Smålands

Ångesten,besattheten att vara tvungen att dricka upp allt som finns hemma.
Hej
Jag vill slå mig fri från alkoholen. Minns inte när jag hade en nykter vecka senast. Mitt mål är att ha en vecka helt fri från alkohol. Har sätt över min kalender för veckan, och har flera situationer där risken för att möta på alkoholen finns. Helgen är det värsta. Önska mig lycka till målet är till den 13/4

Bubbelmorsan

Hej @Smålands👋. Välkommen hit! När ska du börja?

Mitt tips är att läsa flera av trådarna här för inspiration. Finns mycket att hämta. Förberedelser är jättebra. Köp hem annat att dricka och planera in aktiviteter de tider då du tror att det blir tufft. Skriv här varje dag hur det går och då kommer vi i forumet stötta dig.

Om du druckit varje dag så kommer du antagligen få ont i huvudet och bli väldigt trött.

När du ändå håller på vill jag utmana dig att ta två veckor så att du ger din kropp en chans för att få vila från a lite.

Lyssna på poddar, tex ”bara en till” och The house, en beroendepodd.

Som sagt, läs andras trådar, Jag hade som mål en vecka först och skrev mycket första tiden, @Jempa123 har skrivit utförligt dag för dag.

Lycka till! Du fixar det💪👏

Smålands

@Bubbelmorsan
Hej
Tack för tipsen. I idag är min första dag. Jag har tänkt att dricka lite te på kvällarna. Jag vågar inte anta din utmaning ännu. Det känns som att de är för långt borta ännu. Jobbigaste blir kommande helg. Ska lyssna på podden under promenaden:)