Tråd: Nya tag igen av mtb-cyklist

mtb-cyklist

Ännu en helg med meningslöst drickande med skam, ångest och nedstämdhet i efterhand.
Veckan var ju så väldigt bra innan detta. Väldigt trött på detta och rädd för hälsan även om jag också tränar en hel del.
Känner att slarvar bort mycket i livet som skulle vara bra för mig.

Tråd: Förmaksflimret av Källarmannen

Carisie

@Thompa_68 Tack 🙏🏼 Det är lätt att kliva in i sin yrkesroll när man får en fråga kring sitt gebit men självklart ska man inte spekulera eller diagnostisera- det får läkare på plats göra.

@källarmannen Bra att det är bättre och att du drar ner. Jag hejar på dig! Vi har ju snackat lite till och från ☺️. Känner du minsta oro för pumpen så gå till VC och prata med läkare. Det finns ju massor av orsaker till andfåddhet och ökad puls - tex bara dålig kondis 😇.

Källarmannen

@Carisie Tack 🙏 Jag skall se hur pulsen och andfåddheten utvecklas nu när jag slår in på den smala vägen. Har sedan en tid druckit varje dag, legat på snitt 5-6 enheter per dag. På tok för mycket givetvis.

Carisie

@Källarmannen Saker händer och ibland åker man liksom med av bara farten men jag håller på dig och peppar och stöttar vid behov. Som @thompa_68 skrev så är det aldrig fel att kolla upp pumpen vid minsta oro. Jag fattade dock aldrig om du HAR flimmer eller tror att du fått det? 🩵

xyz23

@Carisie Jag vill - ännu en gång - be om ursäkt då min kommentar än en gång var spetsig. Självklart är du ingen lekman - ursäkt ens ordet - om du har studerat kardiologi. Själv gav jag mig själva fan på att förstå grunden till varför mitt livslånga löptränande nog slutade i ett evigt förmaksflimmer. Förresten samma som för Billan Westin, och samma som en sjukdom som vi båda blev kurerade från. Tills vidare, ta i trä.

Allt gott Carisie, och jag är är bättre än jag ibland kan verka - tro mig :)

Gåbert

@Källarmannen Bra att du tar tag i problemen och tack för att du berättar! Jag har också en tid legat på samma nivå. Man kan leva länge så, men man mår ju inte bra. Allt i kroppen funkar sämre och missbruket i sig ger ju lätt upphov till skuld och skam. Så du har starka skäl att undvika starkt, så att säga!

xyz23

@Carisie - Edit till min förra kommentar till dig.

Jag har den största respekten för din yrkeskunskap inom kardiologi - ett sådant otroligt intressant område; kaliumjoner hit och natriumjoner dit. Jag kan intyga att jag i början av mina flimmerbesvär träffade läkare som endast hade ytterst blygsam insikt inom området. En läkare fattade mig i öronen - nåja - stirrade mig i ögonen och sade: -Du har INTE kärlkramp! Två lyckosamma ablationer senare kan jag endast sucka.

Ursäkta än en gång, Carisie. Kan vi inte bli kompisar?

xyz23

@Källarmannen
Fast Källarmannen:
Nr 1 dra ner på sponken. Kolla pulsen, mår du bra?
Nr 2 Träffa annars en läkare och var ärlig. Överdriv ändå inte eventuellt beroende för säkerhets skull, men berätta vart du vill med alkohol. Hen är där för din hjälp, ingen inom läkarkåren kan ha undgått att fatta vad vi förväntar oss av dem efter sista halvårets storstrul med Transportstyrelsen.

Källarmannen

@Carisie Hej och tack för att du bryr dej 🙏 Sökte på AI och det är nog så att jag tror jag har hjärtflimmer.

Thompa_68

@Källarmannen Ett högst välment råd: var försiktig med att diagnostisera dig själv. Absolut bäst att boka en tid för undersökning och prata med en expert, så slipper du onödig våndan och får eventuell rätt behandling och motivation för förändring av livsstil på rätt grunder.

Carisie

@Källarmannen Tips från coachen: AI är ett trevligt tillskott i världen MEN - gå till VC och träffa läkare. OM det är flimmer (eller fladder) så kan du komma att behöva behandling för det. Men börja med att ta reda på vad det är - eller inte är hos läkare.
🩵

Tråd: Nu finns det inget hopp längre. av Kevlarsjäl62

Kevlarsjäl62

@Kameleont Tack min vän ❤️ Ja, jag har ju redan valt att rädda mig själv, men att bryta kontakten helt är jättesvårt. Jag försöker hitta ett sätt att hålla en viss ytlig kontakt, men jag vet inte om det kommer att fungera. Jag tar en dag i taget.
Hur går det för dig? Hur mår DU?

Kevlarsjäl62

@fooliehutten Tack för styrkekramar, men kanske mest tack för din tråd som jag gjorde ett besök i och som gav mig många skratt 😄 Vilken ordkonstnär du är! Som en vårbäck som kastar sig mellan både vassa och slipade stenar flyter raderna fram. Jag känner och känner igen dina svarta stunder och gläds åt dina nyktra dagar, som blivit så många nu. Jag är mäkta imponerad av er alla som kämpar mot den lede A. Styrkekramar till dig också 🤗

fooliehutten

@Kevlarsjäl62. Det är svårt att kläda i ord hur fint det kändes att läsa att du uppskattar mina inlägg. Tack för dina vänliga ord och kramarna. 🤗

Tråd: Från ytterlighet till måttfullhet av myssockan

Villmåbra79

@Myssockan Hej igen! Jag hade fullt upp förra veckan och kom av mig lite i skrivandet.
Hur gick veckan för dig, du planerade att dricka fredag- lördag? Hur kändes det?
Jag hade samma plan som dig. Tyvärr gick jag över antalet planerade enheter. Idag kändes det att det hade varit totalt onödigt. Jag hade inget sug och var inte utsatt för mina triggers, jag drack bara för att jag gjorde roliga saker, var glad och förmodligen ville förstärka känslan, av gammal vana!
@luenna du har ungefär samma mål som jag, eller egentligen är det väl alkoholfri söndag- torsdag som är planen. Låter som att det går bra för dig! Hoppas att resan blir fin. Bo centralt låter som en utmaning!
Följs gärna åt och peppar varandra här!

Tråd: Nya tag av Liten72

mtb-cyklist

Känner så väl igen i det du skriver och beskriver. ♥️

Tråd: Jag gör ett försök... av asdf1973

asdf1973

Tack för era stöttande kommentarer❤️❤️

@Carisie Det var ett bra svar "Utgå från att jag har tagit en paus till dess att jag säger till"

@fooliehutten det ligger väl lite i just att evigheten är ogreppbar. Så när jag säger att jag aldrig ska dricka så blir det ett för otydligt mål. Jag känner mig mycket tryggar i att säga en siffra även om den är hög, jag ska inte dricka på 10 år känns rimligare än jag ska aldrig mer dricka🤔.

@Thompa_68 logiskt vet jag att jag inte ska behöva dricka för att vara en del av gemenskapen. Men jag har mycket självkritik och dålig självkänsla så normalt tar jag ansvar för att alla ska trivas på festen, jag skålar och blir full, jag går hem sist bara för att se till att alla andra har det bra. Jag har under många år jobbat med detta. Kanske har jag vuxit så mycket att jag insett att andra människor inte är mitt ansvar, kanske också därför jag har orkat ta tag i detta?

@Andrahalvlek sant, övning ger färdighet.

Idag har jag varit nykter en månad, 30 dagar, inne på min 31a. Jag känner mig lugnare, tryggare och nöjdare. Jag känner mig stolt över att jag faktiskt kan ändra på en destruktiv vana. Det som spökat lite är sömnen, jag sover bra men har i bland svårt att somna. Inte pga att jag ligger och känner mig orolig, jag känner mig bara inte trött. Jag håller på att minska antalet sovtimmar varje natt för att hitta en balans där jag inte är trött på dagarna men kan somna på kvällen. Verkar som om jag behöver mindre sömn.

Carisie

@asdf1973 En månad! Grattis & bra jobbat 🎊 Sömnen blir bättre så småningom- jag vet inte hur lång tid det tog för mig men jag tror ca tre månader men det är garanterat individuellt. Jag är ju dock sömnstörd sedan länge pga treskiftsarbete 🤪. Önskar dig en fin dag och en vit december ❄️🩵

Thompa_68

@asdf1973 Du är grym, så bra jobbat, stort grattis till din milstolpe! Jag känner igen mig så mycket, dålig självkänsla har behandlats med alkohol för att våga konversera och bjuda på mig själv, mest för att gästerna ska tycka det är trevligt. Glasen har alltid fyllts på, så är jag uppväxt, gäller att se till att gästerna aldrig har tråkigt.

Det är befriande att nu som nykter få träna på att bättra självkänslan, om än jobbigt. Men om jag inte kan vara mig själv som nykter och känna att jag duger som jag är, vilken roll spelar jag då? Fortfarande fyller jag gärna på glasen, men ser också till att det finns gott om alkoholfria alternativ.

Sömnen är en utmaning, jag vaknar betydligt tidigare än jag borde för att vara utsövd. Antar att hjärnan fortfarande har en del att bearbeta av omställningen från marinerad i alkohol till helt utan. Tröstar mig med att den sömn jag får ändå är av betydligt högre kvalitet än förut. Hoppas och tror också att det kommer att stabiliseras.

En dag i taget, idag dricker jag ingen alkohol, önskar dig en toppendag!

Tråd: Nu SKA jag trappa ner - start 27 oktober av Hanna0425

Hanna0425

Det var en bra helg, jag har druckit varje dag men det kändes planerat och okej. Kommande vecka inträder 4 alkoholfria dagar, det ska bli spännande! En stor skillnad redan nu är att jag inte ser de första dagarna som ett problem, mer att det nu blivit naturligt att inleda veckan utan alkohol. "Bara att lägga till en dag". Jag vet att det inte kommer att vara så enkelt men jag är glad att jag har den känslan. Jag har en del små hemmaprojekt som jag ska ägna mig åt, och har köpt hem goda dryckesalternativ. Rörigt på jobbet som alltid vid den här årstiden, men inga fester eller liknande just nu, skönt. Hoppas er december också börjar bra!

Gåbert

@Hanna0425 Så bra att det kändes OK. Vi skippar all skam, eller hur? Du känns fortsatt trygg och stark i din plan. Bravo!

Tråd: Nu jäklar är det dags av Bubbelmorsan

Villmåbra79

@Bubbelmorsan Gratulerar till vit november och snart 7 veckor, eller hur? Vilket fantastiskt jobb att gå från upp till 2 flaskor på kvällen till ingenting! Tänk på hur fin din lever måste ha blivit t ex!

Nej jag har inte gått ner, tvärtom har jag kompensationsätit en del senaste tiden, antagligen ”för att ha något roligt”, usch jag hör hur dumt det låter! Det var därför jag körde en liten svältkur förra veckan. Nu ska jag hitta balans i både mat och vin. Helgen var jättetrevlig med två efterlängtade sociala tillställningar. Drack mer vin än planerat. Kan varken skylla på sug, ångest eller triggers faktiskt. Det var bara gott helt enkelt. 🫣
Men nu i veckan blir det inga tankar på A, är ute och kör bil varje kväll till ganska sent. Maken reser bort så lite extra roddande.

Har du hittat någon ny bok eller poddavsnitt? Hur har alla ni andra i tråden det?

Kokytos

@Bubbelmorsan

Den där långsamma ökningen känner jag mycket väl igen. Successivt under ett par decennier. Jag ägnade mig under många år åt flertalet vita månader. Det var aldrig någon enkel match men jag rodde det i land. De senaste åren har jag alltoftare svikit mina löften. Haft totalt fyra kritvita månader i år. Bestämmer mig en tisdag för att det ska bli en vit månad. Sviker löftet på fredan. Aldrig något stort intag överlag men för mycket och ett misslyckande även om jag inte ställer till det för mig. Men det är irriterande att svika löftena gång på gång. Det jag ser som det stora hotet mot mitt intag är att jag alltoftare tänker att vad gör det egentligen om jag släpper på kontrollen? Bara köra på med alkoholen. Så tänkte jag inte för ett par år sedan. Det skrämmer. Jag är ingen ungdom men vid bra hälsa, bra jobb, bra ekonomi, bra vänskapsrelationer…men jag kan inte låta bli att sätta mig på krogen eller hemma och fyllna till och det är i stort sett ett glädjelöst intag. Jag skulle gärna hitta ett sätt att definitivt begränsa intaget till en dag i veckan av skälet att kunna umgås sunt med alkohol i goda vänners lag.

Bubbelmorsan

Hej @Kokytos. Jag ser att du är ny i forumet! Välkommen hit! Bra att du hittat hit. Här finns mycket klokhet och personer som vill hjälpa till och dela med sig.

Jag tror att du svarade @villmåbra med din kommentar. Det är lite snurrigt att förstå hur trådarna funkar men man får koll på det efter ett tag.

Hur kommer det sig att du börjar dricka igen? Är det så att du tänker att du inte har några problem när du kan hålla upp alkoholen en period? Vanligt har jag förstått att man resonerar så och så blir man besviken på sig själv och börjar om och börjar om och sviker sig själv. Kanske är det så att du aldrig kommer kunna dricka på ett sunt sätt? Läs trådar här, låna böcker, lyssna på poddar och se vad du kommer fram till.

Jag kände också att jag blir äldre och jag vill ju leva länge till och framför allt inte bli sämre/värre i mitt drickande, jag blev rädd helt enkelt och hade varit det ett tag innan jag tog steget.

Många provar tre månader för att ge sig tiden att reflektera över hur alkoholen påverkar livet, se sina mönster och faktiskt läka hjärnan så att man kan tänka mer nyktert (i dubbel bemärkelse).

Jag är på mitt första uppehåll, 45 dagar idag. Tänkte först en vecka men sedan har det löpt på, har velat se vad som händer med kropp och psyke och känner fortfarande att jag vill köra på.

Skapa dig en egen tråd som du skriver i så kan du få pepp från andra och så får vi följa din resa lite. Är tanken att du ska påbörja en vit period igen?

Bubbelmorsan

@Villmåbra79, tack ❤️. Ja, det känns bra att ha klarat mina mål. Nästa lilla mål är 50 dagar(till lördag) och sedan 2 månader som blir 18/12. Nu drar dock festligheter igång på riktigt. Stor julfest med jobbet på fredag och glöggbjudning på lördag. Har mina strategier klara så inte så orolig. Tackat nej till 50-årskalas nästa helg då det känns risky. Många gamla bekanta där som gillar att partaja med mig och som skulle kunna få mig att ”äsch bara några drinkar, det är ju fest, nu kööör vi typ🤣. Känns tråkigt att missa men så får det bli.

Förstår precis tanken att ”man ska ha något roligt”. Jag har haft den massa gånger i huvudet. Inte kul att gå upp i vikt men kanske svårt att lösa allt på en gång?

Jag har läst Ansvarsfull. Den var bra. Lusnnst på några avsnitt av beroendepodden också med bland annat författaren av nämnda bok, Camilla Kuylenstierna. Inspirerande kvinna!

Lycka till med allt skjutsande. Hoppas nästa helg blir enligt plan🩷Kram

Bubbelmorsan

Önskar alla en fantastisk tisdag🩷. En stor kram till dig som har det kämpigt just idag🌸. Du är inte ensam.

Thompa_68

@Bubbelmorsan Förstår precis hur du resonerar kring 50-årskalas, men samtidigt tänker jag att vi alla förr eller senare måste ställa oss inför alla utmaningar, stora som små. Strategierna från julfesten kanske också kan användas på kalaset. Blir det för jobbigt finns alltid alternativet att bara lämna, komma med bil blir en bra ursäkt för att inte dricka alkohol och även en flexibel utväg. De sociala kontakterna vill man ha kvar som nykter, även om en del kanske faller ifrån på grund av ens nykterhet. Det blir ett test på vilka som är ens riktiga vänner.

spoix90

@Bubbelmorsan snyggt jobbat! Otroligt vad en veckas uppehåll kan föra med sig! Går att jämföra med när man ska ut och jogga och känner sig lite seg men när man väl kommit igång så flyttar man fram målet lite hela tiden för det känns bra. Sådana träningspass är dem man mår bäst av efteråt när man överraskat sig själv.

Angående festen så känner du bäst själv!
6 veckor för min del idag!

Ha en riktigt bra tisdag och vi kämpar på fortsatt!

Thompa_68

@spoix90 Visst avgör man alltid själv, men ibland tror jag man mår bra av och kanske till och med behöver utmanas lite i sina tankar. Så är det för mig i vart fall och genom sig själv känner man ju andra..! :-)

@Bubbelmorsan Inget illa ment!

Önskar er båda en fin dag!

Tråd: Alla tankar på en och samma gång av TeTanten

TeTanten

Hej forumet! Inte vart inne på ett tag. Fortfarande nykter här.

Mycket tankar som snurrar ibland och frustration över att jag inte kan njuta av nånting med måtta.
Man önskar hjärnan kunde få bli fixad bara så man kan släppa det och gå vidare i livet utan denna fixering eller vad det nu är.
Har ju redan gjort en magop pga detta, men man kan ju inte operera hjärnan.

Ni som varit nyktra länge, har ni alla bara vant er in i förnöjsamhet? Eller ersatt en last med en annan?

Får utveckla detta mer en annan dag, nu har jag skrivit och suddat så många gånger så jag blir trött på mig själv och mitt svammel 🤪

Thompa_68

@TeTanten Just så , frustration att jag inte kan njuta av något med måtta, det har alltid varit så för mig, uppenbarligen designad med välutvecklade belöningssystem i hjärnkontoret. Från godis och glass till alkohol och snacks, god mat till choklad. Även mer fysiska njutningar som massage, kli på ryggen, sex, idrott, etc. vill jag bara ha mer av ju mer jag får. Om summan av lasterna är konstant och alkoholen borta ur bilden är jag lite rädd för vad jag kommer att öka...

Ännu så länge är det godis och chips som plockar fram "vill ha mer" begäret, ändå i mindre mängd än när jag drack som mest. Ska försöka öka träningsdosen för att minska suget på onyttigheter. Kroppen och knoppen känns hur som helst betydligt klarare och piggare nu än på väldigt länge, men det är något som saknas, det känner jag då och då.

asdf1973

@TeTanten att vara förnöjsam är för mig en stor utmaning, hjärnan vill ha kickar. Jag jobbar på förnöjsamheten genom att njuta av det lilla, att sitta med min fru framför TV:n, att prata med mina barn, att planera sommarens semestrar. Jag försöker se det fina i det lilla och inse att jag är väldigt priviligierad med tak över huvudet och mat på bordet. Det är inte alltid enkelt utan kräver ett ständigt jobb. Genom att stanna upp och observera kan jag till viss del hålla beroendehjärnan i schack. Blir suget för stort så försöker jag nu köra med lightläsk, men visst åker det ner lite för mycket socker☺️.

Tråd: 50 dagar innan av Högmo

Högmo

@asdf1973 Tack. 🙏. Nu verkar det äntligen ha ordna till sig. Gud vad skönt! En stor tyngd från mina axlar har försvunnit. 4 månader vit idag. Bara att blicka framåt mot 6 månader. När jag skriver det känns det som en evighet dit, och omöjligt. Men så kände jag också för 60 dagar sedan när jag blickade fram mot december Tiden flyger iväg. På gott och ont. Firade min ena sons födelsedag i söndags. Vilket var väldigt trevligt. Han berättade han var otroligt stolt och glad att jag tagit det här beslutet med mitt beroende. Jag fick en klump i halsen. De har verkligen sett mina sämsta stunder. Det grämer mig. Jag måste försöka fortsätta fokusera på vara en bättre fader och förebild inför mina nära och kära. Så den tråkiga klyschan. En dag i taget gäller även mig. Kämpa på nu! December (som jag hatar) är här. Många frestelser! Men ett tu tre är vi plötsligt i januari.

Thompa_68

@Högmo Vilken fin återkoppling från sonen! Som du skriver gäller det att fokusera på här, nu och framöver. Vi kan titta bakåt för att lära oss av erfarenheterna och hitta motivation, men måste låta bli att älta och gräma oss. Gjort kan aldrig göras ogjort, men vi kan bli bättre personer, med start idag. Stort grattis till din milstolpe, väldigt bra jobbat! En dag i taget är en klyscha, men det ligger mycket förnuft och reson i det, idag dricker jag ingen alkohol, önskar dig en fin dag!

Tråd: I dag börjar mitt nya liv! av Gåbert

Gåbert

@vår2022 Tack för pepp! Jag avstod att ens smaka på vinet, för jag var lite trött och ville hellre vara nykter, helt enkelt (avstod alltså inte för att jag tror att några centiliter skulle påverkat min process, men förstås också bäst att inte ta onödiga risker).

Nu är jag alltså inne på en ny månad och det är första gången som jag inte avslutar en vit månad med att "fira". Jag firade iofs med a-fritt bubbel.

Gåbert

@spoix90 Tack för pepp och kloka råd! Ingen kapning av tråden, bara välkommet!
Jag känner igen att drickandet kan gå från att vara trevligt, uppiggande till att bli bedövningsmedel när man har ångest eller är ledsen. I stunden kan det kännas som att "självmedicinering" funkar, men alkoholen gör oss för eller senare deppiga och gärna med ett tillskott av skam. Nej, där kommer jag inte att vara igen. Jag klarade sorgerna i november utan bedövning och det kommer jag att göra även framöver.
Mitt tips: Richard Juhlins mousserande. Finns på Systemet men också på Stora Coop.

Andrahalvlek

@Gåbert Heja dig! Ännu en erfarenhet rikare i ordets äkta betydelse. Att uppleva att man kan ha lika kul utan alkohol är en gamechanger.

Kram 🐘

Tråd: Våga och vilja bryta mitt medberoende av Sädesärla

Sädesärla

Tack till alla er som skrivit. Har inte riktigt orkat titta in här sen jag skrev. Jag har tagit steg men ramlar tillbaka ibland. Oron finns där men inte så mycket som förut. Det är väldigt skönt. När det blir extrajobbigt ringer jag hit. Blir stärkt i att fortsätta sätta gränser och ta hand om mig själv. Gör små saker jag mår bra av. Är tydligare och sätter mer gränser men vet att de hade kunnat vara större ibland. Det hade jag mått bättre av. Det blir ju också så mycket bättre i förhållande till min partner. Jag blir respekterad. Jag hade en helg för mig för ett tag sen. Skönt att jag valde mig. Jag hade verkligen så roligt. Så jag vill leva och levt förut. Jag vet allt i mitt huvud men svårt att göra det jag vet jag innerst inne skulle må bra av. Nu har jag börjat prata om hur jag har det och det har hjälpt mig. Och att skriva här. Nästa steg prata med andra i samma situation. Det skulle hjälpa mig. Varför börjar jag inte? Tack till er som läser och delar med er. Kram!

Tråd: Nu ska jag ta makten över mitt liv av Silvertärnan

Andrahalvlek

@Silvertärnan Kan bara hålla med dig. Jag har vänner som är så uppbokade att det kan ta ett halvår innan man hittar en ledig helg då vi kan träffas. Jag brukar vilja ha en helg per månad uppbokad, inte mer. Jag behöver både vila och sköta hem och hund resterande tid.

Det finns inget bättre än inga måsten alls. Att dricka sitt morgonkaffe och tänka ”hmm, vad ska jag hitta på idag?” Och allt behöver inte vara så stort och märkvärdigt. Att jag fick sol i ögonen på lördagens långa lunchpromenad vid havet gladde mig oerhört ☀️

Kram 🐘

Silvertärnan

@Andrahalvlek låter som en härlig stund, med sol och hav. Jag och vovven traskar runt i vått grus och lera just nu 🙂 men snart vänder det!

vår2022

@Silvertärnan Hej! Läste i en annan tråd om att du har en besvärlig kollega, stor igenkänning, så kommer med lite tips. Har du hört talas om ”Gray rocking” eller grå sten-metoden? Du kan annars googla och denna länk är en artikel i Dn.
https://www.dn.se/insidan/latsas-att-du-ar-en-gra-sten-sa-hanterar-du-m…

Kopierar in från artikeln. Att vara som en grå sten är ett bra sätt att hantera personer som har manipulativa eller narcissistiska drag. Strategin, som går ut på att agera som en grå sten, handlar inte om att förändra personens beteende utan om att skydda dig själv från effekterna av det. Med den här metoden behåller du kontrollen och kan ha bättre distans till vad som sägs. Du tar ett steg tillbaka, som att du tittar utifrån på vad som händer, säger Monica Emanell, psykolog och specialist i kognitiv beteendeterapi.

Stilla, neutral och centrerad. Det är ledorden du bör hålla dig till när du interagerar med personen. Tanken är att du inte ska ge några emotionella reaktioner, eftersom att det är precis det som personen söker. Om du inte reagerar förlorar provokatören sin makt. Det är bra att ha en färdig mall för hur man ska bete sig, som till exempel att ta det mesta i skrift, bara prata om praktiska saker, inte berätta någonting om ditt privatliv och inte ställa några frågor till den andra personen. Du kan gå in i en robotroll och bara säga det som behöver sägas. Småprat om planer eller åsikter kan vara som att kasta bensin på elden förklarar Monica Emanell. Detta eftersom det kan ge en person med narcissistiska drag saker att haka fast sig på.

Jag kör metoden mot en kollega och det var lite jobbigt till en början, men det är effektivt och något jag fått träna på. Kollegan är dessutom otroligt charmant och väldigt frågvis och det är lätt att gå in i ”fällan”. Så det gäller att hålla sig kort, hålla sig till uppgiften, inte inleda samtal eller fråga om något, inte berätta om något, dela upp uppgifter och hålla sig undan så mycket som möjligt. Vi har tidigare för något år sedan gått i klinch och hon har fått ta alldeles för mycket uppmärksamhet, tid och energi från mig. Som tur är jobba vi inte så mycket ihop längre. Så nu är jag som en grå sten och reagerar inte så mycket. Jag gör henne betydelselös och hon kommer inte att ändra på sig, som hon sagt och som jag trott på.

Hoppas det går bra för dig❤️

Silvertärnan

@vår2022 tack för tipset, det ska jag kika på. Ja, den här kollegan är också charmant, vältalig (pratar mycket men utan substans). Dessutom oerhört skicklig på härskartekniker. De gånger jag försökt att syna det hen håller på med har resulterat i att vederbörande brustit ut i gråt och varit oerhört dramatisk över att jag "ifrågasatt" hen. När jag i själva verket ställt en enkel fråga om var resultatet som skulle ha levererats är, sådant som för vem annars som helst skulle ha varit en helt normal jobbfråga. Som tur är har jag en överordnad som vet om det här och stöttar mig. Men det dränerar mig på energi så fort jag behöver ha något att göra med personen. Inte kul. Men nu ska jag kolla in gråstens-taktiken 😀!

vår2022

@Silvertärnan Ja, drama och gråt känner jag igen! Liksom vältalig och att man tappar bort sig i vad som sägs efter en stund. Lägger sig i allt. Svårt att hålla tider och levererar i sista minuten. Svårt med framförhållning och expert på att få andra att jobba åt henne. Puh! Blir matt bara av att tänka på henne och hur hon är😂. Tillbaka till att vara en grå sten😂

Tråd: Jag vill inte leva med en alkoholist längre av esterest

esterest

DECEMBER-GLASEN.

I går var det första december och måndag. Åt rester till middag så han tog ”bara några öl”. Jag drack vatten.

Sen helt plötsligt sitter han framför en film han sett fem gånger förr, med en bit ost och ett dricksglas till bredden fullt med portvin. Jag försökte skämta om den ojämna fördelningen. Men hans ekvation gick tydligen att motivera. Jag släpper det i vanlig ordning.

Han fyller på glaset och förtydligar ”det här är faktiskt bara det öppnade vinet från igår”. I hans ekvation - hälften så mycket alkohol. För att skölja ner osten som nu tydligen inte var så god.

Alla dessa förklaringar och motiveringar.

Så den lilla ostbiten var egentligen en uppoffring (så att den inte blir torr) att äta upp - där ett fullt dricksglas port var tvunget. Sedan var det uppoffring att dricka upp den öppnade flaskan från kvällen innan. Medan jag dricker en kopp te.

Lite som final berättade han om en kompis som har alkoholproblem. Om hur pinsam han varit på en julfest. Jag får inget sagt.

December är slitigt. Jag känner det redan nu på dag 2. Vi har mycket inbokat de närmaste veckorna och jag känner mig trängd av all alkohol. Uppgiven att jag inte kan möta alla motiveringar för alla hans glas.

myssockan

Jag har också funderat på detta hur man möter ursäkter och anledningar. Och kommit fram till att jag bara säger "du bestämmer själv". Och sen tar jag mitt alkoholfria alternativ. Det känns fel att bekräfta och hålla med i förklaringarna. Men jag känner heller inte att det är rimligt att säga "jag tycker om dig, men inte att du dricker" och sedan gå någon annanstans (som alkoholhjälpens anhörigstöd rekommenderar). Om sambon blir berusad eller otrevlig är det en annan sak.

Jag tror min sambo också blir lite psykad av att jag börjat avstå från att dricka. Nu nyligen på restaurangen när vi firade min födelsedag. Och speciellt eftersom jag druckit nästan varje dag ihop med honom tidigare (hur kunde jag göra det? har startat en egen kurs för att fundera och ändra min egna konsumtion av alkohol). Snart två alkoholfria veckor (med undantag för en enhet).

Jag tänker nu att jag sagt det mesta jag vill säga om hans alkoholproblem till honom. Jag har hjälpt honom sätta upp ett tydligt mål, erbjuder mitt stöd, ska själv dricka bara på helgerna och då om jag vill. Därför behöver jag inte diskutera hans val att ändå dricka eller dricka i smyg...
Får se hur länge jag klarar det🙈 Kanske blir ett nytt samtal strax innan jul?

Jag är bara i början av denna resa och kan inte föreställa mig hur det är att leva med detta år efter år.
Men jag tycker så mycket om honom.
Din resa mot måttlighet har inspirerat mig och jag tänker att jag lär mycket genom att jobba med min egen relation till alkohol och att stå på mig i att inte dricka.

Tycker du är stark och klok. Snart är december över! ❤️

Prissen

@esterest vill bara börja med att säga att du måste bestitta en urkraft. Jag var exakt så som du beskriver din man, innan jag fick hjälp.
DU skriver precis så som jag först nu så smått börjar inse hur min fru haft det.
Jag får en äcklig känsla i magen för att det är så på pricken likt hur vi hade det.
Jag ser att du fått flera som sagt att bara gå, lämna spring - men det finns faktiskt hjälp att få, och familjen kan bli starkare än en "normal" familj tack vare detta. MEN! Det hela hänger på att han faktiskt vill ta emot hjälp, innan dess är alla försök dödfödda.
Än en gång, hur ni klarar att dra runt ett hushåll med denna oönskade tyngd och snara runt halsen är för mig en gåta. Men ni ska ha en enorm eloge för det, andra människor som inte har detta i sitt liv har inte den endaste lilla aning om vad ni utsätts för.
Alla styrka till dig.

Tråd: Julen närmar sig av zalkin

zalkin

@eling Tack och ja, vad kul. Vi har kört nykter jul tillsammans en gång och nu gör vi det igen, dag för dag hela december. 2026 kommer bli magiskt, lovar💥🙂🧨🎈

Tråd: Det riktiga livet av aeromagnus

aeromagnus

@Andrahalvlek oron är vidrig men det har känts bättre idag när jag kom till jobbet. Vet ej egentligen varför jag är orolig men det är något som gnager. Jag tar en dag i taget. Ska försöka börja träna och sköta kosten igen. Inte tränat på en månad pga sjukdomar mm.

Tråd: När ångesten & besattheten leder dig till att välja återfall. av Molnet

Molnet

@vår2022 .Jag har haft influensa & legat i soffan & försökt kurera mig på bästa sätt.Nu åter i arbete men mycket trött.Så blir jobb, lite mat & soffan.Så det stämmer har inte haft ork att skriva så mycket härinne.Men ska komma igen snart.

Molnet

@Silvertärnan .Tack.Ja folk som parasiterar på andras känslor & skörhet är de värsta sortens människor.Tål inte sånt jag heller.En erfarenhet rikare blev jag & för min del är detta över 6 år sedan.Berättar denna historia då kontakten skedde i självhjälpsgrupp där man skulle få en sponsor som vägledde.Vill varna andra & berätta vad som kan hända.Lycka till med ditt samarbete med kollegan.Håll huvudet kallt & var lite fyrkantig & korrekt.Ligg steget före.Brukar funka på den sortens människor.Så energikrävande för dig.Är inte avis.Styrkekram & varmt lycka till.

Silvertärnan

@Molnet TACK🌻. Krya på dig också 🩵!

vår2022

@Molnet Skönt att du mår bättre❤️. Det tar på att vara sjuk i influensan, både under och en tid efteråt. Så ta det lugnt så är du snart piggare igen😁. Kram❤️

Gåbert

@Molnet Tack för att du delade med dig av denna läskiga erfarenhet, som ju är en varningsflagga. Den sortens personer dras gärna till sammanhang där de kan hitta människor i kris, vilket får dem att känna sig bättre - och de vill absolut inte att en krisande person ska resa sig. Det är ett typiskt mönster i sekter av olika slag, även dem som stoltserar med ädla värderingar. Det finns andra som inte är så destruktiva men som pga sin egen osäkerhet behöver hävda sig och därmed inte är något bra stöd för sådana som mig och andra här som söker stöd.

Tråd: Promillebikt av Flarran

Flarran

December alltså, och den första dagen i årets sista månad detta nådens år 2025 och inte har man satt sin fot innanför bolagets dörr idag heller kom jag att tänka på. Det får man väl vara tacksam för och hoppas att så håller i sig även framöver. Detta då det ju är det bästa på alla sätt liksom. Men jultiden är ju en lurig tid då alkoholdjävulen kan spöka en hel del i tankemaskineriet. Men nu så är det då okej när jag sitter här i mitt kök och tittar på min adventsljusstake. Funderar på om jag kanske ska ta mig ett par pepparkakor till eventuellt. Inga hembakade fast jag köpte pepparkaksdeg igår. Har inte haft mycket energi idag men så härjade jag ju även runt en hel del och fröjdade mig i tvättstugan igår också. Vilodag var det ju igår egentligen, men en sådan tog jag idag istället, och det gick ju lika bra.

Ha en fin kväll!

Flarran

Man kan inte bara leva på kaffe sade mig en känsla, och så tog jag mig en tomat och började nyktert att tänka på en ostmacka och ett glas mjölk. Men då kom en tanke till mig av andlig natur. Men kunde inte riktigt placera den i någon kontext. Så gjorde som så ofta och googlade på det hela:

Vem sade följande ord, den som inte har någon tro på nånting är en fattig människa...

AI-översikt

Uttrycket "den som inte har någon tro på nånting är en fattig människa" kommer troligen från en kristen kontext, med koppling till det bibliska begreppet "fattig i anden" som beskriver en person som är ödmjuk och inser sitt behov av Gud. Det kan också vara en modern tolkning som betonar vikten av tro, inte nödvändigtvis religiös, utan som en livsåskådning eller ett hopp, för att undvika att känna sig fattig eller tom.

Biblisk tolkning: I Matteusevangeliet 5:3 står det "Saliga är de som är fattiga i anden, för dem tillhör himmelriket". Detta tolkas som att de som inser sin andliga fattigdom och är ödmjuka inför Gud är rika i hans ögon.

Modernt perspektiv: Uttrycket kan ses som en uppmaning att ha en livsfilosofi, ett hopp eller en trosuppfattning av något slag, eftersom den som inte har det riskerar att känna sig tom och ensam i livet.

AI-läge

Uttrycket "den som inte har någon tro på nånting är en fattig människa" har inte kunnat kopplas till en specifik, välkänd upphovsman genom sökningen. Det verkar vara en generell sentens eller ett fritt formulerat uttryck snarare än ett direkt citat från en namngiven historisk eller offentlig person.

Liknande tankegångar om vikten av tro (i allmän eller religiös mening) och faran med att sakna syfte eller mening har uttryckts av olika individer och i olika sammanhang. Citatet kan vara en parafras eller ett lokalt använt talesätt.

-

När jag hade läst svarsmotorns text, då kom jag ihåg att det nog var min gamle far som hade sagt dessa ord nån gång. Det är lite märkligt hur pass bra minne man kan ha fast hjärnan simmat runt i alkohol i så pass många år ändå. Känner nu lite tacksamhet eller förnöjsamhet på något sätt. Tror att jag ska ta och fira denna känsla med en färdigrätt som får åka karusell runt i mikron en liten stund.

Ha det gott!

Flarran

Det är intressant hur pass viktigt det är generellt med att göra halt och använda hjärnan lite mer konstruktivt gentemot hur man väl använde den tidigare om åren. För mig alltså för bara lite drygt två år sedan när hjärnan var rätt utslagen eller bedövad av alkohol rätt ofta. Ja, då man brukade rusa iväg efter alkohol titt som tätt för att liksom tro sig kanske lösa problem på sådant sätt.

Höll ju igång en hel del praktiskt igår och var och handlade medans tvätten åkte runt i tvättmaskiner nere i källaren. Hade ju beslutat mig för att köpa pepparkaksdeg. Har ju fått lite för tidig julkänsla kanske och tänkt baka, kors i taket. Ja, framöver när lite överskottsenergi eventuellt kanske droppar in.

Hur som helst, fyllde min kundvagn med en hel del matvaror som vanligt. Först tomater som det var bra pris på och så vidare. Då efter ett tag såg jag i ögonvrån en jobbig typ som har fått för sig att det väl går fint att hacka på mig om allt och ingenting. Den här gången var det min frisyr som typen hade siktat in sig på. Gå och klipp dig! Jag fattade ingenting. Men förstod ju sedan tidigare att denne figur hade en funktionsvariation med aggressivitet i botten som det söktes utlopp för.

Hade jag varit berusad som förr om åren så hade jag nog inte märkt av det hela, eller kanske tänt på alla cylindrar på en gång och det kanske hade blivit boxningsmatch eller nåt. Men jag är ju så sällan utanför min dörr och socialiserar, så drogs in i typens jargong och svarade emot. Kände att jag blev rätt förbannad, men sade nåt ord om att jag inte fattade typens språk fast det var på ren svenska. Sedan gick jag undan med min kundvagn och fortsatte min handlingsrunda.

Märkte ändå att det hos mig hade att uppstått en känsla av hat gentemot personen och nästan önskade honom nåt ont. Men har ju respekt för tankens makt. Så avstod de mest mörka tankarna. Men det kändes inte bra på flera timmar ens när jag kommit hem. Så några timmar senare så slog jag på min dator och sökte efter information om hur man liksom med logiskt tänkande och psykologi kan hantera knepiga typer som man kan stöta på när man är ute och rör på sig.

När jag får problem med alkoholsug och en önskan till berusning så brukar jag göra HALT numera och kolla in någon video som behandlar ämnet, om jag nu inte bara lyssnar på nån trevlig musik ett tag, vilket även det brukar funka för det mesta. Konflikthantering har inte varit något som jag tänkt så värst mycket på tidigare år fast jag väl läst en hel del om psykologins hemligheter.

Kollade alltså på ett par videos med svenska ståuppkomiker som behandlade ämnet. De flesta som är ute och rör på sig dagligen eller mer än mig kan väl det mesta om konsten att socialisera och sånt. Men om inte så kan jag rekommendera att på Youtube kolla in exempelvis DIK Sessions och videon med Morgan Alling – Konsten att hantera besvärliga människor. Som alkoholfri lär man sig då allt möjligt med tiden. Det står väl även nånstans att den vise är den som vill lära...

Ha det fint!

spoix90

@Flarran smart och klok metod samt att kunna tygla sig är en dygd. Det många knepiga typer fiskar efter är någon form av reaktion. Hur pass man orkar med att socialisera sig är olika för alla men alla kan ha en dålig dag och vara låg på energi. Tycker det låter som du löste det alldeles ypperligt. Ska kolla in videon! Ha det bäst!

Andrahalvlek

@Flarran Tycker också att du löste situationen ypperligt. Synd bara att du fick brottas med de arga känslorna. Jag brukar tänka att vb förstår inte bättre, att jag vägrar spela på hens planhalva. Då kan jag enklare backa ur situationen och tänka att det mest är synd om hen.

I min ungdom och tidiga vuxenår backade jag inte från en enda konflikt: och jag skulle gå segrande ur alla. Verbala konflikter, inget handgemäng. Men när jag blev äldre lärde jag mig att välja mina strider. Inte småtjafsa om skitsaker, utan spara krutet tills de väl behövdes.

Kram 🐘

Flarran

Tisdag och jag har faktiskt sovit några timmar och visst är det gott att slippa vakna bakis med kanske huvudvärk och en svettigt utmattande seg känsla på grund av att man några timmar tidigare suttit nånstans och slagit sig själv i skallen med en flaska av alkohol av någon sort för att få må lite bättre konstgjort i någon timme. Sånt som oftast blev till att man knäppte en öl och sedan tänkte att en liten jäkel bara, kan man väl ta för att känna sig som en människa och sedan var man igång igen.

Sitter här i köket och lyssnar på lite svängig rock medans min adventsljusstake lyser trevligt på min fönsterbräda som ju hör till tradition, så här i början av december några veckor innan tomteriet och Kalle Ankas högtidsdag nummer ett, alltså den 24 december som väl förr brukade vara något som skramlade på allmänt i bakgrunden. Ja, när finare nervgift i form av dyrare vin och sprit än vanligt väl sedan flera timmar bakåt hade inmundigats en hel del.

Har ju haft lite tidig julkänsla och till och med, köpt ett paket pepparkaksdeg för att göra egna pepparkakor av lite skojigare modeller och former än vad som finns i butiken i kvarteret. Ja, sånt som grisar och granar och sånt där traditionellt som väl fasats ut för mer standardiserade prylar som finns året runt. Så som hjärtan och sånt där mer neutralt. Då man ju inte hinner spela all julmusik man har samlat på sig genom åren så körs lite sånt i mina hörlurar i denna tidiga morgonstund.

Sitter nu och dealar med mig själv om det ska få bli en kopp med varm choklad, kanske en kopp med te och att öppna honungsburk och ta nåt lämpligt tilltugg som komplement till detta. Men tror jag kör som på rutin och tar en kopp kaffe ur min termos. Nyktra rutiner som funkar och inte är allt för tokiga ska man väl inte rubba på i onödan. Fyra grader varmt ute och ingen snö, utan mest som vanligt lite höst på nåt sätt. Men det är ju bra för då kan man ju ta en promenad utan att halka omkull liksom.

Då har man skrivit lite smått igen som väl lite allmän terapi och det känns rätt skapligt och vem behöver väl alkohol alltså när man har vettigare drycker i kylen. Tror det får bli till att ta en sån där liten förpackning med päronsaft med sugrör. Tänker på vilka underliga drycker jag drack i början av den nyktra vandringen framåt alltså. Köpte väl faktiskt rätt så vidrigt smakande drycker för att väl psykologiskt lura mig själv att det var starkvara, då sådan ju sällan smakade speciellt gott.

Tänkte här om dan att om det fanns alkoholfritt brännvin med identisk smak att köpa för samma peng som den äkta varan, så skulle det nog inte vara nån större rusning efter sån dryck. Det var ju annan anledning till att rätt vidrigt smakande drycker inmundigades. Nej, nu får det nog vara lite paus med knasigt skriveri på en stund. Har nog landat i att det som start på denna dag får bli ett glas vatten med lite diverse vitaminer först i alla fall. Förresten @spoix90 och @Andrahalvlek, det var trevligt att ni tittade in här en sväng mina vänner.

Ha det gott!

Thompa_68

@Flarran Tack för att du delar dina betraktelser, roligt med en inblick i andras vardag och funderingar. Önskar en fortsatt bra dag!