@RasmusVillLeva Jag fick det beskrivet för mig ungefär så här. Måttligt drickande kan bli aktuellt om man kan rycka på axlarna åt det. Om man tex bestämt att på lördag är det fest, då ska jag dricka. Sen blir festen inställd, och det blir inget drickande som man ställt in sig på. Kan man då rycka på axlarna åt det, skit samma typ, då kan måttligt drickande vara aktuellt. Då kan väldigt-sällan-principen vara gångbar.

För egen del så vet jag att det skulle funka utmärkt att dricka max två glas vid ett enstaka tillfälle. Men det skulle sätta igång förhandlaren i min skalle. Förhandlaren skulle börja jaga nya tillfällen, och ännu fler tillfällen, utöka gränsen för antal glas: och ritsch, ratsch, till slut skulle jag vara på ruta 0 igen. Jag vet det. Jag känner mig själv.

Så jag öppnar inte den dörren, som varit stängd i snart 6 år. Mitt liv är hundra gånger bättre utan alkohol. Jag känner när jag är trött och behöver vila, jag känner mycket starkare känslor överlag, jag är mer nyfiken på vad livet har att erbjuda, jag hittar på fler saker, min hjärna funkar bättre, min sömn är mycket bättre. Och så vidare.

Jag slipper dricka. Jag kan ha svinroligt ändå, på fest och annars.

Kram 🐘

114 dagar minus att jag druckit vid 4 noga utvalda tillfällen så 110 om än inte i ett sträck. Ibland tänker jag på det som varit men det nya livet känns bara så normalt, skönt och härligt. Att gå från alkoholkaoset och ett liv i kras och komma tillbaka till livet, så jag ser på det, handlar inte om att sluta med alkoholen enbart. Det handlar inte om att ändra några små saker i ens liv. Det handlar verkligen om att ändra sin hela livsstil och att ställa om hjärnan och mindset.

Ni som följt mig vet att jag gjort mycket annorlunda i livet. Möblerat om både här hemma och i knoppen. Lagt om vanor, skapat mina rutiner, dags- och veckoplaneringar och på något sätt verkligen hittat min plats i livet. Är långt ifrån klar och det kanske man aldrig blir. En sak jag bestämde mig för, skrev om det med, var att säga upp mig från jobbet. Ganska vågat i den situationen med ganska ny nykterhet men det var också en del av resan och att komma tillbaka till livet. Då hade jag ingen aning om vad jag skulle göra sen. Bara att det var nödvändigt för min egen resa, min kropp, själ och hjärna.

Blev klart med ett nytt jobb i förra veckan och det innefattar även en flytt till ett helt nytt land. En ny stad, ett nytt liv och något som jag tror kommer förstärka min omstälning av livet. För alla jag möter där möter mig som ett blankt blad. Där finns inga förväntningar på hur jag är som person, fylleminnen eller någon idé om min inställning till alkholen och därmed livet som skapats under dessa 114 dagar. Det ger mig en enorm sinnesro även om jag åter igen kommer steppa in i en högpresterande roll med höga förväntningar på leverans.

Varför har jag då druckit vid 4 tillfällen? För att jag är en rebell. För att jag tror på att jag kan hitta en balans där jag kan, om och när jag vill, kan dricka vid valda tillfällen. Har en grundregel som jag aldrig behövt rucka på eller ens förhålla mig till. Vid alla tillfällen har det varit planerat och alltid under min egen gräns. Kommit hem i tid, somnat gott och vaknat upp med både nöjdhet och klar i sinnet.

Men egentligen är min volymbegränsningsregel eller valda tillfällen det som är grejen. Grejen är att jag byggt ett nytt liv och att alkohol för de mesta inte ens finns i mina tankar. Finns ingen längtan efter att dricka hämningslöst och utan kontroll. För jag vet hur det var, hag vet hur det känns, hur jag mådde och vad konsekvenserna till sist blev. Dit vill jag aldrig någonsin tillbaka.

Jag tror jag fick den bästa bekräftelsen på att mitt mindset och upplägg fungerar fär mig. För ett par veckor sedan skulle jag träffa en underbar vän, vi ses verkligen inte ofta, och vi hade bestämt att att gå på en vinbar och ta några glas och äta goda tapas. Jag såg verkligen fram emot det och hade redan innan bestämt mig för max 3 glas. När vi väl möttes så kom vännen sent och med bil och skulle bara dricka alkoholfritt. Jag blev helt paff men det var så naturligt att säga ”då kör jag alkoholfritt med”. För bara några månaders edan hade ett sånt beslut med en axelryckning varit fullständigt otänkbart.

Vid flera tillfällen har jag gjort mina egna 10 i topp listor om vad som förbättrats. En ny är på gång men inte idag och inte här och nu. Men kommer bli fantastiskt att snart summera 2025 som året då det skedde – då jag tog livet tillbaka och ägarskap för både mina egna beslut, min kropp och hjärna. Ser fram emot att sammanställa en ny lista men det ska få vänta tills nästa helg. Då är det 4 månader av det nya livet.

En sak jag tänkt på när det gäller alkoholen dock är när jag ibland får tankarna runt det, vilket inte är ofta, är att det alltid kopplat till stress, hunger eller att jag känner mig vilsen. Men är det inte så att det egentligen är kopplat till att behovet av att sköta sin kost och äta regelbundet, att äga stressen och se till att återhämtning och avstressning finns? Och att att vilsenheten handlar om att ha en tydlig plan, både kort- och långsiktigt för livet. Så vid de få tillfällena jag funderat på alkoholen så har det känns lätt att skjuta bort tankarna för jag vet vart fokuset ska ligga. Ingen stress i världen löses på ett bra sätt av alkohol. Ingen hunger gör din kropp och själ glad över att du löser det med en flaska vin. Och definitivt inte vilsenhet. Fokus på rätt saker och att hålla i – så bygger jag bort mina tankar.

Återkommer med topp 10 - 4 månader inom kort. Ha det fint alla!

@RasmusVillLeva Grattis till nya jobbet, och nya livet! 🥳🥳🥳 Det är så tydligt att sluta dricka är steg 1, sen följer steg 2, 3, 4 osv. Man måste göra förändringar, göra annorlunda.

Din inställning till sällan-drickande kan absolut funka, förutsatt att det sker ytterst sällan och att du kan just rycka på axlarna åt det om det blir inställt. Bra jobbat! Var lite vaksam på frekvensen bara, så att inte ”sällan” blir tätare med tiden. En gång i månaden är en bra riktlinje, kanske varannan.

Kram 🐘