Hej, jag har ett alkoholberoende som just nu har resulterat att jag har bestämt mig för att sluta med alkohol helt, jag behöver tips och hjälp.

Hej och välkommen.
Fint att du hittat hit.
Det finns många inlägg att läsa med tips och hjälp.
Berätta gärna hur du tänker och vad ditt mål är kring alkohol.
Att vara på forumet är en bra början 🌸

Mitt mål är att sluta dricka och försöka leva som nykterist. Jag är 30år gammal och hade tidigare ett drogmissbruk som jag tog hjälp med och kom över men de slutade med att jag tog till alkohol istället som nu resulterat i brutna förhållanden.

har idag varit nykter i 2 veckor med hjälp och stöd, men behöver tips & råd hur man ska göra om de känns tugt och om suget kommer.

Tänk vad du har klarat redan. Att ta dig ut ett drogmissbruk är ju en stor grej.
Jag vill föreställa mig att du på något vis då vet att du kan, nu är det nästa utmaning att ta dig an.
Hur ställer du dig till att ta hjälp mot alkoholen? Det finns ju vård att få, vissa har fått bra hjälp genom just beroendevården, och ibland läkemedel. Det finns ju även AA, till exempel, som många får stöd av.
Jag vill också gärna slå ett slag för alla kloka människor som finns här på forumet. Många har tips att dela med sig av. Vissa föreslår tex att alltid ha något gott hemma, som är alkoholfritt och som kan användas när suget sätter in. Tex läsk, jos, te, kaffe, godis, chips..
Undvik situationer eller miljöer som normalt innebär att dricka alkohol.
Byt ut gamla mönster mot nya, se vad du tycker är roligt att göra. Promenera, läs, lyssna på musik, dansa loss, lägg pussel.. skriv här, läs här.
Att hitta hit är en början. En bra sådan 🌸