@Detblirbättre God morgon 💨☔️🌾
Det är "bara" att kämpa vidare om du vill ha en förändring. Vi människor har i alla möjliga situationer en önskan om att det magiskt ska ske ett under(?) och att vi inte ska behöva göra arbetet själva. Det funkar ju sällan så. Vi vill ju också vara autonoma. Skulle det hjälpa dig att medvetandegöra att du bestämmer helt och fullt över situationer med alkohol ända fram till första glaset? Om du vet att suget kommer och att slutet på kvällen blir ett annat än du önskar. Jag tänker att jag FÅR dricka hur mycket jag vill men att jag väljer att inte göra det. Hur tänker du? 🩵

@Carisie tack snälla för kloka råd💚! Ja du träffar helt rätt där med detdär att nykterheten minsann kräver sitt jobb. Jag måste bli väldigt mycket mera medveten i mins alkoholbeslut. Nu sker saker lite sådär av bara farten - i kategorin ”det är väl inte så farligt”.
Det är ju förresten konstigt att man vill dricka något som gör en ful, dum och tjock.
Önskar dej en fin sommardag🍀!

✅ idag, inte minst för att jag tydligen har lunginflammation! Var hos en läkare igår som skickade mej på röntgen och där syntes det skräp i lungan. Konstigt för crp är inte förhöjt men det piper och viner och har sej så tydligen är det då ändå lunginflammation.
Så nu är det antibiotika som gäller.
Har börjat läsa Karin Adelskölds bok och där kan man ju verkligen se dethär hur beroende smyger sej på tills det har tagit över. Och hur viktigt det är med de medvetna valen som du @carisie skrev om.
Har funderat vidare mycket på ”det första glaset”. Det är ju helt avgörande. Tar man inte det går det bra. Tar man det är dörren vidöppen för nästa. Så självklart men ändå så svårt så ofta.

@Detblirbättre Krya på dig.Inte kul med lunginflammation.Tur att du gick till doktorn & fick medicin innan det blev ännu värre.Bra att du åxå använder tiden på ett fint sätt.Läsa böcker om alkoholberoende & reflektera kring den.Jag har åxå läst Karin.A bok med stor igenkänningsfaktor.Tror jag ska läsa den igen & även pausa lite ibland & reflektera & skriva ner mina tankar .Tror åxå på det där med att det ” enda” vi behöver fokusera på är :Att inte ta det första glaset.Fram till dess har vi ju full kontroll.Efter det har vi i princip ingen kontroll alls.Det är fakta.Besattheten efter mer startar & vi lurar oss själva att bara ta en sista.Ska fortsätta mata mig med acceptans på den samt att komma ihåg att inte ta det första glaset.Slå igen den dörren som lösning.Hur svårt kan det va😜🤣😎

@Molnet ja men exakt! Dethär var en stor insikt för mej igår och idag, dethär med det första glaset. Ni är ju många här på forumet som har skrivit om det men det har kanske inte sjunkit in helt för mej förrän nu. Så bra beskrivet: Fram till första glaset total kontroll, efter första glaset noll koll.
Hoppas du har det skönt i sommar💚!

✅✅✅
Tre gröna dagar - räknar in den fredag som nu gryr för idag finns inget utrymme för smygdrickande. Och skulle knappast vilja det heller.
Klar i knoppen, pencillinet hjälper helt tydligt mot min lunginflammation och är piggare än på länge. Så skönt

Och plötsligt blev det fem ✅✅✅✅✅.
Det är konstigt med insikter. Man läser om dem och allas goda råd men de sjunker inte in.
För mej är nu den verkliga game changern DET FÖRSTA GLASET.
Det blev så tydligt och konkret tidigare i veckan.
Har ju förr också försökt analysera mitt sug, när det kommer och vad göra. Väldigt många gånger har jag gett vika för det. Men nu känns det som jag har tagit några steg på vägen mot denhär livsavgörande medvetenheten. Att inte låta saker bara hända utan att stanna upp och analysera. Att fatta att nykterheten inte kommer av sej själv, som jag väl hade hoppats, utan att det kräver jobb av mej själv. Kämpa på alla hjältar💪! Som @rehacer skrev; små steg är också steg!

@Detblirbättre .Men vad bra du har fått flera bra insikter kring dina sug.Jättebra att analysera :när kommer de?Varför?Vad kan jag göra åt det / istället.Även insikten om det 1:A.Glaset.Fram till det bestämmer DU men efter det bestämmer A& beroendehjärnan.Vill tipsa om metoden HALT. Som är ett jättebra verktyg för sug .Jag använder den förebyggande nuförtiden.Tex.Äter regelbundet.Dricker mycket vatten.Ser till att vara lagom social & även egentid.Lägger till vila,pauser sömn.Rörelse,friskluft.Och ser till att aktivera mig & planera in saker ibland att se fram emot.Bra jobbat med insikter &5 nyktra dagar.

Åttonde ✅ i sträck och det känns verkligen skönt.
Extra nöjd idag då jag brottade ner eftermiddagssuget. Var till och med inne på bolaget och tittade på några flaskor men gick snabbt ut.
Inget hemskt sug i övrigt och förvånansvärt lite tankar på a.
Men men, jag vet att a-djävulen lurar bakom hörnet.
Denhär insikten om att vara medveten om mina val hjälper. Jag gillar att improvisera annars, det är min superkraft men även min förbannelse. Men med alkoholen går det inte riktigt att improvisera, det behöver hållas hårt i.

@Detblirbättre God morgon ☀️ Det blir lättare och lättare- jag lovar! Det enda du behöver göra är att avstå ett enda glas - det första! Du har full kontroll, även om suget är överjävligt så är det DU som styr, ställer och bestämmer. Du är chefen. Efter det första glaset har du lämnat över taktpinnen. Jag brukar tänka på @molnet och alla pilar ➡️➡️➡️➡️➡️➡️ som leder käpprätt ner i diket. Var snäll mot dig och ta hand om dig. Idag är dag 9️⃣- du fixar det här 🩵

@Detblirbättre .Håller med@Carisie i att fram till det första glaset bestämmer du efter det bestämmer A.Således är det ”bara” det där första glaset du behöver fokusera på att skippa.😊Att tänka hela händelseförloppet är åxå hjälpsamt. Sug➡️Ett glas➡️Lättnad en stund➡️fler glas➡️fylla➡️dålig sömn➡️trötthet & bakfylla➡️skuld,skam& ångest➡️besatthet efter mer➡️osämja med nära & kära➡️spiralen är igång & tuff att avsluta. så länge man är medveten om det första glaset & den negativa spiralen om man ger efter ättika stor hjälp för att välja att vara helt nykter & noll tolerans.Och så här i semester tider fyller jag frys med olika slags a-fria dryckernas olika karaktär.Pepsi Max,bubbelvatten,italiensk citronlemonad.,a-&sockerfri cider,tranbärsjuice,tomatjuice,fun light,kombucha etc…Starkt jobbat med att avstå A även igår.Heja heja!

@Molnet Där kom pilarna ➡️➡️➡️ 😂 Jag ÄLSKAR dem!!! Jag ser dem liksom för mitt inre varje gång jag kommer i kontakt med alkohol. Jag behöver inte ens känna sug utan kan se ett "lockande glas" och plötsligt simmar pilarna omkring där bland isbitarna 🧊➡️🧊➡️🧊➡️🧊 Jag avundas inte de som KAN dricka men jag blir rädd när jag tänker på hur många runt omkring oss som mår dåligt över sin konsumtion men som inte vill/förmår att stoppa. Du är sann inspiration och sluta aldrig att pila! Kram! ❤️🩵

@Carisie .Tack så mycket!För mig fungerar pilarna utmärkt.Påminner mig själv ofta.Särskilt när folk runt om dricker A.De kan men inte jag & för att inte hamna i tankar om att inte få, inte kunna & ömka mig själv & få kryp i kroppen så påminner jag mig själv med hjälp av pilarna & då blir det plötsligt mitt eget val.Jag vill inte må så.Jag vill inte hamna i den dåliga spiralen.JAG VILL INTE DRICKA.Och efter det infinner sig ett lugn & jag väljer något gott a-fritt & kan fortsätta att känna mig stabil & glad.

@carisie @molnet Pilarna är ju verkligen toppen! Jag gillar också scheman och pilar och sånt som åskådliggör saker och ting. Och det är bara att ta fram pilarna när suget kommer. Har skrivit det ca 1000 ggr på sistone men du milde vilken ögonöppnare det var med att inse vidden av ”det första glaset”.
Jag avundas också dem som kan dricka, ibland men egentligen bara lite. För man vet ju att flera av dem man ser på tex en uteservering har samma beroende.
Tack snälla ni för att ni finns och är både roliga och uppmuntrande och stöttande!

@Detblirbättre .Vad kul att du uppskattar metoden med pilarna.Tycker själv att hela sug & dryckesprocessen blir så tydlig då.Med konsekvenser som inte jag vill ha mer av i mitt liv.Been there.Done that….Dags att testa vad ett helnyktert liv kan tillföra.Uteserveringar undviker jag helt.Blir för jobbigt & även vänner som jag endast druckit med.Däremot går jag gärna till en Gelateria, konditori eller en trevlig restaurang & myser lite i solen om jag vill tillföra något som ger lite känsla av mys & kolla folk & känna mig inkluderad.Och som du själv skriver så är det nog många på uteserveringarna som har alkoholproblem & mår skit Dan efter.Vanligare än man tror.Det krävs både mod , nyfikenhet & självkännedom & att vara beredd på att hålla i & hålla ut.för att testa något nytt.Och där är vi just nu!Själv sitter jag i en solstol i solen & myser & längtar inte alls efter A.Känner mig nöjd & stabil idag.Och imorgon vet man ju inte hur man mår men det får jag ta då.Tjingeling sålänge!