Insåg nu härom dagen att det var exakt ett år sedan jag beslutade mig för att sluta dricka. Dock la jag in en brasklapp för mig själv att jag vill kunna dricka, men insåg under helgen att jag fallit till aka och beslutade för att berätta för mina närmaste. Nu börjar de värsta dagarna i livet så jag kan få ro i sinne och kropp. Att slippa de infernaliskt mardrömmarna, att inte kunna sova, att vara rastlös och få evighetslånga panikångestattacker.

Skillnaden den här gången är att jag tänker inte ha någon brasklapp. Jag ska bli helt fri från alkohol.

Har sett på forumen här vilka resor ni gjort och det är så oerhört motiverande! I år ska jag bli den person jag var innan och den förebild jag vill vara för mina närmaste! 🌹

Fy vad jobbigt det måste kännas! Jag har själv försökt förut och varit fri en längre tid men sedan fallit tillbaka... i år har jag börjat om flera gånger redan, även om jag inte blivit riktigt full så har jag ändå druckit många gånger fast jag också vill vara helt alkoholfri.
Idag är dag 1, igen, för mig, hoppas du och jag kan peppa varandra framåt ❤️

@Kronan va glad jag blir när jag läser att du ska kämpa för att bli den person som du vill vara💪. Ta stöd här i forumet och ta dag för dag så ska du se att du fixar det. Du har ju redan ett starkt stöd i @TemporaryPurposa, så ta hand om varandra.

Jag gick också med i forumet samtidigt som jag kastade brasklappen och accepterade total avhållsamhet. Det är det bästa jag gjort.

@TemporaryPurposa Jag önskar dig all lycka! Klart vi klarar det!

I morse när jag vaknade insåg jag att jag faktiskt sovit utan att ha mardrömmar och svettig.

Men som du sa: En dag i taget! 💪🏽🌹

@asdf1973 Tack för pepp! 🫶🏾

Det går inte över över en dag, men jag tänker just nu en dag i taget. Har sökt hjälp med psykolog för att jag insett att jag dövat mina känslor, men det har bara gjort ångesten starkare hela tiden och slagit tillbaka mot alla de jag älskar mest, samtidigt som jag istället fick än mer problem med att kontrollera alkoholen.

Tack! 🌹

@TemporaryPurposa Jag tycker du är stark! Tack för att du delar med dig av din kamp!

Vi gör detta ihop! 🫶🏾💪🏽 Med målet att ta en dag i taget, en timme, en minut.

Som jag skrev innan; det känns som evighetslångt, men blickar jag bakåt ett par dagar bara så går det över. Och vad är några dagar mot ett evigt liv i total klarhet? 😊