@Stinalotta Heja oss! Inne "redan" på 4e veckan :) Tänk att det gått så bra ändå!
Festen gick bra och jag hade jätte kul. Var utklädd i 80tals kläder så jag tänkte jag släpper loss precis som jag gjorde på 80 talet då jag var för ung för att dricka men älskade att spexa, dansa och sjunga. Det gjorde jag hela kvällen och det var bara såå trevligt. Blev inte jätte sent för oss, då jag blev trött och vi åkte hem vid 23.30 ca. Gubben min drack 2 öl så jag körde. Vaknade pigg i söndags och fick allt gjort som jag planerat!
Det är inte klokt vad mycket jag missat pga. mitt drickande. Jag kan ju ha lika roligt eller till och med ännu roligare nykter!

Hur går dina tankar om framtiden? Fortsätta helt nykter? Jag ska försöka hålla mig till nyår!

@Lady175 Hej! Vad skönt att du mår bra. Jag är lite nyfiken. Du säger du dricker vin fast inte som förr. Hur gör du för att hålla koll? Jag är livrädd för att om jag tar något kan jag inte sluta, vilket var mitt problem för endast en månad sen.

@EbbaiHulu ja, heja oss! Tycker faktiskt inte att det varit så svårt, mest skönt. Min plan var att köra nyktert en månad. Tror att det kan vara därför det känns lättare, jag har inte någon oöverskådlig framtid att tänka på, bara denna månad. Men lite oro finns väl över vad som ska hända sen. Klarar jag av att dricka på ett normalt sätt…?
Idag t.ex. har jag en sämre dag (kanske ungefär som du hade förra veckan?) & hade så gärna dövat alla känslor lite. Det ska jag inte, men det hade varit skönt 😕.
Du är min nya förebild!, det går alltså att ha kul på fest utan alkohol? Är så glad att du fick en trevlig kväll!

@Stinalotta det känns ok… men känner mig rätt misslyckad faktiskt. Känns som om jag förlorat så mycket omkring. Förtroenden. Tillit. Jag vet att jag är en fin person egentligen men det känns som om dom omkring mig ser det som falsk… att den riktiga jag är alkisen som träder fram och inte den jag är egentligen… jag är lite nere idag. tung dag. blir nog bättre med en natts sömn…

@Stinalotta Oj, en förebild :) Tack det var fint sagt, vad glad jag blir :)
Ja nu känns det lättare än vecka 1. Jag har också de funderingarna på OM jag kommer kunna dricka "normalt"
Det är väl normalt att ha bra och dåliga dagar, det gäller bara att INTE köpa vin och ha hemma...
Just nu har jag ett mål varje dag och blir suget för stort sätter jag mig ner och spelar på mobilen.
Jag känner ju nu att jag är piggare, klarare i huvudet och orkar mer!
Nu kämpar vi på med vår fjärde vecka! Heja oss

@2ansikten Ta hand om dig! Du är inte misslyckad även om det känns så. Du kommer fixa detta och få bättre själkänsla när du tar hand om dig själv. Du är viktigas i ditt liv inte hur andra ser på dig!
Det som hjälpte mig i början var att läsa om postakut abstinens. Då förstod jag bättre varför kroppen och hjärnan betedde sig som den gjorde! Det blir bättre men vägen är inte rak!

@2ansikten tror jag förstår hur du menar. Jag tänker att jag först och främst ska bygga upp mig själv, börja tycka om mig själv & göra bra val. Sen tror jag att det sprider sig till omgivningen. Vi kanske har lite att bevisa, men med tiden blir det ju så. Börja med dig själv, ta resten av världen sen :)

@EbbaiHulu Jag vet inte vad som hänt men på något sätt har jag fått kontroll, förr kunde jag inte sluta när jag började men jag känner mig annorlunda nu, alkoholen är inte min stora kärlek längre. Är rätt lesspå den