@Molnet Så bra att du säger till maken att du behöver de där roliga aktiviteterna! Man ska ju inte behöva bära eller begränsas av någon annans oro, tycker jag.
Fortsätt att ta tillvara på livets möjligheter!

@Andrahalvlek Underbart med allas positiva inlägg nu!
Bara en fråga t dig: Var har du hittat fakta om hur lång tid det tar för hjärnan att bli återställd?
Jag har någonstans läst tre veckor, men jag antar att du hittat bättre källor.

@Gåbert Det är olika för alla, men på tre veckor återställs inte hjärnkemin. Tre månader är mer rimligt. För en del tar det ännu längre tid. Och det är ju viktigt att göra roliga saker, så att man släpper loss måbra-hormonerna.

Kram 🐘

@Molnet jag känner inte bakgrunden som du och din man har, men tänker att osäkerheten har har kanske bygger på tidigare erfarenheter eller en osäkerhet han själv bär på, kring var han får plats i ditt liv? Vad vet jag.
Men jag tror på kommunikation och hoppas ni kan prata med varandra. Ibland kan man behöva involvera sig som par i samtal med någon utomstående som kan guida samtalet om man tycker det känns ok.
Jag tror inte på att begränsa sina intressen eller att stå tillbaka helt för en annan, men jag tror på att ge och ta och försöka hitta en gyllene medelväg, om man lever tillsammans.

Själv har jag slutat gå på vissa fester, min man får representera familjen, för jag tycker det är drygt att hänga med folk som mest pratar o dricker..
Sen hittar vi andra saker som funkar för oss att göra tillsammans. Och andra saker gör jag utan honom.
Jag har emellanåt haft starka tvivel på vår relation då jag ensam avstår från alkohol men det har gått över efter ett tag. Det går i vågor..

Håller tummarna för att det ska landa i någor bra för er!

@Andrahalvlek Tack f svar. Jag hann scanna av nätet mha AI, bl a Hjärnfonden:
På cirka tre veckor är minnesfunktionerna oftast återställda (för en "normal" riskbrukare) , men annat som dopaminproduktionen kan ta månader, läste jag. Den som missbrukat hårt kan behöva flera år för att bli återställd eller ha ådragit sig permanenta skador.
Som du skrev: viktigt att göra saker som ger oss dopaminkickar på naturligt sätt!

@Gåbert Kan rekommendera komedier! Eller American Fun homevideos (AFV). Herregud vad jag skrattade gott, kunde knappt sluta.

Alla känslor blev liksom i kubik den första tiden. Ilsk som en bålgeting, skällde ut folk på jobbet (har aldrig hänt innan), kunde knappt lugna ner mig. Tack och lov dämpades alla känslor lite med tiden, det hade varit tufft annars 😅

Kram 🐘

Igår tänkte jag på alkohol igen.
Ville dricka vin och ha mys framför tvn.
Det pågick i max 2 minuter.
Sen tänkte jag på hur jag brukar må dagen efteråt och var inte lika sugen.
Efter 5 minuter hade jag tankarna på något helt annat
På kvällen drack jag en lagrad julmust, riktigt god men med platt eftersmak, näst intill obefintlig. Ska testa en annan idag.
Jag saknar ibland känslan av att få "sänka axlarna" en liten stund. Att ta ett glas vin och slappna av.
Men när jag minns tillbaka på hur kort stund den känslan pågår, och jämför med hur många negativa saker vinet innebär för mig, är det tacksamt att beta att jag nu klarar mig med te istället.
Alkohol är verkligen inte bra för mig.