Tråd: The best is yet to come! av zalkin

zalkin
Efter 14 månaders nykterhet spänner jag bågen och vandrar förväntansfullt in i det vidare livet, såg att Carisie tagit steget in hit och kommer på detta sättet också närmare vårfrun och andra halvlek och många fler såklart som finns här och tagit långsiktiga beslut om fortsatt nykterhet, känns fint! God kväll på er😀

Carisie
@zalkin Welcome to the dark side - we have cookies 🍪. Skämt åsido. Jag är numera bäst sist in då och du är självklart välkommen du också!!! Ett helt år och två månader!!! Helt sjukt ju att det gått så fort och att du håller i! Jag minns som igår när du & @JHL dök upp på forumet. Bra jobbat!!! 👏🏼 Stor kram! 🩵

Andrahalvlek
@zalkin Varmt välkommen hit! Här inne tjötar vi om allt som kommer i spåren av nykterheten, högt och lågt.
Kram 🐘
Tråd: Sån ångest efter krogbesök - vill inte mer! av 1985h

1985h
Ligger här hemma med så sjuk ångest!
I lördags var jag ute på krogen med några grabbar för första gången på flera månader. Denna gången skulle det naturligtvis gå bra, tänkte jag…
Slutade som vanligt. Blev alldeles för full och gjorde både mig själv och min sambo så besviken.
Vet egentligen inte om jag har rena minnesluckor, men min hjärna spelar mig väldiga spratt nu! Ältar och försöker hitta stunder där jag kan ha varit otrevlig mot någon eller min största fara: varit otrogen!
Har försökt kontrollera om det har hänt något konstigt genom att ringa/skriva till de som var med och hittills har ingen sagt att jag gjort något dumt. Men hjärnan fortsätter älta och hitta nya situationer.
Har varit med om detta så många gånger tidigare, men nu var det ett tag sedan. Vet att jag måste försöka sluta älta och kontrollera. Det lindrar bara ångesten en kort stund. Sedan drar det igång igen.
Önskar så att jag hade stannat hemma i soffan, kanske tagit två öl (eller två cola) och sedan lagt mig för att sova bredvid sambon.
Vill aldrig någonsin mer utsätta mig för detta! Mår så dåligt! 😢

Thompa_68
@1985h Tack för att du delar, lider med dig! Förstår jag dig rätt om du haft alkoholpaus i flera månader och när du provade igen gick det helt överstyr? Eller var det flera månader sedan du var rejält berusad?
Jag har många gånger efter en hård kväll/natt tänkt tanken "aldrig mer", och känt mig riktigt motiverad. Den känslan räckte bara någon dag eller i värsta fall kortare än så innan jag var tillbaka i drickandet, av någon anledning som jag själv ursäktade mig med. Därför är det nog vettigt att ha en periods alkoholfrihet innan man funderar på konsekvenserna av det man säger sig vilja.
Vill du aldrig någonsin utsätta dig för detta igen är ju svaret enkelt, sluta med alkohol! Men det är ju, för en som är inne i ett destruktivt drickande, som att säga åt en att sluta andas. Vad är livet utan alkohol? Men det är just det man behöver fundera på, varför behöver man alkoholen, hur kan man fylla livet med kickar och positiva upplevelser utan öl, vin eller sprit? Hur kan man förbättra relationen till sina närmaste och käraste när den uppenbarligen inte fungerar som motivation för att undvika ångestfylld alkoholkonsumtion?
Oavsett om man behöver en alkoholpaus på obestämd tid eller vill försöka lära sig dricka kontrollerat behöver man lägga mycket tid och energi på att rannsaka sig själv och inse samt acceptera hur man fungerar. Det är inget man gör direkt efter en jobbig upplevelse, hur starkt motiverad man än känner sig vara. Först när man är i balans och alkoholen åtminstone tillfälligt fått lämna rummet kan man med framgång ta ta i det, enligt min erfarenhet.
Tråd: Vardagsdricker av Sheriffen

Carisie
@Sheriffen Hej 👋🏼 Det var en knepig frågeställning du kommer med tycker jag men tänker ändå att jag vill ge dig input i form av frågor istället för svar - dem sitter du på själv.
20cl x 7 dagar =140 cl så lite mindre än 1,5 dl - verkligen inga mängder = 5,6 dl i månaden och nu börjar det kännas mer. Vad som kanske är ett observandum är frekvensen - varje kväll? Verkligen? Blir det bara ett glas varje kväll eller blir det fler någon gång? Eftersom ett missbruk alltid är eskalerande så kommer kanske kvällen då du behöver två glas eller tre för att domna av och då går det plötsligt fort att komma upp i stora mängder.
En annan sak som slår mig är att du har så många anledningar till att dricka. Du förhandlar med dig själv. "Jag behöver det här för att x, y, z" - det kommer alltid att finnas en anledning. Har du funderat på om det är "alkoholen som talar"? Som talar om för sig att det är på grund av x du behöver en liten pruttare?
Du inleder med i princip samma frågeställning som du avslutar med vilket får mig att ställa frågan "är det jävligt behövligt" med en stänkare på kvällen för alla människor? Mitt svar är att jag inte tror det. Jag som ändå varit inne och vänt i alkohålet har absolut inget behov av en kvällsstänkare när livet är jobbigt. Jag har också svårt att tro att gemene man känner så. Jag tror att du kanske tom skulle sova bättre de där sex avbrutna timmarna om du inte tog det där glaset. Samtidigt som du aktivt (?) letat upp AH och lättar ditt hjärta, vilket är superbra, så ställer du en fråga som enbart du (med handen på hjärtat) kan svara på. Om du tycker att det är ett problem så är det ett problem. Tycker din sambo att det är ett problem? Har du provat att bara låta bli? Ligger du i sängen och förhandlar om glaset ifall du inte tog det? Går upp och tar det för att det ska bli lugnt på Hjärnkontoret? Då skulle jag säga att du har början till vad som kan bli problem. Tänker du "visst det är lite för mycket men jag har det under kontroll" - ja då skulle jag också säga att problemen börjat. Ingen människa tänker "idag ska jag bli alkoholist" och börjar supa. Det är alkoholen som smyger sig in och kräver mer och mer utrymme - fler ursäkter från oss osv osv.
Avslutningsvis vill jag be om ursäkt om jag någonstans uttryckt mig klumpigt eller framstår som om jag kommer med pekpinnar. Mina frågor och svar springer endast ur goda tankar och omtänksamhet. Hoppas du får någon hjälp i tanken att komma vidare med dig själv och vad du vill och behöver. 🩵

TeTanten
@Sheriffen
Hej och välkommen hit för att utforska din relation till alkohol.
Menar du 10-20 cl starksprit per kväll? Isf är det ju en del, ett standardglas är 4 cl. Så oftast 5 enheter/kväll gissar jag?
Oavsett så skulle jag säga att om du känner att du måste få din alkohol varje kväll, vardag som helg, även när du ska ta hand om små barn, så ja det är nog ett problem. Som du själv börjar misstänka.
Under fliken Fakta och sen Alkohol här uppe kan du läsa lite mer om enheter och mängder isv. Jag tycker det låter mkt på en vecka och din hjärna vill kanske inte ge upp den snuttefilten utan fight.
Jag förstår hur man kan hamna här med denna vanan i din situation. Men kanske är det dags att försöka hitta ett annat sätt att ta hand om dig? Ett som leder framåt och gör att du får må bättre igen. Du måste ju inte hantera allt ensam och kanske kan du göra det lättare för dig själv på några plan iaf även om småbarnsåren ju är himla krävande.

Thompa_68
@Sheriffen Mitt alkoholberoende cementerades under småbarnsåren, det är en tuff period för både en själv och ens relation. Det började med en mindre mängd vid regelbundna tider, som efterhand ökades och kunde intas både regelbundet och vid behov. Så jag tänker att du har ett mönster som har en potentiellt kraftig nedsida. I backspegeln önskar jag att jag hade gjort något åt det innan det var för sent, så det får därför bli mitt råd till dig också.
Det finns alltid anledningar till att man behöver få i sig alkohol. Dina historia nyper verkligen om hjärtat, men drickandet kommer förstås inte att bättra situationen eller ge dig bättre möjligheter att bearbeta historik och hantera vardagen, istället precis tvärtom.
Jag tror du skulle må bra av en alkoholpaus på minst ett par veckor, för att ge kroppen och själen lite återhämtning och fatta välgrundade beslut om hur du ska tackla tillvaron och alkoholen framöver. Kanske kan du dricka kontrollerat eller så mår du bäst utan alkohol, det får tiden utvisa. För mig har det också varit viktigt att dra av mig offerkoftan och sluta tycka synd om mig själv, för att istället fokusera på positiva upplevelser i livet och de möjligheter som uppstår utan alkohol. För att kunna göra det kan man behöva hjälp från ens livskamrat, vänner och kanske också någon professionell samtalspartner.
Oavsett vad du tycker om vad jag skriver så är 5 enheter vid ett och samma tillfälle varje dag långt över gränserna för riskbruk av alkohol, så för din hälsas skull är det något du bör förändra.

spoix90
@Sheriffen välkommen! Beklagar sorgen med er förstfödda.
Jag skulle nog dra öronen åt mig lite när man känner att man måste dricka något varje dag för att slappna av och bedöva sig. Av 2 anledningar. Mängden är kanske inte det farligaste men rutinen du skapar att bedöva dig för att inte bearbeta saker som hänt under dagen eller längre tillbaka kommer bli en saftig restfaktura att göra upp någon gång. Tror även risken är överhängande att mängden kommer öka för att uppnå önskad effekt. Med det sagt så är det riktigt bra att du skrev här och förhoppningsvis kanske kan få lite bra tips och input! Förstår känslan av att vara en stöttepelare för familjen och man i stunden känner att man är den sista som får lov att visa sig svag. Om du har en massa obearbetat så ta en kontakt med vården och be att få prata med någon. Beskriv dina bekymmer så kommer de att hjälpa dig. Tror som de ovan börja med ett alkoholstopp en tid. Kanske det räcker. Kommer definitivt inte föra något negativt med sig!
Tråd: Jag har insett att min sambo tycker om alkoholen mer än mig. av nilssonnilsson

myssockan
@nilssonnilsson Så tungt! Det låter hemskt detta hur han är när han dricker. Jag lever också med dagligt drickande sambo, så jag känner till förnekelsen och lögnerna. Det är "bara" öl, men precis varje dag.
Jag har gått anhörigstödet här på sidan, kan varmt rekommendera! Det ändrade mycket för mig. Även att läsa böcker om beroende och medberoende. För mig har den stora skillnaden blivit att jag har mer fokus på att ta hand om mig själv. För hans del så har han faktiskt gått från att tycka att han kan trappa ner när han vill till att erkänna att han är beroende och inte har kontroll. Där är vi just nu.
Fortsätt skriv här! ❤️ Det har hjälpt mig jättemycket med gemenskapen här inne🙏
Tråd: Vilken hjälp har ni fått från socialtjänsten? av RedRidingHood

RedRidingHood
Känns skönt att inte vara ensam då jag läser trådarna i forumet. När jag kom hem förrgår hade min respektive pratat med en vän om orosanmälan och han sa till mig att man ska berätta så lite som möjligt till soc. Han står helt frågande till mig då jag sade till honom hos fam-rådgivningen att jag tycker det är konstigt att ingen annan tidigare gjort en anmälan baserat på alla middagsbjudningar, sena bastukvällar m.m vi har haft tidigare hemma. Sedan 1 1/2 år tillbaka har vi knappt haft bjudningar alls och min respektive alkoholvanor har gått ner till att dricka för mycket 4-5 gr/år. Han vet att jag kommer lämna om han gör bort sig, vi jobbar stenhårt med vår relation och att vi båda ska må bra. Men jag kan inte förlåta honom och han är fortfarande helt oförstående när jag försöker berätta för honom hur det känns för mig vid de tillfällen han dricker för mycket. Är jag orättvis som inte ens vill acceptera att han dricker för mycket ett par gr per år?

TeTanten
Om han blir så full så det inte känns ok för dig eller det är lämpligt runt barn ( vilket det låter som) och det verkligen bara är ett par gånger/år, 6:e månad typ. Du nämde även 4/5 gånger per år, då är det ju mer varannan månad.
Då är väl ett bra första steg att han får supa de 2 eller 5 gångerna på egen hand. Sova hos nån annan eller att ni åker bort. Då slipper ni iaf vara en del av det.
Men sen om det är så ni vill ha det är ju en annan sak, och kanske förstår han hur stort problem du anser det är om han måste välja aktivt att planera in en superkväll nån annanstans.
Bara tankar, har ingen erfarenhet på just detta.

RedRidingHood
Hej Te-tanten! Vi har också haft sådana diskussioner som resulterade att han faktiskt åkte iväg en helg för att få ”supa” i våras. Men de andra tillfällena han har gjort det har vi inte planerat att han ska dricka på det sättet utan det bara blir så. Han saknar den kontroll som krävs för att kunna hålla det på ett sådant plan tyvärr. Jag håller med om att det skulle vara en bra lösning.

Rike
Han får åka iväg men då gäller också att han inte jagar dig med SMS osv
Sen gällande frekvensen.. en klok läkare sa att hur ofta o antalet enheter egentligen inte är så intressant..
Bara konsekvenserna.
Tex otryggheten hos anhöriga

RedRidingHood
Tack Rike. Du har helt rätt att konsekvenserna för mig kan bli lika dåliga då han är borta. Det har bevisats flera gånger, även då han varit på andra sidan jorden.
tycker också att konsekvenserna blir illa när jag oroar mig över att han ska dricka för mycket, då jag ser riskfaktorer som brukar resultera i något dåligt men där det dagen efter visar sig att han bara druckit något glas och inte varit så onykter som jag upplevt honom.
Han tycker jag borde ta hjälp för att bli mer tolerant mot hans drickande. Han tycker att min otrygga anknytning och min religösa uppväxt gör att jag inte tolererar alkohol som normalt folk. Han tycker det är mitt fel att han väcker mig på natten då han druckit då jag inte har pratat med honom tillräckligt på dagen och rett ut saker.
Är det mitt fel?
Ligger det något i hans ord?
Eller är det här tvivel på sig själv man får som medberoende?
Tråd: Tio dagar idag och mitt första inlägg av Hittasigsjälv

Hittasigsjälv
14 dagar = två veckor - Bam!
Eller bam och bam, de här 14 dagarna har stundtals känts oändligt långa, som att tiden inte rört sig alls. Men börjar faktiskt få in nån slags rutin i nykterhet som både känns vilsam och ganska harmonisk. Lite som att jag faktiskt kan "lita" på mig själv. Just nu i alla fall.
I inledningen av min nykterhet tänkte jag (i smyg) att jag kör två veckor. Då har jag haft mitt längsta sammanhängande stopp på kanske tio år. Och kan unna mig något gott och dyrt rödvin eller bubbel. Men suget känns just nu obefintligt – en nästan ofattbar känsla ju.
Så jag tänker fortsätta. En dag i taget 🙏

Gåbert
@Hittasigsjälv Bravo! Det är ta mig 17 imponerande. Var stolt! Förläng gärna, en dag i taget!

Thompa_68
@Hittasigsjälv Superbra jobbat ju, jag är grymt imponerad av dig! En dag i taget, det kommer flera vinster för både kropp och själ framöver. Belöna dig själv för dina framsteg, det är du sannerligen värd!
Tråd: Jag vet inte hur jag ska komma ur det här av Dragonfly

Dragonfly
@Carisie strategi för att bryta tankeslingan har jag kanske inte riktigt men planen är att ta med eget dricka till middagen och bara säga att jag har vit månad.
Jag brukar säga att när jag är nykter vill jag aldrig bli full (vilket jag ändå blir ibland) och när jag är full vill jag aldrig bli nykter men tack och lov har jag hittills tagit mig ur greppet även om det tog lite tid senaste (sista?) gången.
Jag har påbörjat programmet här och läser lite trådar här och där men jag tycker att det är svårt att hinna med nykterhetsarbetet även om jag tycker att det är viktigt och något jag prioriterar.
Livssafari, vilket härligt ord, känner lite vind i håret när jag hör det. Ska kika närmare på det. Tack för tips.

Dragonfly
@Jempa123 det är lite för nära för att köra men annars är ju det alltid en godtagbar anledning. Jag tänker ta med mig eget dricka. Egentligen tror jag inte bara att det svåra är att inte dricka utan också att jag vill inte vara till besvär eller kanske egentligen mer att det känns som jag inte i med i gänget. Att jag ställer mig utanför resten av sällskapet. Själv kan jag bli irriterad på folk som inte dricker på fester. De ser och hör på ett annat sätt än vi onyktra och de minns vad man sagt och gjort även dagen efter.
Det här behöver jag verkligen jobba med märker jag.

Dragonfly
@Molnet ja, jag känner mig nöjd. Senaste nätterna har jag sovit mycket bättre. Har varit ganska trött och inte orkat tänka så mycket på varken alkohol eller tillfrisknande. Men idag var jag nykter, precis som igår och jag satsar på att vara det i morgon också.

Jempa123
@Dragonfly tänk va underbart att vara en av de där nyktra som aldrig behöver oroa sig dagen efter om vad som var sagt eller gjort ❤️🙌 klokt att ta med egen dryck. Jag har börjat följa en massa folk på insta som gör moktails och provar olika alkoholfria alternativ. Jag vet att en del upplever det triggande men det gör inte jag så för mig funkar det fint för att sätta guldkant på livet. Hoppas du landar i vad som känns bäst för dig o att din lördag blir toppen!

Carisie
@Dragonfly Egen dricka är smart. Jag brukar deklarera redan vid ankomst att "jag kör nyktert ikväll" då det inte brukar generera i några följdfrågor. Jag tyckte det var jobbigt i början av min nykterhet - frågorna - så det blev min strategi. Efter nåt år frågade kamraterna mig hur länge jag skulle vara nykter egentligen och det utmynnade i ett samtal där jag talade om att jag mår mycket bättre nykter och därför dricker jag inte. Men jag har lovat att säga till när jag ändrar mig och vill ha nåt alkoholhaltigt. På den vägen är det. Jag kan inte lova att jag är nykter om ett, fem eller tio år men jag är det idag och jag har inga planer på att dricka imorgon så tar vi det därifrån 🙏🏼.
🩵

Carisie
@Dragonfly Just det. När jag ville bryta tankeslingan i början så brukade jag tänka "jag BEHÖVER inte alkohol". Jag behöver syre, vatten, mat, kärlek, fysiska aktivitet etc etc Så fortsatte jag att räkna upp vad jag faktiskt behöver och sen börjar tankarna spreta åt alla håll och suget är bortglömt för stunden. Men allt funkar inte för alla och var och en behöver hitta sin väg mot succé vad det än gäller.
Tråd: Nollköping C - the place to B 🥳 av Carisie

zalkin
Savadi kap Carisie. Hoppas allt fint med dig, borde börja närma sig resa för dig nu? Allt gott!

zalkin
@Carisie ja det var helt fantastiskt, är så nöjd och glad med hela resan och även över Bankok, blev 4 dgr där totalt. Sjukt kul stad. Koh Phayam var en fantastisk liten ö utan biltrafik. En svensk tillsammans med sin thailändska fru ägrr det resortet vi bodde på. Bra standard.. hemtrevlugt, fräscht och supertrevlig personal, god mat, färsk fisk. . Ytters få svenska turister, mest tyskar, men också britter, spaniorer och fransmän. Lyckades även bonga in bandet Job2do som hade spelning på ön i början på januari. Andra ggn jag såg dom, trots,att jag inte är ngn reaggefantast, men kul med bra livemusik.
Nu är sommaren nästa anhalt. Ska försöka hitta ett lgom jobbtempo nu. Hoppas du får en fin resa, de du värd!!!
Tråd: Kan inte dricka måttligt av mtb-cyklist

Jempa123
@mtb-cyklist jag har gått i terapi i 4 år när jag va i 20-årsåldern, va nog tur för annars hade jag nog inte varit där jag e idag utan på en betydligt sämre plats.
Hur har du det denna onsdag 🌟🙌
Tråd: Hurtbulle på riktigt. av Maud

zalkin
@Maud Vad kul med nytt jobb, hoppas du får det. Förstod att vi varit nyktra typ ganska exakt lika länge. Kul! Klev in på vidare livet sidan idag, lite högtidligt nästan, som att hänga med ett gäng rockstjärnor💥🧨

Maud
@zalkin Stort grattis till den nyktra tiden. Visst är vi fantastiska!?😊
Jag går o grunnnar, väljer i tanken på två olika jobb. Intervjuer nästa vecka.
Stöter o blöter för och nackdelar.
Hur vill jag leva, hur ska fritiden se ut, schema, tid att leva. Vad är viktigt egentligen i livet?Rena tonårsgrubblerierna 🤣
Jag får grunna vidare. Sälja in mig som sjutton o bestämma sen...
Idag är det jobb, rätt hjärndött ställe men det är bara att göra o hålla god min till 15.00.
Januarie känsla från topp till tå....men snart är det februari!🥰
Tråd: Oro inför Peth av 1985h

Vitvargen
@1985h, jag såg att du har en ny tråd om ångest efter senaste krogbesöket men drog mig till minnes denna tidigare tråd om ett annat orosmoment du hade. Om du vill kan du berätta hur det gick med detta och vad det var som gjorde att din påbörjade nykterhetsperiod avbröts, kanske bra att börja där?
Mycket handlar om att hålla motivationen uppe, hantera ev sug och att försöka dra lärdomar av vad som inte fungerat tidigare för att hoppa upp i sadeln snabbt igen! Ett sätt som funkat för många är att läsa runt bland trådarna här på AH för att få tips och inspiration, skriva av sig litet om hur man känner osv. Lycka till!
Tråd: Från ytterlighet till måttfullhet av myssockan

Hittasigsjälv
Gokväll myssockan 🙂
Mitt problematiska drickande har också sitt ursprung i medberoende. Jag snuddade vid det i mitt första inlägg för några dagar sedan, men har inte utvecklat det här på AH.
Jag träffade mitt ex för tio år sedan (inte mina barns pappa) och blev passionerat förälskad (och förblindad). Jag hade haft en tuff period i livet rent generellt (separation etc) och han kom in i mitt liv som någon slags riddare (en vältalig, välutbildad man med schyst jobb etc).
Tidigt i vårt förhållande märkte jag att han drack för mycket, vi var särbos under flera år och när vi träffades på fredagar bälgade han i sig vin – under olika föresatser. Jag var för ”kär” för att uppfatta alla varningsflaggor. Men han hade alltid orsaker till varför han behövde dricka.
Med tiden blev jag väl också någon slags medmissbrukare – för att stå ut kanske. Mina emotionella behov blev tidigt åsidosatta, i stället kretsade allt kring den här personen.
Jag kan skriva hur mycket som helst om det här, och har genom åren gjort det för mig själv - som tur är - för det är lätt att förtränga...
Han blev också väldigt aggressiv ibland under berusning (inte initialt) och som medberoende blir man till sist sjuk av att försöka balansera och upprätthålla någon slags normalitet.
I somras kände jag att nu måste det få ett slut, tog initiativ till separation (vilken varit uppslitande) började gå hos en terapeut för mitt medberoende (gör fortfarande) och jobbar mycket med mig själv och mitt beteende, hur och varför jag kunde låta allt det här ske.
Parallellt har jag utvecklat något slags eget alkoholberoende, som jag nu försöker reda i. Mitt ex är definitivt en trigger, bara jag hör hans röst numera känner jag att jag måste dricka (ångest?)
Stress är en trigger, men vad är vad?
Nu har jag i alla fall inte druckit på 14 dagar, har inget sug och känner mig ganska harmonisk för tillfället, och det gör jag nog så länge jag fokuserar på mig själv – vilket är nödvändigt för att tillfriskna från medberoendet. Det är till och med lite spännande att återupptäcka sig själv och föröka ta reda på vem jag egentligen är, vad jag vill och behöver. Men som för många andra här på AH är det en dag i taget som gäller – och just idag är en skön dag.
Det blev ett långt inlägg, men kände igen mig lite i din situation. Ta hand om dig och keep up the good work❤️
Tråd: Jag gör ett försök... av asdf1973

asdf1973
Nu är det några dagar sedan jag skrev här. Jag är fortfarande nykter och har således varit det i 66 dagar. Nykterheten känns i sig fantastisk, det är underbart att vakna utan ångest och redo för dagen.
Som jag redan skrivit så har jag genom att vara nykter hamnat i en situation där jag måste ta hand om alla känslor och mitt psykiska mående. Detta är stundtals riktigt jobbigt men jag vet att jag måste göra det. Jag har druckit för att döva känslor och för att vara med i olika kretsar av rädsla för att vara ensam. Jag ser nu att jag inte har så många vänner utan är ganska ensam (Det har jag vetat men inte velat acceptera). Det känns lite jobbigt men samtidigt skönt att kunna se saker som de är. Min väg framåt är att ägna mig åt de fritidsaktiviteter som jag själv värdesätter och kanske därigenom hitta nya sammanhang och grupper. Om inte, så gör jag i alla fall det som jag själv trivs med och då får det vara bra så. Det känns som om jag är på rätt väg nu, där det jobbiga inte är att avstå alkohol utan att hitta mig själv och börja tycka om mig själv igen.

Andrahalvlek
@asdf1973 Grattis till 66 nyktra dagar! 🥳🥳🥳 Men mest grattis till kloka insikter ❤️ Vi är många som känner oss ensamma stundtals. En stor del av min första nyktra tid gick åt till att trivas bättre i mitt eget sällskap. Sakta förflytta tanken om att vara ensam till att vara självsam ❤️ Och att det är okej. Plus nyfiket utforskande för att hitta nya sammanhang och bekantskaper. Samt förstås vårda de relationer jag har. Höra av mig, ligga på lite. Folk är så jävla upptagna.
Kram 🐘

Carisie
@asdf1973 Stämmer in i tidigare kör 🥳. Insikterna är viktiga! Alkoholen trycker verkligen ner självkänsla och slänger bensin på självhatsbrasan. Att bli nykter är verkligen inte bara att bli alkoholfri utan att bygga en plats utan alkohol man trivs med och tycker om! Bra jobbat och lycka till med fortsättningen 🩵

asdf1973
@Andrahalvlek du skriver det så bra. Jag jobbar på att trivas bättre i mitt eget sällskap och förflytta tanken från ensamhet till självsamhet. Känner att jag har kommit en bit på vägen. Är faktiskt lite förvånad att denna sida av nykterheten skulle vara det största jobbet. Det kanske inte är så konstigt egentligen men jag hade inte insett att detta jobb skulle behövas göras och att det är så svårt.
@Carisie alkoholen har verkligen varit bensin på ångest- och självhatsbrasan. Det har varit en ond cirkel där man tar till alkohol för att må bättre med resultat att man mår sämre...
Jag såg att jag hade räknat fel på en vecka och det är faktiskt 73 dagar nyktert:)

Thompa_68
@asdf1973 Stort grattis till dina 73 dagars nykterhet, fantastiskt bra jobbat! Jag känner så mycket igen mig i din utmaningar att hantera känslor och psykiskt mående utan alkoholens bedrägliga omfamning, samtidigt som man inser vänkretsen är väldigt liten. För mig handlar det mycket om bristande självkänsla, så jag försöker på små sätt varje dag att konkretisera att jag duger som jag är. Jag har också fritidsaktiviteter som ger mig bra kickar och under dem försöker jag vara mitt sanna jag samtidigt som jag tar små initiativ till sociala kontakter. De långvariga vänskaper jag har försöker jag bli bättre på att underhålla genom något SMS utan anledning mitt i veckan eller ett telefonsamtal en helg.
Jag tänker att som alkoholfri håller jag ingen käck eller tuff fasad, utan möter människor precis som jag är. Det är lite läskigt i början, men så väldigt skönt att ha koll på vad man sagt och gjort, för det kommer från hjärtat. De övriga utmaningarna i livet försöker jag strukturera och ta en i taget. Lättare sagt än gjort, men även här underlättar det att vara nykter, även om det i början kändes oöverkomligt.
Som du skriver, man behöver lära sig att tycka om sig själv, för om man inte gör det själv, hur kan man förvänta sig att andra gör det? Jag tycker du verkar vara en väldigt insiktsfull person som har mycket att erbjuda, och är glad för att du delar med dig av din förändringsresa, den inspirerar!

Carisie
@asdf1973 Ja det är ju så det satans giftet fungerar 😂 Först får det dig bara att må bra. Sen när du behöver alkoholen så mår du dåligt för att alkoholen ska få dig att må bra igen 😂 Lurad i alla dessa år! Förd bakom ljuset. Guldkanten är avslöjad! Grattis till ännu fler dagar - de som ligger mellan ditt senaste möte med alkohol och idag! 📏🩵
Tråd: Denna gång är det på riktigt! av Thompa_68

Thompa_68
Två veckor kvar till tre månader som nykter! Egentligen har jag börjat bry mig mindre och mindre om antalet dagar i min alkoholfrihet, men appen påminner och det är klart att just tre månader känns som en viktig milstolpe. Det känns verkligen som många skrivit att vid den tiden kommer kropp och själ att ha återställts så gott det är möjligt och att man på allvar kan fundera på strategier och mål för kommande liv, med ett rätt neutralt förhållande till alkoholen. Vare sig vardag eller helg lockar mig nu till alkohol, även om det ibland kommer ett sug kopplat till en viss situation förknippat med tidigare alkoholromantik. Senare i vår och till sommaren kommer tuffa utmaningar med allt från flygresa, träningsläger, midsommar och semester, men dem tar vi då.
Mitt mående är överlag på en betydligt högre nivå än för tre månader sedan, men jag måste verkligen bli bättre på att strukturera min fritid och få gjort saker som behöver göras. Det är också kopplat till dygnsvanor och sömn. Som alkoholberoende var min bästa tid själv i fåtöljen efter 23 en vardagskväll. Då var jag själv, hade kanske en katt vänskapligt spinnande i knät och kunde dricka obekymrat och ostört, samtidigt som jag ältade min privata skit utan att komma fram till lösningar mer än att det var synd om mig. Tyvärr har det mönstret inte försvunnit, förutom att alkoholen och till stor del offerkoftan är borta. Jag sitter gärna uppe själv, slösurfar på mobilen och tristesspanar på TV till småtimmarna kommer och jag blir riktigt trött (då har jag ofta slumrat till upprepade gånger redan). Då går jag och lägger mig städat, glor lite på mobilen igen och somnar sedan snabbt och sover bra. Problemet är att jag inte vaknar till förrän sent på morgonen, och även om jag har ett flexibelt arbete känns det som att jag för varje dag ökar stressnivån för att dagen inte riktigt räcker till.
Jag har noterat att denna nygamla problematik nu existerar helt utan alkohol, vilket känns lite märkligt. Jag dricker en alkoholfri öl, käkar några nötter och sedan är det liksom bra. Men ändå kan jag inte få mig att lägga mig i vettigare tid. Kanske har jag hittat ett sätt som gör att insomningen och sömnen fungerar bra och då tycker hjärnan att så länge alkoholen är borta ur bilden är det helt ok.
Det får bli lite funderingar resten av veckan på vad jag konkret kan göra för att bättra mig, och sedan sjösätta några åtgärder direkt från nästa vecka. Som så många erfar, alkoholfrihet är inte samma sak som att allt löser sig till det bästa, men det ger möjligheter och förutsättningar till förändring som inte är möjlig i alkoholens klor.

spoix90
@Thompa_68 snyggt jobbat! Tror du kommer lösa kommande svårigheter galant! Har alltid varit en kvällsmännisk också nykter som drucken. Ända sedan jag var stor nog att bestämma själv. Har märkt nu på senare tid att jag kan hålla på och uggla 2-3 dagar sedan blir det en tidig kväll för jag är naturligt trött tidigt sedan börjar cirkeln om. Kommer nog ändras när jag börjar arbeta igen och gör mer saker under dagen. Angående tips så har jag absolut inget att komma med. Tänkte mest skriva så vet du att det finns fler! Har dock alltid klockan på samma tid varje morgon då jag startar dagen oavsett när jag lagt mig.

Vitvargen
@Thompa_68, grattis till snart 3 månader! Det är ett kvartal minsann, och jag håller med om alla som rekommenderar detta som första milstolpe för att avgöra om man vill fortsätta eller dras tillbaka i tidigare alkoholmarinering.
Oj vad jag känner igen mig i din beskrivning av nattsuddandet och hur det fortsatt gör att tiden inte riktigt räcker till på dagarna. Flexibelt arbete, allt väldigt likt. Jag är precis som du nu inne på att skapa tydliga strukturer i sov- och arbete med ett specialprogram bara för mig, inkluderat att fasa ut nikotinet som jag använt som gaspedal sedan lumpartiden. Alkoholen funkade som broms och avslappning, vidmakthöll en artificiell cykel som nu rubbats under hösten. Resultat: känner mig stressad rätt ofta under dagen och får inte gjort det jag begär av mig. Allt är alltså inte frid och fröjd om nu någon trodde det.
Du kanske sett hur jag försöker vrida sömnen rätt med olika medel nu, en "positiv" effekt är att jag nu har en vibrerande tjatkärring runt handleden som ser till att få upp mig ur sängen när klockan ringer. Accepterar snooze någon gång men ger sig inte förrän jag bevisligen stigit upp. Vet inte riktigt hur den programmerats till detta men den snackar väl ihop sig med telefonens väckningsinställningar antar jag, vill inte ändra på det för det är faktiskt vettigt där jag är nu.
Det tar tid att vända på ovanor som etablerats under decennier, den saken är klar. Vi kämpar på!

Thompa_68
@Vitvargen Stort tack för som vanligt konstruktiv, medkännande och varm återkoppling! Har med intresse läst dina inlägg om olika tekniska konstruktioner för att adressera sömnen, även om jag varit dålig på att återkoppla! Känns fint och skönt att se svart på vitt att vi är flera som brottas med vanor som behöver brytas eller återställas. Du har nog helt rätt i att det tar tid att ändra sådant som cementerats på plats under lång tid. Ikväll ska jag prova första steget att gå och lägga mig före midnatt och bara använda telefonen till jag blir sömnig. Jag vet att det brukar sägas att man ska låta bli telefonen innan natten, men för mig är det en distraktion som får mig lugn. Jag kanske ska minska den med tiden, men för nu är första steget att lämna fåtöljen och krypa ned i sängvärmen istället. Vi kämpar på som sagt, tack för inspirationen!

Thompa_68
@spoix90 Tack för varm återkoppling, det känns fint och bra att bli sedd och lyssnad på, behöver inte alltid vara lösningsförslag, ett medkännande och delning av egen erfarenhet räcker väldigt långt, tack för din omtanke och pepp! :-)

TeTanten
@Thompa_68 Grattis till ett helt kvartal av denna utveckling och fina inlägg, funderingar och insikter. Ser fram mot vår, sol och semester framöver. Ska bli spännande att se vilka möjligheter som visar sig!

Thompa_68
@TeTanten Tack snälla, vi fortsätter dela med oss av möjligheter, dagarna blir längre allt snabbare, skönt! :-)

Bubbelmorsan
Fina @Thompa_68🌸. Vilket arbete du gjort🤗. Har varit fantastiskt att följa din resa. Du har vuxit steg för steg och nya insikter har landat och bearbetats. Så fint och ärligt du delat med dig till oss andra och hjälpt många med din raka, empatiska och ärliga kommunikation. Du hymlar inte och ser sanningen i vitögat. Så svårt att göra och erkänna. Sträck på dig och klappa dig på axeln🌸.
Jag springer ju lite före dig och stämplar in på 90 dagar imorgon. Det törs jag lova att jag kommer klara.
Min terapi, tre tillfällen hittills och fjärde på fredag(av 26 tillfällen) har redan gett mig värdefulla insikter till varför jag tar fram A, tobak, socker i vissa situationer. Jag har gjort mig av med ett beroende för att sedan välja ett nytt. Först var det socker men fick bukt med det. Sedan drogs jag med tobak. Nu har det varit alkohol. Jag har använt tröst tror jag på trötthet framför allt. Jag driver mig själv väldigt hårt, prestationsprinsessa x 1000. Så jag behöver tagga ned, ta bort, tänka på mig själv och släppa kraven. Bli mindre Luther. Mitt barn som haft ett stökigt år ska nu utredas(äntligen😭) för ADHD. Kanske mamman har samma bekymmer😅.
Kram🩷

Hittasigsjälv
Hurra för dina tre månader allas vår @Thompa_68 🤩
Du är en stjärna på alla vis 🌟

Jempa123
@Thompa_68 stort grattis till dig! Vilken resa du gjort som du så frikostigt delar med dig av, tack ❤️ du gör stor skillnad här inne!
Gällande sömnen, jag är oxå Kvällspigg med stora insomningsbesvär sedan 3728822 år tillbaka. Jag har gärna druckit för att somna enklare.
Här kommer mina tips för sömn, kanske inte alls funkar för nån annan (och får säkert emot gängse råd) men ändå;
-bli kompis med din säng. Jag lägger mig gärna tidigare och slösurfar/läser/löser korsord.
-lyssna på ljudbok eller pod i sängen i mörkret i sängen tills du somnar
-lyssna på avslappning
(All lyssning bör ske i bra lurar för maximal upplevelse)
-om du känner dig ok med det, testa melatonin. Jag tar det och jag tycker det hjälper mig. Finns säkert nackdelar med melatonin men det finns många med sömnbrist så jag har landat i att det får vara ok för nu. Finns även andra läkemedel på vårdcentralen som inte är beroendeframkallande som man kan få. Jag är av åsikten att sömnen är en bas i livet som måste funka om man ska orka och läka på andra fronter ❤️
Men som sagt jag är varken sömnexpert eller sjukvård så detta e enbart mina egna tankar

Andrahalvlek
@Thompa_68 Heja dig! Tre månader är verkligen en milstolpe, och sex månader, nio månader, ett år. Konstigt nog med tremånadershopp.
Du jobbar på så himla bra! Och du är en enorm tillgång på forumet, har alltid ett stöttande och inkännande svar till alla ❤️
Apropå sänggåendet så har jag ett tips. Jag har ställt larm på kvällen, som piper kl 21.30. Då är det dags att fixa till sig för kvällen, jag är i säng senast 22.15. Det tar en tid för kroppen att anpassa sig till tiden, men är man uthållig funkar det bra efter ett tag. Med mer sammanhållen nattsömn får du en helt annan ork dagtid att ta itu med surdegar.
Kram 🐘

Gåbert
Mobilen kan vara riktigt skadlig för sömnen, som du säkert vet. Den är också beroendeframkallande så det är ju svårt att lägga bort den, men att bara använda ljudbok är ju ett sätt som du fick tips om här. Jag kan tipsa om denna podd: https://open.spotify.com/episode/6pcQgtlEe3RQ74I4VIxQZk

Thompa_68
Tack för alla tips och råd angående kvälls- och nattvanor och sömn! Det är så många fina ord riktade till mig att jag blir riktigt rörd, tack så väldigt mycket! Det har varit en fin resa på vad som ändå är en relativt kort period (två veckor kvar till tre månader, ledsen om jag lurat er att det var kvartalsmilstolpen redan idag...). Jag har fått enormt värdefull återkoppling från många och det har känts väldigt skönt att få dela min historia, i kombination med dagboksdokumentation av med- och motgångar. Forumet har för mig fungerat som ett ypperligt verktyg för att hålla i min alkoholfrihet och även ta tag i mina utmaningar. Det slår allt jag provat förut, från beroendevård med läkemedel till psykologer, gruppterapi och egna försök till alkoholpauser. Det känns alltid som att någon lyssnar när jag behöver!
Jag ska inte sticka under stol med att jag känner mig stolt och bekräftad av alla fina ord. Jag har nog ett behov av uppskattning och att det jag gör uppmärksammas, förmodligen ett resultat av en låg självkänsla sedan barnsben. Samtidigt vill jag visa mitt riktiga jag och att det jag gör och skriver är äkta och på riktigt, så att jag inte gör det för sakens skull och/eller för att få uppmärksamhet. Här i forumet har jag verkligen fått den möjligheten! Nu har jag bara lite farhågor för att jag ska jinxa det här och skriva något som är olämpligt eller sårar. Men jag ska fortsätta försöka skriva som jag själv hade velat att någon skrev till mig, och är också säker på att om det blir fel kommer jag att få reda på det av forumvänner, på ett vänligt men bestämt sätt, vilket känns som en god trygghet.
Utöver att jag mår bra av att vara aktiv i forumet så har jag verkligen en drivkraft i mig att använda mina erfarenheter till att väcka tankar och kanske ge lite inspiration. Det är också ett sätt att bidra med positiv energi, istället för allt det negativa som mitt destruktiva alkoholbruk har medfört. Nu vill jag fokusera på att göra gott i livet! Det slår mig att alla som skriver här, med alkoholrelaterad problematik i livet som gemensam nämnare, visar ett djup, empati, konstruktivitet och vilja att hjälpa som är sällsamt men underbart att se. Kanske är det en följd av att vi behövt rannsaka oss själva på många sätt och funderat mycket på livet och dess mening.
Återigen, ett innerligt stort tack från djupet av mitt hjärta till er alla!
PS Jag inser att klockan är mycket, men idag har jag en giltig ursäkt till att sitta uppe och häcka, jag ska absolut inleda försök till bättre vanor, blir avstamp på fredag!
Tråd: Nu SKA jag trappa ner - start 27 oktober av Hanna0425

Hanna0425
Sjunde alkoholfria dagen idag. Har nog inte bestämt mig om hur länge uppehållet ska vara men det känns rätt. Jobbigt, motigt och tråkigt men rätt. Jag bär fortfarande på så mycket skam för återfallet under jullovet vilket också känns nytt, men har tagit MYCKET stöd härinne genom att läsa era trådar. Så många likheter det finns hos många av oss och det är verkligen en tröst att inte vara ensam i detta. Tack alla för att ni finns!

Thompa_68
@Hanna0425 Stort grattis till 7 dagar, riktigt bra jobbat! För mig har det fungerat att verkligen försöka ta en dag i taget och se på alkoholfriheten som obestämd. Det går upp och ned, men trenden för måendet i både kropp och själ är klart positivt.
Skam och skuld hör nog till vardagsbilden för oss som varit fast i alkoholens klor, både med och utan återfall. Du är på en förändringsresa och misstag/bakslag hör till. Det som definierar oss som människor är inte vilka bakslag vi råkar ut för utan hur vi hanterar dem. Här tycker jag du är ett föredöme!

Gåbert
@Hanna0425 Bravo! Det gör mig verkligen glad att du lyckats med denna bedrift. Du är så klok så du vet säkert när och hur du sätter upp mål som passar dig. Jag tror iaf att du får en bra dag i morgon!
Tråd: Aaaahhhh... av Surkärring

Surkärring
@Jempa123 det är skidsvårt med relationer..
Vi vill vara tillsammans men vi vill ju att det ska kännas bra att få vara i sällskap.
Samtidigt kan vi bara ta ansvar för oss själva, när det kommer till kritan.
Jag får träna på att känna mig trygg i min egen nykterhet, och försöka låta honom gå sin väg. En dag i taget.
Vill han dricka kan jag inte hindra honom men jag kan vara ett gott föredöme om jag håller nollan.
Vill min man dricka, är det inte min sak att stoppa honom, men någonstans får jag sen bestämma hur mycket hans drickande påverkar mig, och vad jag vill leva med, eller vad jag skulle vara beredd att gå ifrån.
För mig är det inte ett beslut jag måste ta idag eller imorgon.
Det får var och en känna eftermen jag tänker att vi är i början av vår resa och stora beslut kan fattas senare - om det inte är en akut fråga om liv och död, förstås.

Andrahalvlek
@Surkärring Ingenting är bråttom. Precis som du säger: du kan inte förändra hans beteende. Bara föregå med gott exempel. Väljer han att sitta hemma och dricka istället för att hänga med dig ut på livssafari, så är det hans beslut. Allt blir som det blir och går som det går.
Kram 🐘
Tråd: Måste ändra dryckesvanorna radikalt! av Vitvargen

Vitvargen
Nattens försök var lovande, verkar vara på väg mot en sömnlösning för mig. Är ju van att sova med proppar och dessa Audiocore Liberty 5 är tillräckligt små för att man ska kunna sova även huvudet på sidan mot kudden utan allt för mycket obehag. Finns även speciallurar man kan skaffa med ännu lägre profil men dessa funkar för mig.
Enligt appen ökade sömnpoängen nu till 96, sover bättre än 97% av användarna, sömntid totalt 8:17 timmar varav 2:49 total djupsömn och inga vakna perioder. Helt klart märkte jag att jag somnade in väldigt snabbt, mycket ovanligt sedan jag slopade alkoholen i augusti, och vaknade ovanligt utvilad och pigg i morse.
Appen är Zepp life som är vad som finns att tillgå för mitt gamla "smartarmband", med betalfunktionen Zepp Aura för den ML-anpassade avslappningsmusiken (ett par hundra om året om jag går vidare med prenumeration efter 14 dagars provperiod). Synkar data med Googles hälsoapp om man vill fortsätta där.
Nu ska jag väl inte ropa hej riktigt än, finns saker kvar att fila på och så givetvis kolla detta över tid. Komma i säng senast 11 är viktigt, inget nattsuddande längre som kvarleva av vindrickandet förr. Appens egen optimering av vilka ljud som funkar på mig i olika faser verkar funka fint, en del ljudkomponenter i ljudlandskapet som jag tyckte var irriterande vid insomning har slipats bort redan.
Sedan får jag optimera lurarna litet mer, batterierna tog slut efter ynka 6 timmar bara med en irriterande liten trudelutt som väckte mig först i ena örat sedan det andra en kvart senare vid 5-tiden. Inte hela världen, gick fint att somna om men ej optimalt. Märkte redan natten före att ANC-läget är onödigt strömkrävande, lurarna dämpar det lilla ljud som finns i sängkammaren fint redan i läget normal ungefär som vanliga öronproppar. Men 6 timmar i normalläget är klent, ska prova att avaktivera Dolby-funktionen också i första hand, och i värsta fall gå över till den mest strömsnåla SBC-kodeken istf AAC - ljudet är helt ok även i det läget särskilt med de mycket låga ljudvolumerna jag föredrar när man ska sova.
Experimenterandet fortsätter alltså, sömnen är och har varit ett av de större problemen sedan alkoholstoppet och en lösning som kan funka för mig är i sikte tror jag!

fooliehutten
@Vitvargen, tack för att du lägger fram både pro och kontra i den här tekniska urvecklingen mot sömnens nirvana. Jag fortsätter att ta del och gläds med dig över framstegen. Fast jag hade i stället legat sömnlös i min frustration över den tekniska bångstyrigheten. Jag är ju som jag vart och kanske får erkänna mig som stolt bakåtsträvande tvivlare. Får väl lura mig själv och dra upp mitt gamla armbandsurs fjäder och somna till ett svagt tick, tick, tick… Den funkar la fortfarande hyfsat om jag drar upp den regelbundet. Maskiner till trots skulle ju alla barn ha en hamster en gång i tiden, sen kom tamagochin och det var viktigt att de ock sköttes och matades som hamstern, annars ”dödde” de med. Så jag hamstrar väl vidare och använder den analoga klockan med start i natt. Vem var det som sade: ”Ur led är tiden”?… fast nu med ledlampans upplysning så är väl tiden i led som aldrig förr🤔. Nykter igår, nykter idag och nykter i morgon!🤗

Vitvargen
@fooliehutten, klart att "low tech" grejer kan funka fint för att somna och oftast behöver man väl inte mäta sömnkvalitet för att veta om man sovit bra eller ej. Vet flera i närmsta bekantskapskretsen som använder brus i form av ljudlig bords/golvfläkt i sovrummet för att natta ungar och sig själva. För andra funkar poddar och liknande som kan funka sövande ungefär som godnattsagor för ungar, man får prova. Gammeldags mekaniska tick-tock väckarklockor kanske inte var så dumma ändå?
Problemet är ofta som för oss att vad som funkar för den ena kan vara värdelöst eller kontraproduktivt för den andre som ska sova i samma säng. Om separata sovrum inte är ett alternativ (det är det *inte* för oss) så får man hitta speciallösningar när sängfösaren nu är bortrationaliserad och sömntabletter känns fel eller inte funkar av olika skäl.
Ska inte sticka under stol med att mina mätningar med appen är rätt oklara på hur mätningen funkar och om algoritmerna är validerade via vetenskapliga studier, dvs om det verkligen är så att jag verkligen får den djupsömn som mätts fram av appen och ingår i kalkylerad "sömnpoäng". Jag fattar ju att alla användare bidrar med data och det kan gå att hitta mönster i dessa enorma datavolymer som genereras från smartklockors olika sensorsystem (PPG, 3D-accelerometrar och gyroskop tex) men vad som används, och inte minst hur, i dessa olika appar är oklart.
För att inte tala om integritetsaspekterna, för att alls få tillgång till funktionerna så betalar du bl a genom att ge tillgång till dina data vilket faktiskt var en av anledningarna till att jag slutade använda grunkan (tyckte inte om att bli ständigt övervakad och se spår av detta på Google etc). Tycker jag plötsligt bättre om det nu? Nej, och jag gillar inte heller att min telefon behöver laddas oftare pga att denna app drar en del ström hela tiden vilket var ett annat skäl till att jag övergav det efter kort tid.
Sömnskapandet av de där ljudlandskapen som appen snickrar ihop efter mina preferenser och hur jag reagerar kroppsligt på vad den testar i olika sömnfaser: det var verkligen ett oväntat lyckokast för jag kände inte till att det ens fanns innan jag behövde hitta en app till den där gamla smartgrunkan. Resultatet påminner en del om soundtrack till filmer, tex de som Vangelis gjorde till Bladerunner (originalet från 1982), kryddat med litet spännande variationer à la Jean Michel Jarre, Klaus Schulze och andra gamla favoriter i "cosmic, ambient, spiritual" genren eller vad man ska kalla det.
I morgon anländer ett par mekaniska äggklockor från Amazon och förberedelserna är väl klara då förutom detta med träningen som jag fortsatt segar med...

fooliehutten
Fooliehutten , spånar i vargtimmen. Tick Tack, Tick Tock, Tik Tok. Jag levde en gång i tvåsamhet där ensamheten för mig var som mest outhärdlig. Att vara ensam i en parrelation är många gånger värre än att att vara själv med sin ensamhet. Det är ren fakta! Nu tänker jag inte fördjupa mig och trötta ut dig i detta gamla skoskav, det är historia. Fast som historia kan den innehålla detaljer som faktiskt är lärorika. En väckarklocka ⏰ åt oss var, samma gamla hederliga analoga väckarklockor och med kraftiga ringsignaler från pendeln ovanpå som bestialiskt hamrade ut sina respektive budskap: ”RING!!! RIIING!!! Fly härifrån! Fly härifrån!”. Men vanans makt har ett eget språk och när hamrandet av skräniga flyktsignaler inte längre hörs; hur ska då de subtila undertonerna kunna tolkas? Oavsett vad så är det i den tillvaron fara å färde. Klockorna tickade i osynk, precis som vår relation. Osynkroniserat var tickandet och jag ger mig fasen på att hjärtesorgen satte sig på hjärtat rent fysiskt, som ett begynnande hjärtflimmer. Tik Tiketti Tok, Tock Tiketti Tok Tok. Kvinnan är ju klokare än mannen, så mitt hjärta klarade sig när hon sa att jag var fyrkantig (som en annan robot 🤖)och att det var slut*. Ett analogt armbandsur är en hypotes jag nu dragit ur historielektionen och försöker höra i tinnitusens tankbilsbrummande symfoni och det går om jag skärper mig lite. Sova en hel natt? Ja det kanske är för tidigt för det, eller så är det kanske inte ens möjligt? Men det går att leva med och det gör det med min ensamhet också, trots att jag numer lever med den i en parrelation. En sund sådan. Ha en skön nykter torsdag🤗
Tråd: I dag börjar mitt nya liv! av Gåbert

Gåbert
Puh. Ännu en vit dag, men svår prövning då jag hade ett riktigt jobbigt relationssamtal. Det är en person som ger mig alltför mkt negativ energi, men jag har så svårt att bryta. Skulle behöva mer stöd från denna person, som "älskar" mig, men, men ... Tack och lov får jag så mkt stöd av er här.
Träningen ger mig stabilitet, tror det är 16 dagar i rad nu, med lagom dos varierad traning. Ett slags beroende, som förstås är mindre skadligt, om man inte överdriver.
Blev uppringd av ett forskningsprojekt (Linköpings universitet) med frågor om hur mycket jag druckit per dag i genomsnitt senaste tre månaderna. Jag sa att frågan blir missvisande. Jag hade en helvit månad, drack sedan fem gånger ett glas under en månad och har nu druckit cirka 20-30 glas på tio dagar. Genomsnittet blir inte intressant. Hur som helst: I morgon är dag fyra i min nya vita fas ...

Thompa_68
@Gåbert Starkt att fixa ett jobbigt samtal och samtidigt bokföra den tredje vita dagen! Frågor om hur mycket alkohol man dricker tycker jag oftast är fyrkantiga och generaliserande, utformade för att sätta in en i ett fack med bedömning av hur mycket problem man har med alkohol. Jag har under destruktiva perioder ändå ofta varit nykter flera dagar för att sedan dricka stora mängder. Vissa veckor tvärtom, då det var varje dag men mindre mängd. Visst är det viktig fakta hur många enheter man dricker, men för att adressera om man är beroende, kan lära sig dricka kontrollerat eller är förbi "point of no return" säger antalet enheter inte så mycket. Det är mer ens tankar, inställning, beteenden och risk/reward-kalkyler man gör.
Tråd: Vad händer nu? av Jamila70

Jamila70
Hej. Nu är jag här igen.Tack AnnaPanna, Aeromagnus och JHL för er respons. Det är svårt det där med alkoholen. Jag förstår att jag har en så osund relation till den. En gång i tiden hade vi (jag o alkoholen) en rolig relation. Det var när det var fest och roligheter. Nu är det tyvärr aldrig så nästan. Ibland gör jag ett ryck. Dricker inte nåt på ngr dagar. Aktiverar mig med annat och sen. Sitter en liten jävel på min axel och säger att nu ska vi hem o ha myskväll. Åker och köper vin. Åker hem själv ( lever själv) och tänker det här är min kväll. Musik på, hundarna glada, glas vin, promenad, lite mat. Och ja allt känns bra. (Även om det är en typ tisdag). Blir inte full på nåt sätt men mys. Somnar gott. Och sen ringer klockan och arbetsdag dan efter. Hjärtklappning, ångest och hur ska jag klara detta. Dagen blir hemsk. Bara uthärdar. Inget vin den dagen. Dagen efter mår jag bättre och då.. gör vi favorit i repris. Men alltså, vem.. har jag blivit. Vill bryta detta men vet inte hur och skäms över mig själv. Men vet liksom inte längre vad jag tycker är roligt eller vad jag vill. Nu ser jag helt ok ut och ingen misstänker något mer än att jag kanske är lite ojämn i energi och koncentration på jobbet. Har lite stresskänslighet. Vad ska man göra? Forsätta så här eller kapitulera och krypa till AA och ge mig själv en chans till "normalt" liv..? Åka på nåt strikt hälsohem och bli omvänd? Hur hittar jag motivation till förändring? Ja mkt tankar men inga svar. Ingen kommer rädda mig förstår jag utan behöver hitta kraften att bryta och ta mig upp själv liksom. Ja lite tankar denna onsdag. Glad att få skriva av mig här och att det är ngr få som läser och responderar lite anonymt än så länge. Tack.! Och vet att andra kämpar med.

Gåbert
@Jamila70 Tack för att du delar med dig av dina utmaningar. När jag läser tänker jag att ditt jobb verkar vara stressande för dig och att när du självmedicinerar mot stress så funkar du mkt sämre dagen efter på jobbet? Och då känner du skuld, så det blir en negativ spiral? Jag tycker att du verkar ha en dos insikt och motivation samt att du ändå lyckas hålla dig nykter till och från. Vi är alla olika, men skulle det kunna funka för dig att börja med en vit dag (då du kanske gör ngt trevligt/sunt) och sedan klappar dig själv på axeln och funderar på att ta en dag till. För det blir bättre dag för dag (med vissa svackor) för de flesta av oss. Håller tummarna för dig!

Thompa_68
@Jamila70 Tack för att du delar dina tankar! Jag tror, som många andra, att en alkoholpaus på åtminstone ett par veckor är ett bra sätt att återhämta sig och få kraft till att fundera över sin situation och fatta beslut om framtiden i mer lugn och ro. Det kan vara jobbigt om man har annat i livet som man använder alkohol för att hantera eller orka med, men som @Gåbert skriver, ta en dag i taget, de första positiva effekterna visar sig snart.
För mig har det inte funnits något sätt att bli "omvänd". Att jag nu sent i livet förhoppningsvis inlett min sista alkoholfria period bygger på att jag ärligt för mig själv insåg och accepterade att jag inte kan styra när jag dricker alkohol eller hur mycket jag får i mig. Denna gång förstod jag också och accepterade faktumet att det innebär att jag inte kan dricka alkohol längre. Till sist, med stöd från många i forumet, började jag dra av mig offerkoftan och sluta tycka synd om mig för att jag inte kan dricka alkohol som "alla andra". Istället försöker jag fylla livet med positiva upplevelser och uppskatta de möjligheter som ett liv utan alkoholens grepp ger. Det har för mig tagit väldigt lång tid, men jag är så glad och lycklig över att vara på en betydligt bättre plats än vad jag var för bara knappa tre månader sedan.
Om du efter en alkoholpaus kan prova att dricka kontrollerat eller borde satsa på fortsatt alkoholfrihet är något du behöver avgöra. Jag är säker på att många kan lära sig dricka kontrollerat, men jag vet också att många, likt mig, gått genom nyktra perioder och sedan återgått till destruktivt drickande, gång efter gång. Det gäller att ärligt rannsaka sig själv.
Tråd: Jag börjar om! Vägen till att finna glädje! av Tezzan

Thompa_68
@Tezzan Stort grattis till ett grymt jobb! Ta en dag i taget, håll garden uppe och njut av din positiva trend mot bättre mående i både kropp och själ.
Tråd: 17 dagar nykter, ny medlem av JHL

Thompa_68
@JHL Stort grattis till en fantastisk milstolpe, så grymt jobbat! Allt blir som sagt inte bättre automatiskt som alkoholfri, men det ger förutsättningar och möjligheter som länge varit begravda i alkoholens vidriga grepp. All lycka åt dig, jag ser fram mot att du fortsätter dela, du är verkligen en inspirationskälla. :-)
Tråd: Att angripa det som fick mig att dricka av Ursus

Ursus
@Thompa_68 Tack detsamma, hoppas nykterheten blir det nya rätta, även om det tog en stund.
I övrigt tog jag två månader häromdagen. Känns väldigt bra!

Ursus
Tack, en dag i taget.
Dagar blir veckor och veckor blir månader som förhoppningsvis blir år. Lite som jag skrev i en låt för något år sedan nu.
"The bottles whispered deep and low
A longing there I'll never show
But morning calls
My heart replies
Step by step
I’ll rise
I’ll try"
Tråd: Nu är jag här igen av Jempa123

Dragonfly
@Jempa123 Det är inte drickandet som tar tid utan även återhämtandet och även om man inte är riktigt bakfull så går livet på halvfart. Ja, vad ska man göra på helgerna när man inte sitter och dricker eller degar i soffan? Ja, det får vi fundera på men jag hoppas att med nykterheten kommer ork och med ork kommer glädje och nyfikenhet att hitta på saker. Om det inte blir så blir jag besviken.

Hittasigsjälv
Hoppas du mår bra fina @jempa123 😊
Och att du känner frid denna 14:e dag 🌸

Jempa123
@Dragonfly om man lyssnat på alla som går före i nykterheten och kommit en bit så har de hittat det så det kommer vi med. Vi får bara ge det tid ❤️ om man om nåt år fortfarande tycker det suger kan man ju alltid börja dricka igen om man då skulle sakna det, vilket jag dock absolut inte tror.

Jempa123
@Hittasigsjälv ja idag har varit bra! Tänk två veckor helt galet!! Heja oss ❤️🙌

Jempa123
Dag 14, två veckor! Känner mig stolt över denna blyga siffra 🙌
Idag har jag känt mig lätt i kroppen på nåt härligt vis. Känner mig liksom fri i känslan på nåt sätt, svårt o förklara!? Annars en helt vanlig o onsdag med jobb, ett besök på gymmet o middag. Upplever att även om jag o maken träffas mindre nu rent fysiskt så pratar vi mer med varandra. Känns fint. Har lyssnat igenom 2/3 av Karin adelskölds bok och känner igen mig i så mycket. Hur man rättfärdigar sitt drickande och ljuger för sig själv…och gräl som bara utgår från en själv. Sitter i bilen med skämskudden på när jag lyssnar men oxå med en känsla att jag är så glad att jag fattade beslutet att vara nykter för 2 veckor sen. Jag vill inte vara den personen som jag är när jag dricker 🌟

Jempa123
@Gåbert ja det får jag nog göra!! Har ivf anmält mig till en yoga och meditationskurs, något jag varit nyfiken på tidigare 🙌 dreja är nog kul?!

Carisie
@Jempa123 Ingen orsak 🥰. Skönt att lägga en bra dag till handlingarna? Det kommer fler också..och fler 🩵

Thompa_68
@Jempa123 Stort grattis till denna milstolpe, de första veckorna tycker jag är tuffast, så bra kämpat av dig! Visst är det underbart att känna att kroppen verkligen är lättare. Heja dig!
Tråd: Promillebikt av Flarran

Andrahalvlek
@Flarran Otroligt bra svar du fick av AI 🤩 Försäljaren, ordningsvakten och instagram-filtret tar jag med mig i tanken. ”In smiter impulsiviteten.” Och att allt blir enklare om man slutat förhandla med sig själv.
Kram 🐘

Flarran
God morgon allihopa! Klockan har blivit dags att gå upp och nu känns det som precis lagom att gå och lägga sig. Det har varit en intressant natt. Har botaniserat i minnenas arkiv. Gått tillbaka i min dagbok i nätform och insett att man nog inte direkt varit nån muntergök. Men efter en mindre överdos av grönmögelost, en aning chips, bara en aning, och flytande hälsokost i form av ett rejält glas, ja inte nån hojtarolja eller nån sån där dryck som på akademiska kalla för etanol. Bara läsk, julmust från förra året.
Nog är man dystymiker av födsel och ohejdad vana, men hu-jeda mig en sån dysterkvist man verbalt har varit i en plågsamt lång tid. Konstigt att en enda kotte egentligen har orkat med en och ändå tittat in på min knepiga sida och sagt hej och och så. Men vid årsskiftet vände det liksom en aning och humorn kom tillbaka. Har ju länge mest känt mig som ett dåligt skämt. Många förstår inte finessen med AI och tycker sånt bara är en enda bluff, fejk och totalt intelligensbefriat.
Men precis som allt annat här i världen när det gäller tekniskt utveckling får man väl se sånt som ännu ett verktyg i mänsklighetens tjänst. Input och output relaterat till vad man puttar in så att säga. Skrev för en stund sen till svarsmaskinen som visat sig ha en hel del intressanta infallsvinklar på sånt man i stunden kan fundera på. Knappade alltså in följande text:
Läste här om dagen en klok text som sade: Inget kommer ändra sig om man inte ändrar sina handlingar. Skriv en rolig humoristisk berättelse på det temat om hur det kan vara och bli om en kämpande nykterist med två klarsynta år bakom sig glömmer bort varför flaskan resolut förvisades till ”glömskans dal” en gång när världen kändes lite allmänt upp och ned...
Svarsmaskinen
Börje stod framför spegeln och justerade sin slips. Han såg oförskämt pigg ut. Två år av mineralvatten och tidiga morgonpromenader hade gjort underverk för både hy och bankkonto. Han kände sig som en nyreviderad motor – han spann, han läckte inte olja och han startade i alla väder.
”Två år,” sa han till sin egen spegelbild. ”Jag är botad. Jag har knäckt koden. Jag är i princip en munk, fast med bättre skor.”
Men världen utanför var inte lika välstädad. Det var tisdag, regnet föll horisontellt, tvättmaskinen hade precis dött med Börjes favoritlakan i gisslan, och på nyheterna pratade de om att kaffepriserna skulle nå stratosfären. Världen kändes, kort sagt, lite upp och ned.
Det var då han såg den. Längst in i städskrubben, bakom en flaska fönsterputs och en gammal dammsugarpåse, stod en dammig överlevare från ”den mörka tiden”. En flaska lagrad rom som han glömt att hälla ut i utrensningsfasen två år tidigare.
Börje stirrade på den. Han mindes vagt att han en gång hade haft en komplicerad relation med dylika flaskor, men minnet var suddigt. Han kom ihåg att det fanns något om ”handlingar och konsekvenser”, men det kändes som en kurs han läst på gymnasiet och sedan glömt.
”Inget ändrar sig om man inte ändrar sina handlingar,” mumlade han. ”Men jag har ju ändrat mina handlingar! Jag har gått på yoga! Jag äter grönkål! En liten rom till kaffet är inte en handling, det är en hyllning till min egen karaktärsstyrka.”
Han drog korken ur flaskan. Pop. Ljudet var som en gammal vän som knackade på dörren mitt i natten.
Tre timmar senare var Börjes handlingar radikalt förändrade.
Han satt inte längre och läste en inspirerande biografi. Han stod istället på vardagsrumsbordet och försökte förklara för sin katt, Findus, att katter borde ha rösträtt i EU-valet. Findus såg ut som om han övervägde att ringa polisen.
”Du förstår, Findus,” sluddrade Börje och viftade med ett glas, ”problemet med världen är att folk inte... de... de bara ändrar sig inte! Men jag, jag är flytande. Jag är som vatten, fast med 40 procents alkoholhalt.”
Vid midnatt hade Börje glömt bort att han var en ”ny människa”. Han hade istället återgått till sin gamla paradgren: att beställa onödiga saker på internet. Han klickade hem en uppblåsbar kajak (han bodde på fjärde våningen utan hiss), en prenumeration på tidningen ”Svensk Alpacka-avel” och tre kilo torkad bläckfisk.
När solen gick upp nästa morgon, vaknade Börje med en känsla av att en liten men mycket arg armé hade valt hans kranium som övningsfält för tungt artilleri. Munnen smakade som om han hade ätit en hel heltäckningsmatta.
Han tittade på mobilen. Han hade skickat 14 SMS till sin chef med texten: ”Du är en fin människa, men din frisyr är en kränkning mot arkitekturen.”
Han såg den tomma flaskan på bordet. Den kloka texten kom tillbaka till honom: Inget kommer ändra sig om man inte ändrar sina handlingar.
Börje suckade djupt, greppade tag i diskbänken för att inte välta, och konstaterade att han i alla fall hade bevisat tesen. Han hade ändrat sin handling från ”dricka vatten” till ”dricka rom”, och världen hade omedelbart ändrat sig från ”strukturerad och tråkig” till ”en katastrofal röra av alpackatidningar och arga chefer”.
”Okej,” väste han till Findus som fortfarande stirrade dömande från bokhyllan. ”Vi kör två år till. Men den här gången slänger jag fönsterputsen också, bara för säkerhets skull.”
-
Har nu dragit upp mina persienner och druckit en balja med kaffe, nåja, en liten och lagom kopp i alla fall, man ska ju inte gå till överdrift med nåt har jag läst i Skriften. Förresten, det var trevligt att ni @TeTanten och @Andrahalvlek tittade in här. Sånt uppskattas. Nu har jag kört Rock 'n' Roll-meditation och Good Golly Miss Molly i hörlurarna ett ospecificerat antal gånger så nu kan den fule alkoholdjävulen se sig blåst på konfekten även denna dag. För bolaget får inga stålar nu heller.
Ha det gott mina vänner!

Carisie
@Flarran Vilket roligt och samtidigt spot on svar! Det är ju så "enkelt" när man slipper förhandla. Jag menar att dricka är en icke-fråga tills suget uppenbarar sig 🤔. Vid konstiga tillfällen kommer det också ibland.
Jag kom och tänka på en grej. Innan jag började dricka mycket så implementerade jag fredagsdrinken i badrummet. Jag ägnade ca 2h åt egenvård och drickande i badrummet varje ledig helg. När jag sen började dricka för mycket så tog jag några snabba glas i köket för att komma i form redan innan jag gick till badrummet. Ofta däckade jag efter min ritual utan att ha ätit middag och mot slutet av min etylikerkarriär så skippades fler ritualer och ibland satt jag bara och drack på soffkanten utan att komma längre än mellan soffan & kylen. Fan så deppigt! Men vart jag skulle komma med det här då? Jo - att jag ibland får ett sug lagom till fredagsduschen efter jobbet. Trots att jag inte matat alkohålet på så länge så drar det till i mig. Inte så jag går i förhandling utan bara en påminnelse om alkohålets existens och om jag känner för det så finns det där redo att fyllas när jag är 😂.
Men det är som du säger Flarran - HALT! Oftast är det nog något annat som triggar suget.
Jag önskar dig en underbar onsdag 🩵

Flarran
Nu är det mörkt igen. Men vad gör det, har ju lampa att tända. Trevligt att du tittade in @Carisie. Man ska inte tänka så mycket, tänkte jag efter att ha tänkt lite länge på sånt man inte ska tänka på. Verktyget HALT är ju viktigt, och även att förebygga risk för behov av detta. Har ju så himla lite ork och energi att det inte blir nån riktig ordning på ätandet. Slängde i mig chips när jag höll på att deppa ihop för en stund sen. Då ljusnade det en aning, Sen fick jag dåligt samvete för att jag äter så himla onyttigt. Då öppnade jag en tonfiskburk och tänkte positivt att, nu har man ätit fisk och potatis för att liksom trösta mig mot min dåliga kosthållning, ett glas mjölk blev det faktiskt också. Så nu efter en kopp kaffe och några pepparkakor, ej hembakade dock än, så är det helt okej.
Ha en fin kväll kompis!
Tråd: Andra halvlek har inletts av Andrahalvlek

zalkin
@Andrahalvlek Grattis till att du sagt nej. Det är ett ok för oss jasägare. Jag säger ofta ja på fm och ångrer mig redan på em. Egentligen borde man endast tacka ja till nya uppdrag måndagar efter 16.30, e man sugen då så vet man. Nu finns jag i detta forumet, kul.

Andrahalvlek
@zalkin Jag har bestämt mig för att alltid sova på saken. Hänvisa till att man ska kolla kalendern eller fundera lite. Vänta med att svara på mail eller meddelanden. När man sover på saken kan man hitta argumenten. Framföra nejet på bästa möjliga sätt.
Kram 🐘

Andrahalvlek
Idag har snön delvis regnat bort. Hundpromenader i några cm slirig slask går fetbort. Men det måste göras. Förstås.
Av olika anledningar saknades 3400 steg kl 19.30 när jag kom hem från yngsta dottern. (Vi äter middag hemma hos henne varje onsdag, bjuder varandra varannan gång.) ORKA.
Den utsmälta slasken hade dessutom frusit. ORKA! Så nu fick jag hålla utkik efter gångvägar som var rena från slask och grusade. Inte det lättaste. Men jag ville fan inte bryta min streak!
3600 steg senare är jag supernöjd med att min streak nu är 47 dagar. Tänk att en sådan liten grej i en app kan göra så stor skillnad!? När motivationen tryter behövs både piska och morot, växelvis.
Min yngsta dotter får guldstjärnor på sin väggkalender när hon promenerat minst 30 min. Det motiverar henne, hon är jättestolt över sina stjärnor 🤩
Kram 🐘

Carisie
@Andrahalvlek Bra jobbat!!! Ja det är de små sakerna som funkar tycker jag. Inte stora trumman och all in 😂. Ja idag har nog kollegorna på ortopeden fått jobba. I backen utanför mitt hur stod som mest sex ledbussar och annan trafik i ca 3h då de kört fast varann liksom. Just idag saknar jag inte häst- och hundlivet 🙊. Må gott! 🩵

Andrahalvlek
@Carisie Rent ut sagt livsfarligt halt ute. Uruselt grusat. Jag är livrädd att ramla och bryta ben och armar. Inte lättare med en draghund i koppel. Suck.
Kram 🐘