Något knasigt är det med denna människas självbild. 🥹
Jag har såklart tänkt på er forumvänner massor av tillfällen men inte för Ett Enda Ögonblick. Har jag tänkt att nån skulle undra var jag tog vägen? (När det gått en halv årstid sen jag skrev.)
Så slarvigt av mig, såklart borde jag gjort en uppdatering nu och då. Men jag blev väldigt rörd, eller berörd att komma in här och inse att jag var saknad. Jag ber om ursäkt, faktiskt klantigt av mig.
Jag mår fint, inte i nån närhet av varken glas eller flaska (men det trodde nog ingen om nån trodde nåt 😍) Ej heller något nämnvärt depp @andrahalvlek, tack för omsorger.
Jag har saknat både er och forumet men på något sätt stängt av, eller bara känt efter hur det känns att vara en helt vanlig nykter. Förlåt om detta låter dumt.
Två av mina barn har gift sig. Det har varit underbart men också rätt så ansträngande. Tal, klänningar, barnvakt och hjälp att fixa. De andra får gärna vänta några år…
På jobbet har vi en mkt stor förändring- som jag inte ens kan skriva om här. Men innebär ännu fler uppsägningar och avgångar.
Jag har jobbat med detta nonstop de senaste 10 (!!) åren på ett eller annat sätt. Montera ner, effektivisera, säga upp, rita om och slimma organisationer.
Helt ärligt vet jag inte om jag vill/orkar. Inte att jag är deprimerad över det, bara matt.
Nu ska jag läsa och uppdatera mig på senaste nytt i era trådar så jag kan hänga med i snacket framöver.
Ps. Dahliorna blommar i klasar.
Kram alla fina här inne ♥️

@Se klart Åh, vad kul/gott att du skrev. Har saknat dig jättemycket. Tänkte fråga dig om blommor för ett tag sedan men det blev inte av när du inte var här. Precis som du skulle ha en skyldighet att skriva men är så van att du har funnits här❤️

Skönt att höra ändå att du har det bra även om det är tufft på jobbet.

Kul med bröllop men kan förstå att det var mycket runtomkring👌🏼

Ha det fint🌻Kram🥰

@Se klart Åh, vad glad jag blir att du skriver igen. Vi har saknat dig ❤️ Samtidigt är det sunt att leva utan forumet ibland, bara vara normalt nykter.

Det du har framför dig på jobbet låter vidrigt 😢 Here we go again. Jag är så glad att jag har bytt arbetsuppgifter, att jobba med sparpaket är så destruktivt för själen. Just nu går det bra för vår koncern, jag hoppas innerligt att stålbaden är över. Ett tag i alla fall. Oavsett så slipper jag hantera dem mer.

Min förra chef sa upp sig just för att hon inte fixade ett sparpaket till. Hon orkade inte uppbåda den energin ännu en gång. Avslutade sin jobbkarriär på ett betydligt lugnare jobb, och gick nyligen i pension.

Kram 🐘