Nu är det kväll och har hunnit med rätt mycket midsommaraktigt i miniatyr. Ätit lite inlagd sill som man väl ska göra av nån outgrundlig anledning, men trevligt var det då. Det går då tursamt nog bra att fira midsommar utan att gå ut eller att dansa runt nån midsommarstång. Sånt är jag då alldeles för trött för som det varit ett tag. Tror förresten att jag nog aldrig har dansat runt nån sådan i alla fall.

Men visst är det fint när det är grönt och skönt. Har på senaste tiden kommit att verkligen uppskatta min lilla balkong. Där sitter jag gärna nyktert och dricker päronsaft ur en liten pappkartong, vilket hunnits med idag. Minns att min far när man var en liten grabb brukade löva balkongen vi hade på den tiden, och det var rätt så trevligt.

Vi brukade på morgonen när det var midsommarafton som igår åka iväg nånstans och hämta några lövruskor och sedan dekorera balkongen med. Tror att vi till och med brukade göra en midsommarstång i miniatyr att ha på balkongen. Utanför min balkong numera, som bara är nån meter ifrån en fin björk. Ja, då så behöver man ju inte ens löva med kvistar och sånt för att få lite midsommarkänsla.

Man har det ju faktiskt riktigt lyxigt när man tänker efter lite alltså. Nu när jag skrivit och hyllat min balkong så pass mycket så infann sig en känsla av att man nog borde gå ut där en sväng till innan mörkret faller på och äta en liten glassbåt känns det som. Det var förresten trevligt att ni @Carisie och @Molnet tittade in här idag, sånt uppskattas mina vänner. Tänkte skriva tidigare, men så fick man lite musikinspiration och då flög timmarna iväg.

Ha en fin kväll!

God söndag allihopa! Solen skiner fint utanför fönstret och det ser ut att bli en riktigt bra dag detta. Hade det inte varit för att man i skrivande stund, nyktert och alkoholfritt drabbats av en ovanligt stark musikinspiration och i princip svängt i hop en helt ny rocklåt på ett fåtal timmar under morgonen och håller på och mixar till den. Ja då skulle man ju gått utanför dörren alltså.

Men känner det som lite slöseri med musikinspiration att inte fixa till en låt som i stunden nästan gör sig själv efter att man har blivit väl en aning trippad av några koppar starkt nykokat kaffe. Men en sittning på balkongen ska nog hinnas med innan man tar den nya låten till nya höjder och in i steg två att redigera upp kvaliteten i denna en aning till i min gamla musikdator i sovrummet tänkes det.

Glass, glass, glass. Kanske inte i stora lass, men ändå en glassbåt tänkes det i stunden på. För en sådan passar ju helt utmärkt till en kopp kaffe. Denna numera rätt kostsamma dryck, kaffe, i kronor per paket räknat, kan ju nästan gå och bli en last. Men den lasten är då bra mycket enklare att bära än det tokiga drinkandet av alkohol titt som tätt, vilket var en tröttsam vardag för bara ett år och åtta månader sedan lite drygt. Såg att det har blivit så pass lång tid sedan man upphörde att vingla omkring dagligen som en packad sill. Ja, innan man blev nykterkvist och väl lite knepig skribent på detta eminenta forum.

Ha en fin dag mina vänner!

Måndag och gråväder som sig bör höll man nästan på att säga. Men så går vi ju mot höst nu också då midsommar ligger bakom oss. Nu knatas det på mot kommande jultid och sedan så blir det nyår igen och så går allt runt som i en karusell som vi alla får åka med på i ett tag liksom. Ja, så tänktes det väl lite när man för en stund sedan lade ut den senaste hemsnickrade låten The Merry-Go-Round under projektnamnet Flarran Stuff som man har på Soundcloud, som väl en allmänt nykter elektronisk terapi. Nu har man rutinmässigt just dragit upp persiennerna här i köket och närmast på agendan står en kopp med varm mjölkchoklad och tre limpmackor med nåt gott pålägg på. Det är bra att det inte är så soligt och varmt, för då passar det ju helt utmärkt med lite varm choklad så här på morgonkvisten alltså. En ny vecka har det alltså gott och blivit igen och i stunden så känns det då inte som någon större konst att köra på som alkoholfri vilket man väl får vara rätt tacksam för. Detta då det där envetna rännandet efter flaskor på bolaget innan man blev en nykterkvist var rätt så tröttsamt.

Ha en fin dag allihopa!

Tisdag och bara en helt vanlig dag utan några speciella problem alls. Har pysslat med lite musik och ätit en god pizza och druckit lite cola för en stund sedan. Gråväder där ute på gården som för det mesta liksom. Men vem sjutton bryr sig när man kan ha det så lugnt och fint inomhus. Balkong har man också, och kaffe i sin termos och god glass i frysen. Man har det ju nästan oförskämt bra alltså. Men vad är detta, sitter man och har börjat sjunga nykterhetens lovsång eller nåt. Nja, kanske inte direkt, men det känns konstigt att inte ha nåt att klaga på. Vilket väl ofta blivit lite av ens märkliga signum liksom. Nej, nu får det vara bra med nyktert svamlande om ingenting för idag. Den gamle fule och sluge alkoholdjävulen lyser helt med sin frånvaro. Så passar nu på att ta mig en kopp stärkande nykokt kaffe och fortsätter att njuta av den alkoholfria tillvaron så att säga.

Ha det gott mina vänner!

@Flarran Det låter ju helt fantastiskt vad du har det bra! Själv myser jag runt på Gotland med hundpromenader och grillat. Idag har vi varit runt på "gårdsbutikssafari" och köpt råvaror, allt från hemgjord ost, närodlade grönsaker och även kött. Ikväll blir det rödbetor med fetaostkräm och ärtskott, top Blade med potatis och grillad lök & sparris samt en rabarberpaj med hemlagad saffransglass. Jag ska unna mig en stor Bloody Mary med underbart krispiga selleristänger vi köpt - men vodkan blir kvar på hyllan för min del.

Önskar dig en fantastisk dag
🩵

@Flarran Vilken underbar dag.vilken känsla.Göra det man trivs med.Vara där man vill .Laddad med lite gott att äta & bara njuta & så underbart att slippaa-djävulen.Må så gott!

@Carisie .Vad härligt du har det på Gotland.Och Bloody Mary utan vodka är ju så fräscht & gott.Själv ska jag mixa mig en Agua Fresca på vattenmelon ikväll.Botaniserar just nu på helgens Mocktail men funkar väl bra en tisdags kväll åxå.

@Molnet Tack! Ja det är underbart!!!! Älskar Gotland!! Vi är här så ofta vi kan och så länge svärfar lever! ❤️ Fördel mocktail: la. Drickas whenever 😂 Fast om man gör det ofta tappar det såklart tjusningen. Ja fast det är nästan som en Gaspacho - liten måltid - men ja fantastiskt gott. Jag lever livets goda dagar här - nykter 🙏🏼 ❤️🩵

Tänk att det ska behöva ta över ett år och åtta månader innan man börjar att känna sig lite mer som folk igen efter vandring i alkoholdimman. Men bättre sent än aldrig heter det ju. Skulle då inte alls våga mig på att dricka nån alkohol nu. Förresten, varför ska man hålla på med såna dumheter om man inte behöver sånt skräp liksom.

För efter bara en sup eller ett glas starkvin så skulle man ju snart halka tillbaka in i den där trista skiten igen alltså. Har haft en rätt så bra tisdag här och vilat mig när jag varit trött, och ätit lite god mat när jag varit hungrig. Skapat lite diverse musikspår som är min nyktra favoritsyssla och terapiform så att säga.

Normalt beteende rent allmänt alltså, och ingen längtan efter nån vin och sprit heller. Det känns allt lite märkligt på nåt sätt att inte ha varit jagad av alkoholdjävulen på hela dan alltså. Får se om jag kommer i säng om en stund vilket väl vore den klokaste sysselsättningen den här tiden på dygnet. Men man få väl se hur det går på den punkten liksom.

Har ju vilat så pass mycket på eftermiddagen så man är ju inte riktigt sovtrött än alltså. Förresten, det var trevligt att ni @Carisie och @Molnet tittade in idag och skrev några ord, sånt uppskattas alltid. Jaha, Nu sade magkänslan till om en smörgås och mjölk tror jag bestämt, har ju helt glömt bort att äta på ett tag kom man på just nu. Det är ju viktigt för humöret att äta lite lagom då och då alltså.

Ha det gott mina vänner!

@Flarran Grattis till återhämtningen 🙏🏼 Du kanske behövt den. Jag är glad att läsa att du känner dig normal (?) vad nu normal är? Jag brukar säga att det är en utopi vi människor använder för att känna tillhörighet. Har svårt att tro att nån är riktigt normal 😂.
🩵

Nu är det onsdag och redan är man igång och har druckit starka saker. Ja, ingen alkohol utan bara en kopp med rejält starkt kokkaffe. Festade till denna morgonkvist med en liten sittning på balkongen. Slog mig faktiskt även lös på en glassbåt, så nu är ju frukosten avklarad också. Hej och hå, så det går alltså. Musikkänslan är det inget fel på heller, har redan hunnit att klippa ihop lite musikspår. Tror det blir en bluesrock av det hela. Musikterapi rent allmänt har man pysslat med alltså. Förresten, @Carisie det var kul att du tittade in här kompis. Tja, vad är definitionen av normal egentligen, om man tänker efter. Det skulle väl kanske i grunden ändå kunna vara det att man inte sitter i nåt mörkt hörn och häller i sig nervgiftet alkohol för att slippa känna sig onormal...

Ha en fin dag allihopa!

@Flarran God morgon! En god kopp starkt kokkaffe på morgonkvisten går inte av för hackor! Härligt med musikskapandet och att det flyter på. Ja, onormal är man om man sitter och häller i sig nervgift som ställer till det rejält i hjärnan och kroppen. Normal är väl när man är sig själv och inte försöker vara någon annan kanske?😁

Ha en fin dag kompis!❤️

Hejsan! @vår2022, det var tur att man hade kaffeprylen kvar, så att det känns lite som nån slags Rock n Roll i det hela på nåt lustigt sätt. Har till och med för nån dag sedan skrivit lyrik på ämnet. Det blev till en rocklåt av det hela som heter det rätt så självklara i sammanhanget, nämligen något så pass unikt som, Coffee and Rock n Roll, vilket är en rocklåt som kan avnjutas på min musiksida Flarran Stuff på Soundcloud.

Det är inte klokt egentligen hur många låtar jag skapat och lagt ut sedan jag upptäckte tjusningen i att pyssla med AI-verktyg för musikskapande. Min lyrik är väl inte alltid på högsta nivå, men det bryr jag mig då inget i liksom. Grammatiken i lyriken går väl kanske inte alltid riktigt ihop så att säga, men det är då en kul hobby, det här med lite musikterapi som man lyckligtvis hittat fram till.

Förresten @Andrahalvlek, såg just att du tittat in också. Nu skiner solen utanför mitt köksfönster och på något märkligt sätt fick jag lust att gå utanför dörren när jag såg din bild på en trevlig och uppenbart rätt så gladlynt elefant. Men nån språngmarsch eller cykeltur på flera mil lär det då inte bli idag liksom. Men kanske en vända ner till matbutiken efter lite mjölk eventuellt. Man kan ju inte bara sitta och häcka vid en dator hela dan alltså.

Ha en fin dag mina vänner!

@Flarran Cool låttitel tycker jag! Kaffe är verkligen Rock n Roll😁. Precis ätit lunch, kvarg med blåbär, banan och pumpakärnor i samt knäckebröd med purjolök och sallad. En bit knäckebröd med skivad bana också, gillar det skarpt! Och nu är det dags för kaffe med havremjölk som smakar bulle😁. Som att äta en bulle till kaffet. Ska nog lyssna på någon sommarpratare också under tiden. Det gillar jag också att göra. Började sitta ute då solen sken, men plötsligt kom en störtskur så fick skynda mig in igen!

Ha det gott!❤️

Så har det blivit kväll igen och denna onsdag fejdar sakta ut som en låt som tonas ned. Sedan kommer det som brukligt är en ny låt, vilket i veckans symfoni heter torsdag, vilket det alltså då blir imorgon. Tänk, nu börjar man nyktert och lite barnsligt tänka i musiktermer i stället för att följa flaskans klirrande och skorrande klang. Något som var en vardag så ofta innan man halkade in i den alkoholfria studion av tillvarons Rock and Roll så att säga. Det var kul att du @vår2022 gillade låttiteln Coffe and Rock n Roll på min musiksida Flarran Stuff på Soundcloud.

Det är märkligt hur man hittar på dolda talanger inom sig liksom som nykterkvist så att säga. För är faktiskt rätt så nöjd med lyriken som helhet i låten också. Här följer textmässigt de två första verserna som hänger ihop rätt skapligt tycker då jag i alla fall...

When the sun is shining, but you feel a little cold.
When the years are playing tricks, and you feel a bit old.
It's not alcohol that lifts you up, it just brings you down.
Don't advertising for that stuff. I'm Not such a clown.

Just talking about Coffee and Rock n Roll.
Coffee and Rock n Roll. Yeah! Kickstart the morning,
with a cup of coffee and good swingin' Rock and Roll.
Coffee and Rock n Roll, Yeah man, that's all.

Somnade idag nyktert till här på eftermiddagen efter en överdosering av pizza och cola tror jag. Så det blev alltså inget promenerande eller cyklande i solskenet idag vilket var planerat. Kände mig lite deppig över detta faktum just när jag vaknade till. Då tittade naturligtvis den gamle alkoholdjävulen liksom fram igen och vädrade morgonluft om man så säger. Men då tog jag ett glas med vanligt vatten i HALT-andan så att säga. Sedan ägnade jag mig åt lite hjärngymnastik i form av att skriva lite mer lyrik till en kommande låt i rockgenren.

Denna gång var väl mina lyriktroll kanske inte lika briljanta. För de nöjde sig med en vers bestående av nödrim på väl mest känslan av lite otvunget och lättsamt svängande rocktoner.
Kanske får man inte nåt större lyrikpris för följande text :

Cool funky stuff,
Sway the Heat Street,
Funky Dance Boogie, Woogie, Blues,
Rock & Roll, Party Freaks,
In the Heat...

Men ett utkast till en rocklåt blev det då, och tror sjutton om jag inte ska ta och använda det hela bara för skojs skull och lägga ut musikverket som jag klippt ihop här i stunden innan man hamnade här vid tangentbordet för att väl rapportera om dagens alkoholfria övningar så att säga. Nej, nu får det väl vara bra med tokerier i skriven form för idag sade mig en känsla. Balkongsittning med en liten pappkartong med god päronsaft och ett sugrör står nu närmast på schemat alltså.

Ha en fin kväll!