymmet istället 😑 ingen sol där heller men ändå torrt.

Önskar dig en trevlig helg - själv är jag bosatt på hospitalet till måndag morgon kl 8 😏
🩵

Nu åkte allt halvlitern fram. Ja, inget med alkohol utan bara en stor burk med energidryck. För kom ju på att man ju sitter och lider av akut snusbrist i detta kök. Då man återigen har fått för sig att sluta med denna väl rätt onödiga och i längden kostsamma last. Men det verkar inte vara så himla lätt.

För till och med magen har ett tag varit rätt så upp och ner. Påminde mig faktiskt sent igår kväll om hur det var när man levde på att dricka jästgrumlig mäsk eller nåt billigt och uselt hemvin förr. Man var nästan tvungen att bära med sig en potta om man så säger alltså.

Men har ju läst att ändrad nikotinnivå liksom kan störa matsmältning och sätta fart på magen om man kanske slutar tvärt med prylen. Borde väl kanske knata iväg och köpa en snusdosa. Har väl varit nikotinfri snart i 24 timmar så det värsta är väl över snart. Men är inte en solstråle direkt och har ingen ork och lust att göra någonting alls nu. Inget nytt egentligen alltså för en trött dystymiker. Det var då tur man hade ordentligt med energidryck i huset i alla fall.

Det var trevligt att du @Carisie tittade in en sväng här i morse. Ja, solen den var väl bara förbi och hälsade på en kort stund i morse, sedan så var det blandat gråväder som vanligt. Men vad gör väl det när man sitter torrskodd inomhus i sitt kök. Dock utan snus som sagt. Kör då alkoholfritt vidare och får väl brottas så smått även med nikotin-monstret en stund till alltså. För har då i stunden ingen energi till att promenera till nån matbutik efter promenadchoklad, som farsan brukade kalla snus för.

Ha en fin kväll allihopa!