Tråd: Återfall i nykterheten av Grävling

Grävling

Nytt år, återigen dags lägga plogbilen pt sidan ett tag. Har gjort detta till en vana. Vilket är bra för det bryter min andra vana, som numera är att dricka dagligen. Under året som gått sedan förra nyktra perioden har mitt drickande verkligen eskalerat. Av flera olika anledningar. Trubbel i vardagen, en lång sjukskrivning osv. Så fram till nyårsafton hävde jag i mig rätt ohämmat. Är nu inne på dag 10 utan alkohol och det känns förvånansvärt bra. Har gått plättlätt den här gången, trodde verkligen det skulle vara svårare både psykiskt och fysiskt att tvärsläppa ölen och spriten . Men det går bra. Det enda bekymret just nu är att jag känner mig uppe i varv, lite väl högt upp i psykisk stress, lite väl nära ångesten om ni förstår vad jag menar. Och att fötter och ben känns pirriga . Inte mer än så. Men pirriga. Irriterande.
Jaja, får väl se om det ger med sig framöver. Jag har inte satt nån specifik gräns för hur länge jag tänkt låta bli, men det blir väl kanske en månad som vanligt. Ja just det. Precis som alltid innan så har jag svårt att inte ha oerhört tråkigt utan alkohol på kvällarna. Tycker att det mesta är urtråkigt. Men så mjölkar man ju inte belöningscentret heller så det får man väl förstå.
Grävling

Amanda L

@Grävling Kanskedu borde prova med tre månader som rekommenderas här i Alkoholprogrammet? Jag tror inte du hinner varken återhämta dig eller skapa nya vanor på en månad… Det funkar nig inte att BARA sluta dricka, man måste fylla tiden och livet med annat, annars har man tråkigt. Den tiden som du tidigare har fyllt med sprit måste fyllas med annat. Jag har snart varit nykter i tre pr och jag ägnade nog första året till att klara av kivet utan bedövning, men också hitta nya vanor. Roliga vanor. Numera har jag inte tid att ha tråkigt . Det tar lite tid, men allt blir bättre.♥️

Amanda L

Ursäkta felstavningar men skriver på mobil..

Tråd: Vilken hjälp har ni fått från socialtjänsten? av RedRidingHood

RedRidingHood

Vi har fått en orosanmälan från socialtjänsten som min syster upprättat. Min respektive gör allt för att dementera varje ord i anmälan för att få den nedlagd. Jag har ändå en tro på att socialen kanske kan hjälpa oss. Min respektive är tvärsäker på att han inte har några problem med alkoholen. Jag vet inte hur mycket jag bör säga till socialen. Vi går sedan en tid tillbaka på familjerådgivning och han har pratat med professionell hjälp sedan 1 1/2 år. Känner ni att hjälpen socialen har erbjudit hjälpt er? Vi har hemmavarande lite äldre barn. Tacksam för svar.

RedRidingHood

Jag kanske också ska tillägga att det rör sig om att min respektive i mina ögon dricker för mycket en gång på helgen. Långt ifrån varje helg, det har hänt att han varit helt nykter ett kvartal. När han kommer in i perioder då han mår dåligt finns risk för att han använder alkohol. Vi har levt ihop i 12 år och beteendet har funnits från början. När han är nykter är han den mest omtänksamma. Lyfter alla runt omkring honom. Otroligt smart och duktig på att kommunicera. Tränar barnen i sport, ställer alltid upp för alla.

Tråd: Livet är underbart, utanför mina väggar! av MollyMoo

MollyMoo

Min vardag har ingen guldkant, jag flyr hemmet om det går…
Vi skaffade hund, den kärlek hon får gör mig avundsjuk. Jag får inga snälla och trevliga ord. Allt jag får är tystnad, glåpord och utsatthet.
Utåt sätt har jag en fantastisk man, som har företag, trevlig, sympatisk och ser väldigt bra ut. Han är mycket stolt över att han aldrig slagit en kvinna.
Psykisk misshandel är inget han förstår sig på.

Med tiden har han krossat min självkänsla och mitt självförtroende.
Ibland är jag så nere att jag får jobbiga negativa tankar.
När jag avslöjat detta en gång så svarade han: Vad du gör är dina problem, det är inte mina problem.

Jag började CoAnon, för medberoende köpte böckerna och började studera.
Det hjälper många, men blev inte min grej. Kände ingen samhörighet efter steg 6 och slutade.
Har nu börjat med Carl Jungs analyser och har hittat varför jag påverkas till att bli den kuvade empat, som är orsaken till mitt eget lidande.
Det är en tung ryggsäck jag bär, men jag är den som åtminstone kan inse att jag är den enda som kan hjälpa mig själv! Med hjälp av något som tilltalar mig.

Tråd: Tio dagar idag och mitt första inlägg av Hittasigsjälv

Hittasigsjälv

Haha, stor igenkänning @vår2022, citerar: ”städvin, trädgårdsvin, målningsvin”.
Nej, ska inte skratta för det förfärligt det du pekar på, att hjärnan är så pass kidnappad att man till sist inte kan motivera sig att göra något alls utan sällskap av vin.
Ett under att man klarar att jobba utan – fast kanske därför jag behövde ”vin till maten” nästan varje jobbvardag.
Har funderat mycket på vad som triggar mitt sug, och insett att stress är en red flag. Hård träning kan innebära stress för mig, så joggar just nu, utan planer på prestation, styrketränar en dag i veckan (för att jag måste) och har testat yoga två gånger den här veckan för att lära mig behålla lugnet = undvika stress.
Att vara för trött är också en varningsflagga, då funkar vinet som uppåttjack – så att jag tex får städningen gjord (fast det hade varit bättre att städa en annan dag).
Jaja, det här får jag fundera på och kanske utmana. Kanske behöver jag våga att pressa mig fysiskt igen och se vad som händer…
Ha en fin dag och tack för bra resonemang :-)

Hittasigsjälv

@Thompa_68 Tack själv, för all klokskap du delar här inne och all pepp. Jodå har ju smygläst dina inlägg senaste tio dagarna (11 idag) och du sprider verkligen lugn och motivation.
Önskar dig en fin dag!

Hittasigsjälv

Dag 11

Ångrar lite att jag inte skrivit här sedan min dag 1 dvs den 1 januari.
Har haft många tankar och funderingar som hade varit nyttiga att spara, men men,
Kan konstatera att tiden går mycket långsammare, att jag hinner mer saker, att mitt sug var absolut värst dag 4 - sen har det klingat av - har faktiskt inte känt det där fysiska suget sedan dess, då huvudet vrålade ge mig vin. Kände däremot att det hade varit VÄLDIGT gott med rött vin till gårdagens middag - det kändes tomt liksom, nästan lite deppigt.

Ser förövrigt redan piggare ut, mer lyster och färg i ansiktet, men har sovit kasst senaste två nätterna. Somnat sent och vaknat tidigt, vilket gör att jag i morse kände mig lite småbakis.

Idag ska det storstädas, det känner jag motivation för - trots tröttman. Har ju hela dagen på mig...

Jempa123

@Hittasigsjälv du skriver ju nu! Så ner med alla tankar så du kan gå tillbaka sen o titta. Att skriva har hjälpt mig mycket. Jag vill oxå hemskt gärna dricka rödvin till maten. Men jag vet att det är en romantiserad bild för jag stannar aldrig vid 1-2 glas. Jag är beroende och kan inte dricka med måttfullhet. När den poletten trillade ner så blev nykterheten för mig enklare. Inte att det inte kan finnas en saknad eller tristess men det gjorde mig väldigt beslutsam.

Läs mycket här och lyssna på poddar som folk tipsat om, vi är många som har samma problem med alkoholen. Du är
Inte ensam ❤️❤️

Hittasigsjälv

@Jempa123 helt klart romantiserad bild, en dryg flaska vin tre vardagar av fem och nästan dubbelt så mycket helger är så sannerligen så långt från romantik man kan komma...
Tack iaf för uppmuntrande pepp, och ska försöka hålla i skrivandet här :-)
Idag vaknade jag iaf med en bakiskänsla som satt i till efter lunch, förstår inte varför men kanske för hög godiskonsumtion igår kväll och lite för lite sömn.
Har kört på idag och fått mycket gjort, så nu ska jag unna mig soffhäng - utan sötsaker.
Trevlig kväll. Ännu en dag är nästan tagen.

Jempa123

@Hittasigsjälv ja precis så 😅❤️

Tråd: Såå trött! av MallaA

Rike

@MallaA
Väldigt många separerar! Med bra kontakt med sina barn.

Tänker att det är en fiktiv diskussion men om man ska tänka så - då kan det istället vara att de vänder sig mot dig som vuxna för att du inte skyddat dem.
Men även det är bara en av många riktningar det kan ta.

Pratar du och barnen om problematiken eller låtsas som inget?

Hoppas att helgen har varit ok - förstår att processen tar mycket energi♥️

Tråd: orkar inte mer av mamma40

Carisie

@mamma40 Såklart!!! Jag har ju varit där ni är mer eller mindre. Alla upplever det like olika såklart men vi strävar även mot samma mål 🩵

mamma40

@Carisie precis så är det

mamma40

så kom dag 5 , vaknade och fick sug eftervin imorse men har inget som tur är för då hade det nog varit kört, tog en långpromenad i strålande sol och fikade hos mamma, suget försvann och jag är tacksam för det, en dag till i nykterhet, känner att kroppen är trött och verkligen behöver detta. Funderar på att skaffa ett gymkort och kunna få ut pngesten där också..en timme i taget nu. hoppas attni andrahar det bra

Tråd: Jag vet inte hur jag ska komma ur det här av Dragonfly

Jempa123

@Dragonfly grymt jobbat och grattis till en vecka. Vi följs åt 🌟🙏🏽

Tråd: Några tips på vad man kan göra? av hejsanhoppsan83

Helena Gustafsson

Tack så mycket för ditt svar!
Jag ger inte upp, men är så trött nu.

Tråd: Nollköping C - the place to B 🥳 av Carisie

Carisie

Söndag utan ångest 🥳
En lång (nåja) ledig helg har nått sitt slut 🙏🏼 och jag har jobbat stenhårt på att ladda mina batterier 🔋 för att orka ha semester typ 😂. Eller ja i alla fall för att orka den sista sträckan fram till semestern.

Jag fick upp en massa fotominnen på tidigare resor. Resor med alkohol på menyn. Långt ifrån alla har varit spritmarinerade men jag gjorde några reflektioner. Dels över att jag nästan alltid har något drickbart i handen eller framför mig på bilderna. Men den mest anmärkningsvärda reflektionen är att jag ser så trött ut. Plufsig. ELLER så ser jag på min blick och/eller hållning att jag är påverkad. Ocharmigt! Det finns iofs en bild på mig efter ett nattbad 2017 som jag är jättefull på men som jag ändå älskar för att jag ligger i sanden och gapskrattar och därför syns det inte att jag är full 😂. Jag ser bara busig och charmig ut - och sandig. Men vart vill jag komma med det här då? Jo att mina senaste resor varit nyktra. Jag ser pigg & fräsch ut på bilderna och innehållet är annorlunda. Inga barbilder- men restaurangbilder är det ju såklart. Men jag ser glad och närvarande ut. SÅ - är det inte själva fan att man ska ha rest jorden runt (mer eller mindre) delvis i alkoholdimmor? Att göra upptäckten efter 50 att livet är bättre utan alkohol? Mina senate resor är ju liksom kristallklara för mig! Vissa andra ibland ett "visst fan där var vi ju" 🤦🏼‍♀️. En annan tanke - vilket oerhört ovärdigt beteende att som 40+ vara packad vid lunch med den gångbara ursäkten att det är semester. Semester! Missförstå mig rätt nu men det känns som att det smartare att sitta och dricka hemma på kammaren i sin ensamhet än att betala en ohemul summa pengar för att blurra upp ett annat land. Borde sparat alla de slantarna till nykterhetsresor 🥳😂. Varför skulle semestern vara sämre för att man inte unnar sig alkohol, som oavsett var du reser kostar pengar, dehydrering, baksmälla, vissa dagsturer har ju varit halvförstörda fram till lunch när man kunnat få ett glas av nån återställare eller två 🤦🏼‍♀️. Taskig mage. Bränner sig lättare pga dehydrering. Missade smakupplevelser. Bortsovna soltimmar. Listan kan göras lång MEN jag kan inte komma på en enda grej på mina senaste semestrar som blivit sämre pga utebliven alkohol. Inte EN enda grej. 🙏🏼

Nu ska jag bädda ner mig i min vetekuddeuppvärmda säng och drömma om kommande varma och soliga dagar under palmerna. Vetekudden kommer att få stanna hemma 😂 om jag inte ska lägga den i kylen i bungalowen och sova med den på nätterna ❄️.

Sov gott mina vänner 🩵

vår2022

@Carisie God morgon! Ja, semester var ju lika med att få dricka alkohol, mer obegränsat, tidigt och helt accepterat. Tidningarna fulla med artiklar om hur du ska komma tillbaka från semesterfyllan till nyktra ekorrhjulet igen😂. Så mycket fylleångest som härjade. Så mycket som man faktiskt gått miste om genom att inte vara närvarande och med alkoholmarinerad hjärna på både utomlandsresor och andra semesterresor.

Minns min allra första helt nyktra semester i fjällen när jag varit nykter i 6 månader, firade den där. Många triggers, som att korka upp en flaska vid ankomsten, afterski öl, bastu öl, sol öl, vin till middag och vid brasan, som jag reflekterade över. Korkade istället upp kylt alkoholfritt bubbel vid ankomsten, och kände mig lite påverkad och funderade om det verkligen var noll procent😂. Kanske var det en förväntning men det var så ”rent” på något sätt. Det var så mycket härligare att dricka kaffe i solen, på afterski. Alkoholfri öl efter bastun och bubbelvatten för övrigt. Turerna på fjället och samvaron, vilan i stugan framför brasan var ljuvliga. Minnena intakta och välbevarade. Den bästa semestern ever! Och fler bästa semestrar har avlöst varandra efter det. Det som är skillnaden är att det inte ingår någon alkohol och därmed heller ingen ångest eller annan skit! Istället får man klara sinnen, ork, trevlig samvaro, fina upplevelser och glädje😁.

Hoppas du fått sova gott med påfyllda krafter och lagrad energi till din härliga semesterresa!🌞

Kram❤️

Tråd: Kan inte dricka måttligt av mtb-cyklist

Jempa123

Och även din söndag 🙂

mtb-cyklist

@Jempa123 den har varit avslappnad, rogivande och i balans. Skönt att landa en smula.
Blev träning på gymmet idag.

Jempa123

@mtb-cyklist låter riktigt fint 🙌 härligt med träningen när man e nykter tycker jag. Bättre ork och motivation!

Tråd: Från ytterlighet till måttfullhet av myssockan

myssockan

Funderar på att ta en alkoholfri månad.
Trots att jag håller mig inom ramarna för det måttliga drickandet, dricker jag ofta för att "orka med" att min sambo dricker, eller för att jag helt enkelt känner mig ledsen.
Så var det igår. Det blev visserligen bara två glas. Men känns ändå inte bra alls.

Tråd: Denna gång är det på riktigt! av Thompa_68

Jempa123

@Thompa_68 instämmer. Tycker att det positiva ger mig hopp och det förtvivlade igenkännande 🌟 jag bestämde mig i denna process att skriva här varje dag, som en slags dagbok och terapi. Jag tycker det är skönt och något att se fram emot. Jag uppskattar mycket att läsa om person såsom du som är längre fram på resan, det påminner om att det blir bättre och bättre och att det är görbart. Tack för allt du så frikostigt delar med dig av 🙌

Tråd: En nykter dag i veckan av myssockan

myssockan

@esterest Vad fint att du skriver❤️ Man känner sig lite ensam ibland med att varje dag behöva tänka på de här sakerna och fatta beslut...

Mina tankar går precis som dina. Och jag har märkt att ofta dricker min sambo klart mindre om jag inte dricker. Men han kan också tex gå och ta en bastu och spåra ur totalt i mängd, medan jag är hemma nykter. Så precis som med allt annat går det inte att "styra".

Jag tänker nog som du med syrgasmasken också. Jag måste ju kunna leva i det här liksom, allt handlar inte om hans beroende och behov.
Men jag legat nära eller på maxgränsen flera veckor och det känns inte helt bra för min egen del. Någonstans tänker jag att det kanske skulle förenkla saker och befria mig från de här dagliga besluten om jag valde att inte dricka alls under en period. Samtidigt som det skulle vara nyttigt för honom.
Men jag är osäker på hur jobbigt det kommer bli för mig🙈 Sambon är hemma hela tiden just nu i väntan på nästa jobbprojekt.

Vi skulle satt igång igår med de dagliga skidrundorna, men då hittade han inte sina pjäxor. Nu letas det överallt.
Skidor är tydligen lika med minskat drickande, så nu väntar jag på pjäxorna som jag väntat på förändring😂
Men när man tänker på det är en lång runda i skidspåret kanske ett bra argument för att unna sig några öl?
Jag är minst sagt tveksam till hans nyårslöfte.

esterest

Ja hitta pjäxorna! Fattar att det säkert förväntas vara en ”belöning” efteråt. Försöker man med varm choklad så kan det bli tips om att man kan spetsa den.
Kanske grädda våfflor!
Oavsett, så kanske längdskidor ger lite nya tankar på fler nya sunda val … 🌸

myssockan

@esterest ja, jag tror att han tänker att det ska gå lite per automatik med att inte dricka när han sportar. Det kanske var så förr.
Men oavsett, så kan säkert skidåkningen minska mängden en del och som du säger, leda in tankarna i andra spår😊

Tråd: Nu SKA jag trappa ner - start 27 oktober av Hanna0425

Hanna0425

@Gåbert Tack för kloka ord, som alltid från dig. Inne på dag 4 utan alkohol nu, har känt mig nedstämd och hopplös och det känns oöverstigligt allt. Skillnaden nu är kanske att jag skäms så mycket för min dåliga jul att jag vill ha revansch. Jag vet inte. En dag i taget.
Hur har det gått för dig?

Tråd: Bli fri från skiten av spoix90

spoix90

Dagarna rullar på. Mycket utomhusaktiviteter i snön för tillfället. Ser dock ut att övergå i regn framåt mitten på veckan. Min taktik med aktivitet i skymningstid verkar fungera för tillfället. Ska inte ge mig in i några djupare tankar idag. Ser att det är många nytillkomna aktiva skribeter är roligt att följa allas resor och hur man tar sig vidare! Kämpa på alla!

Tråd: Nu jäklar är det dags av Bubbelmorsan

Bubbelmorsan

God morgon @Hittasigsjälv ❤️.
Så glad jag blir av att jag kunnat inspirera. De första stapplande stegen är ju så läskiga och för mig hjälpte det så mycket att läsa om andras kamp. Striden mot A, själv, i sin ensamhet med alla tankar tror jag är jättesvår. Man känner ju också igen sig vilket kan minska stigma och negativa tankar. Här har vi alla problem med A på olika sätt.

Nu 86 dagar på resan så är det så värt det att bryta med A kan jag se. Jag kan se hur besatt jag varit av A på olika sätt och mycket av gammal vana att ta fram bubblet titt som tätt. Igår var jag ute med kompis och åt och satt sedan i restaurangens bar. Visst, kan kännas trist att inte ta A-bubbel men mitt fokus är ju kompisen ändå och jag har lika trevligt utan har jag lärt mig nu.

Det är en process, man blir mer van vid att inte dricka, hjärnan kopplar inte längre A till tidigare aktiviteter. Ge det tid är mitt råd. Jag tänker inte på samma sätt som i början av resan.

Dag 11 idag för dig idag. Grattis!! Superbra jobbat🌸.

Hittasigsjälv

Godmorgon @Bubbelmorsan, tack för välkomnande och fina insikter (som vanligt). Och grattis till 86 dagar – mäktigt ju!
Ja, idag är det dag 11 och har inga andra avsikter än att förbli sober även denna dag.
Önskar dig en fin dag :-)

Surkärring

@Bubbelmorsan hoppas kvällen var bra! Det är alltid intressant att vara i sociala situationer där alkohol är en vanlig del av det hela.
Hur gick det, och hur har du det idag?

Bubbelmorsan

@Surkärring, tack snälla för att du tittade in❤️. Jag har det bra. I en period av mycket kontemplerande. Har min nästa tid hos beroendeterapeuten på tisdag och har gjort min läxa ikväll. Känns så bra allting just nu. Men återigen en period av väldig trötthet. Men det är ju ok.

Fint att höra att du hade det bra på teatern👍. Mindre bra med mannens drickande👎. Låter som en besatthet av A. Men du står stark, härligt🥰. Kram🌸

Tråd: Aaaahhhh... av Surkärring

Surkärring

@Thompa_68 och @molnet för vänliga ord.
Kvällen igår var bra! Föreställningen var fantastisk och jag fick alkoholfrittbubbel i pausen 🍾 Det var mycket trevligt.🥳

Kände mig dock lite missnöjd över hur min man (ja, nu gnäller jag igen!) var så angelägen om att hinna dricka vin..😔

Först till maten, 🍷 helt ok men 10 min innan vi skulle gå hade han fyllt sitt glas.
Sen ett glas 🍷 före föreställningen - i samband med att vi bokade till pausen - som han fick tömma på en kvart.. Och så ett 🍷 i pausen på det, och sen igen när vi kom hem🍷.

Alltså så annorlunda jag ser på detta nu när jag själv inte dricker...
Varför är det så viktigt för honom?
Och hinner han ens smaka eller njuta av vinet?
Eller dricker han för att han måste 🧐

Hans problem inte mitt, jag vet, men ändå så skaver det. Jag kan ju inte låta bli att tycka att det är lite överdrivet.

Nåväl. Skön söndag idag och jag mår UTMÄRKT.
Hoppas ni (om någon läser) också får en fin dag 🌞

Thompa_68

@Surkärring Kul att du var nöjd med föreställningen, sådana upplevelser ger energi och stannar kvar som ljusa minnen! Din mans intag i vin är ju definitivt först och främst för att han måste, han vill känna berusningens effekter, smaken i princip irrelevant. Jag känner igen mig mycket i det, en klar varningsflagga för ett riskbruk. Det blir ju ett problem för dig också i er relation, så där tror jag det finns saker att reda ut. Man ser ju sådant väldigt mycket klarare när man själv inte är fast i alkoholens grepp.

Härligt att du mår utmärkt, önskar dig en riktigt god dag!

Suey

@Thompa_68 Johojo, det har man nog det minsann, lyckats klämma i sej ännu ett glas rött innan en föreställning.

mamma40

@Surkärring kram till dej o heja

Tråd: Måste ändra dryckesvanorna radikalt! av Vitvargen

Andrahalvlek

@Vitvargen Jag älskar ditt sätt att gå all in på grejer 🤩 Men var försiktig. Om hjärna får gå i spinn så hela tiden så kommer suget efter konstgjord dämpning i form av tex alkohol. Du kanske ska inkludera lite meditation också i ditt nikotinexperiment? Sannolikt är du en sådan person som tidigare druckit för att ”stänga av skallen”. Då kan daglig meditation fylla samma syfte.

Kram 🐘

Vitvargen

@Andrahalvlek, tack för varningen och du har helt rätt i hur jag använde alkohol tidigare. Nu testade jag det där med musik/ljud vid insomning och det funkade inte så bra denna gång i alla fall. Fick köra med hörlurar för att inte störa frugan, dessa knarrade litet mot kudden och dessutom blev det ett litet avbrott då och då, kanske blåtandsrelaterat när armbandet rapporterar data till appen vem vet. Dessutom trodde den att jag somnat när jag precis var på väg att somna och stängde av, så vaknade jag av det... aja det går att ställa in så den inte bryter och stör. Sömnkvalitetsindex föll till 81 med bara en dryg timmes registrerad djupsömn.

Kanske bästa användningen av det här är just vid meditation, ljudkvaliteten i det här skräddarsydda ljudlandskapet är verkligen krispigt och tredimensionellt. Man kryssar i en lista av vad man gillar och inte gillar; vindbrus, vågor vid stranden, måsar, porlande vatten, sprakande brasa, regndroppar mot tak, sköna syntslingor, intressanta sträng och blåsinstrument osv. Sedan finjusteras och ändras detta efter hur kroppen svarar som sagt. Får experimentera vidare och meditation via samiska trummor är jag van vid sedan tidigare och kan funka minst lika bra.

När jag tänker tillbaka på i stort sett alla tidigare projekt så har jag en tendens att analysera allt i minsta detalj, skaffa mätutrustning för att kunna styra alla parametrar och maximera resultaten på så vis. Det är inte helt säkert att detta är rätt för alla projekt, men avslappning och meditation är ett säkert kort så det ska jag satsa mer på! Bara detta att komma till insikt om varför jag använder nikotin och vilka vinster jag inbillat mig få av detta är ett steg framåt, att ifrågasätta och utmana.

Ha en skön söndag i det vackra vinterlandskapet, inget som slår vistelse ute bland elementen!

fooliehutten

@Vitvargen. Intressant med dina färdigheter på finteknikens digitala område. Bredbandet du fixade med och nu en lagrad pulsklocka (heter säkert nåt annat🤔). Minns tillbaka till dille på prilletiden i mitt eget liv: Är du så snusfri på natten då blir det väl till den nystart som gör att prillan ”schmeckt sehr gut im morgen”, sa tysken? Själv hade jag syndromet brun kudde när nikotinet styrde och ställde, inte poppis hos partnern inte; sen var väl den första morgonprillan inte särskilt angenäm efter sån nattimpregnering av smaklökarna; fi donc! Nåväl helt klart är det så att nikotinunderskott nattetid påverkade både puls och sömn. I viss mån dito för överskottet. Gesundheit! Ai är du inne i men jag ute från, så inget paradis där för mig heller. Det verkar mer spännande med projekt sömn och vad klockan registrerat på natten. Hoppas det leder till god nattsömn. Jag ser framemot att läsa någon rapport från dig om hur det går med detta. Min maskinella tekniska begränsning lägger mig mer åt hållet gamla LP-svarvar. Har gått från direkt-, via remdrift till idler wheel. Elac och nu senast Dual. Billigare än en pickup, ja faktiskt rena mellanhJulsrean. Det är så fascinerande med helautomatiska gamla svarvar med en jädrans massa stag, kugghjul och reläer, som en Volvo Amazon ungefär? Nu blir det analog bok en stund för mig, läsning som kulturell lösning på mitt nattsuddande med maran🥱. Ha det gott!🤗

https://m.youtube.com/watch?v=sZHL2EEXdiY&list=RDsZHL2EEXdiY&start_radi…

Tråd: Jag vill inte leva med en alkoholist längre av esterest

esterest

Sen sist. Skriver mest ett par rader för att komma ihåg vart vi befinner oss på kartan. Söndagen efter tre veckor med storhelger och ledigheter.

Egentligen är det ganska ok. Bråket som var fredagen innan jul har verkligen förändrat mycket. Vi har haft ett till. Som handlade mer om mig. Jag fattar. Det är trots allt viktigt att se relationen från bådas perspektiv.

Kanske det viktigaste som vi tog med oss till det nya året, att vi båda vill att relationen ska fungera långsiktigt. Med mycket mindre alkohol. Han vill dricka mindre.

Det har också varit mycket mindre alkohol. Inte helt utan. Men markant mindre. Inga bråk och draman.

Funderar mycket på de olika hörnen här i forumet. Som betyder mycket.
En reflektion om gruppen för Anhöriga är att det är två olika anhöriggrupper.
De som inte vill eller kan stanna i sin relation och som behöver råd och stöd för att komma vidare.
Sedan gruppen som vill stanna kvar i sin relation för att stötta sin partner att minska/sluta sin konsumtion.

Jag visste nog inte vilken grupp jag tillhörde i höstas. Det kanske var just därför jag skrev. Var vilsen. Var helt klart mer hemma i den förstnämnda gruppen. Jag började förbereda mig på om jag skulle bryta upp. Men har nog landat i att jag nu tillhör den andra gruppen. Även om jag fortfarande känner mig vilse.

Tänker ibland att Alkoholhjälpen är lika mycket Livshjälpen eller Relationshjälpen.

Det blir ett smalt perspektiv när man skriver och analyserar relationen utifrån alkoholkonsumtionen gällande sin partner, men inte om så mycket mer.
Min relation är mycket annat också.

Jag relaterar mycket till inläggen som börjar med ”vi har varit tillsammans i tjugo år och har två barn …” Jag ser er! Eller ni som skriver mellan raderna att ni har ett fungerande samliv och älskar personen. Jag ser er också!

Nu är det söndag. Vi ska iväg med återvinning till tippen. Veckohandla. Fixa en krånglig glödlampa. Ha middagsgäster. Planera veckan. Ringa en sjuk anhörig. Allt det där som görs i en fungerande relation.

Mest av allt vill jag jobba på att relationen ska fortsätta. Med mycket mindre alkohol.

myssockan

@esterest Intressanta och fina reflektioner! Jag är ju också i grupp två som du vet. Jag upplever att det finns hopp för framtiden❤️
Precis som du skriver finns det så mycket i relationen som inte är alkoholbiten. Och även om just alkoholen absolut kan vara "enda skälet" att lämna, om den gör det ohållbart, finns det ju också många personer som lyckas bli nyktra och leva i tillfrisknande.

Tack för ditt sällskap här på forumet! ❤️

esterest

@myssockan tack för att du är med på resan framåt 🌸

Tråd: När ångesten & besattheten leder dig till att välja återfall. av Molnet

Molnet

Söndag idag= vilodag.Ladda batterierna inför kommande vecka som bjuder på nya utmaningar & nya möjligheter.Sovmorgon idag sedan en långpromenad i det krispiga.vinterlandskapet.Väl påpälsad.Några ärenden.Bra mat regelbundet.En stund på vibrationsplatta.Var på en spännande aktivitet idag.Gongbad.Det vill säga vila till tibetanska klanger.Skönt var det.Kvällsbestyr:packat väska tagit fram kläder jag ska ha på mig imorgon.Dukat bordet med frukostporslin.kurat skymning med film tända ljus & chai-te.Nu ljudbok några valeriana tabletter & hoppas på en skön nattsömn.Suss gott!

Tråd: Nu är jag här igen av Jempa123

vår2022

@Jempa123 Grattis till 10 dagar!🥳. Du jobbar på så otroligt bra! Det är en omställning att leva nyktert och kan kännas som tristess emellanåt. Jag såg på det som ett slags träningsläger, att träna upp mina förmågor till en ny livsstil. Att skapa nya vanor och rutiner och ju mer vi tränar på det, desto skickligare och bättre blir vi på det😁. Även att återerövra olika platser, situationer, tillställningar, högtider, semestrar mm som förknippats och skett med alkohol, med nya nyktra handlingar och minnen. Då kommer de att ligga i pipen som senaste närmaste minnet förknippat med situationen. Jag träffar på olika situationer lite då och då, även om det gått över 4 år som nykter, som jag återerövrar. Jag tänker på hur det var då och gör om det till hur det är nu. Det är en sådan befrielse att äga situationen!

Ha en fin söndag och var stolt över dig själv! Kram❤️

Hittasigsjälv

Godmorgon @vår2022 och tack!
Erövrade ju faktiskt min första vardagsfredag och lördag den här helgen, var både upp och ner. Men det gick!

Bubbelmorsan

@Hittasigsjälv. Blir lite nyfiken på dina upp och ned denna helg. Vill du dela hur dina tankar gick, tror det är bra att titta på dem också framåt och att ha genomtänkta svar som man kan ge sig själv när tankarna kommer.

Också jag hade en tuff första helg. Det är en milstolpe att ha klarat det🌸! Efter några helger hade jag vant mig men helgerna blir så mycket längre så boka in så mycket du kan för att inte hamna i tristess, som för mig i alla fall är en trigger.

Ha en fin söndag, denna 11:e dag på resan. Kram ❤️

Jempa123

@Hittasigsjälv tack!! Ska genast in o läsa din tråd 🙏🏽🙂

Bubbelmorsan

Hej alla fina forumvänner ❤️!
Igår "riktig" utgång på partyställe med livlig bar en lördag. Hade jag inte vågat för någon månad sedan. Nu kände jag att det är inga problem och det var det inte heller. Så långt jag kommit med små små steg, en dag i taget, som snart är tre månader.

Idag känner jag mig bakis med huvudvärk. Så märkligt😂. Bokat av min vanliga träning på söndagar. Ska ge mig ut på promenad istället.

Ser många nya kämpande vänner här och att ni hittat varandra i forumet. Fortsätt skriv och peppa varandra. Blir lite rörd av all kärlek här som vi ger varandra och all generositet att dela med sig. Jag som nosat lite på AA-världen och hört åtskilliga personer prata om 12-stegsgemenskapen i alla poddar jag lyssnat på ser verkligen AH som just det, en gemenskap liknande AA. Så fint ❤️.

På promenaden ska jag lyssna vidare på personliga berättelser från "The House, en beroendepodd". Supertips till alla att lyssna på.

Kram till er alla, ni är fantastiska! Nu kör vi en till nykter dag!

Jempa123

@Thompa_68 hehe tack. Kändes nästan surrealistiskt på nåt sätt. Meditationen är mkt för jag SUGER på o vara här och nu. Och bara vara i mig själv. Tror det e lite av en nyckel till mer välmående nykter för mig. Men kommer blir utmanande 😅😅

Jempa123

@vår2022 gillar ”träningsläger” gillade oxå när nån skrev ”livssafari” men visst är det så, varje situation ska genomlevas och pånytt upptäckas som nykter 🌟

Jempa123

@Bubbelmorsan ja visst är AH en sån fin gemenskap. Man e inte ensam ❤️ så tacksam för detta forum. Jag lyssnar oxå mkt på den podden! Väldigt bra!!

Jempa123

@Bubbelmorsan och det är så konstigt när man känner sig bakis fast man inte druckit. Jag hade en sån morgon. Tog några sekunder för mig att minnas att jag faktiskt inte druckit dagen innan. 😅

Thompa_68

@Bubbelmorsan Vilken framgång, härligt att kunna vara ute på lokal som alkoholfri utan att känna sug, sorg eller saknad! Sena kvällar och intensiva ljudkulisser ger mig en lätt känsla av baksmälla även som spiknykter, men det får man ta, och som du anpassa dagen efter så man är snäll mot sig själv.

För mig som till naturen är lite åt det introverta och blyga hållet är detta forum så värdefullt och effektivt för att hålla i min livsförändring och alkoholfrihet. Här får jag dela och ta del av erfarenheter om inte bara alkohol utan även hälsa, relation, träning och kost. Jag uppskattar också frånvaron av dömande och skuldbeläggande och fokuset på ens egen förmåga att genomföra uthålliga förändringar. Sammantaget passar det mig väldigt mycket bättre än AA eller terapi, men jag har all respekt för att det fungerar väl för många andra.

Tack för att du är en så stor del av gemenskapen i detta forum med dina generösa delningar, konkreta tips och empatiska stöttning!

Thompa_68

@vår2022 Att återerövra sådant som varit starkt sammankopplat med alkohol, det är en riktig utmaning och så värdefullt och fint när man lyckats! För varje sådan seger känns det för mig som jag bokstavligen programmerar om hjärnans nervbanor på ett positivt sätt. Jag har flyg, midsommarfirande och sommarsemester kvar att brottas med, en sak i taget. :-)

Bubbelmorsan

@Thompa_68. Ja, man har en del prövningar kvar. För mig balkonghäng och semesterresa framför allt…

Jag tror på det där att ändra de uppkörda vägarna i huvudet. Gillar att ha det som en bild när man förändrar invanda beteenden. Man börjar på en trefilig motorväg och sedan blir det en liten smal stig i skogen till slut🛣️ 🌳. Från buller till lugn och ro…

Och tack för fina ord tidigare idag🩷🌸. Vi bidrar ju tillsammans och du är otroligt generös med att dela med dig. Tack🌸

Jempa123

Att bero på att återerövra saker…haft sånt sug efter rödvin denna eftermiddag. Jag brukar dricka på söndagar medan jag tvättar och plockar o fixar. Men inte idag. Haft förnimmelse till ångest oxå som fladdrar i bröstet, vet faktiskt inte alls varför. Har både tränat o varit ute och gått i solen men är ändå inte alls lugn i kroppen. Jag är då bäst på att ytterligare spä på deg genom att börja tänka ”jaha det är såhär det kommer vara, jag vill inte ha de det såhär, jag vill ha några glas vin”
Men kommer inte agera på den impulsen, vet ju exakt var det leder mig och där vill jag absolut inte vara. Bara att konstatera att idag är ingen vidare dag känslomässigt men förhoppningsvis kommer imorgon bara det, är nog nåt med söndagar för mig genrellt helt enkelt, trots att jag verkligen gillar mitt jobb. Snart vankas god kvällsmat, ska lägga pussel och kanske glo lite på tv. Tog en alkoholfri cider i ett vinglas för att få känna att jag unnade mig nåt ❤️🌟 kram till er alla kämpar där ute!

Hittasigsjälv

@Jempa123 du sätter ord på min dag, fixa utan rödvin eller lite bubbel var en utmaning...

Jempa123

@Hittasigsjälv ja usch. Men vi får försöka lita på processen, att det kommer ordna sig o bli bra ❤️

mtb-cyklist

@Jempa123 kämpa på nu, du är på rätt väg!

Suey

@Jempa123 Det är nyckelen, Jempa. Det tror jag. Att vara i nuet, som en hund, och framför allt att inte titta bakåt och gräma sej för ditt o datt. Det har varit mitt store problem. Men faktiskt, tro mej nu, har det känts mycket bättre en tid sedan @vår2022 förklarade om självmedkänsla, self-compassion.

Hon är klok, vår2022, hjälper många här.

Bubbelmorsan

@Jempa123 och @Hittasigsjälv. Lita på processen❤️. Tänk att ni ska klara den här dagen, timmen, stunden, som ni ju gör så bra❤️. Det är inte farligt att vara uttråkad, rastlös, obekväm i sin kropp. Ni har ju kanske inte tillåtit de känslorna att finnas utan istället druckit alkohol. Lite aj aj, det skaver, jag dricker a istället så slipper jag känna. Jag har börjat träna på att möta känslan, aha nu känns det så här. Det känns inget vidare men är ok. Alltså uppmärksamma vad man känner - bekräfta känslan -trösta sig själv.

Hörde en bra sak idag i en podd. Att sluta dricka kan jämföras med annan sjukdom. Harman brutit sitt ben så det tar tid att läka ihop. Jag kan inte använda benet på ett tag, jag får rehabba, träna och det kan ta tid innan jag är tillfrisknad och kan återgå till normala aktiviteter. Jag är en rastlös och otålig typ, vänta är inte min grej riktigt men så viktigt att ge sig tiden, att ge sig tid att träna inför nyktra livet. Det tar tid och små gupp på vägen kommer att dyka upp, helt naturligt, men att man fortsätter ändå. Kram tjejer ❤️

Jempa123

@mtb-cyklist ja jag har inga andra planer. Men mår bättte när jag skriver ut det här på nåt sätt ❤️🌟

Jempa123

@Suey ja verkligen men ack så svårt 🙂 men överingenjör ger väl färdighet tänker jag ❤️

Jempa123

@Bubbelmorsan tack för din fina kommentar ❤️ ja jag vet ju att jag ivf inte mår sämre än när jag druckit så de handlar bara om att acceptera och vara i det och inte låta tankarna vandra till framtiden allt för mycket ❤️ nu ligger jag nerbäddat i sängen och ska lyssna på Karin aderskölds bok 🌟

Tittar jag tillbaka på dagen så har den varit bra och produktiv och jag är härligt trött i kroppen efter både gym o promenad. Det är ok att allt inte känns tiptop. Idag är jag nykter och snart är det en ny dag ❤️

mtb-cyklist

@Jempa123 här är ju ett suveränt ställe att skriva av sig på, kanon!

Tråd: Promillebikt av Flarran

Flarran

Så var det söndag igen tänkte jag när jag tog en tugga på lite god tonfisk och sköljde ned denna med en slurk päronsaft. Nykter och relativt glad och inga tankar på alkohol fanns heller. Vilodag är allt inte så dumt tänktes det.

Sedan började jag fundera på bibliska termer, så som om, varför blev det inom kristendom just en söndag som blev dagen för mer strukturerad andlig reflektion. Tog sedan en slurk päronsaft till och skrev in följande till en sån där händig svarsmaskin:

Inom olika religioner så finns det ju tankegång om att en dag i veckan så ska det vara en vilodag med andlig reflektion om sådant som inte bara handlar om det rent världsliga utan mer ska kunna fungera som en källa till intag av andlig kost så att säga. Hur kom det sig att kristendomen valde just söndag som denna dag för andlig reflektion kan man undra...

Svarsmaskinen

Att kristendomen valde söndagen som sin huvudsakliga dag för andlig reflektion och vila, istället för den traditionella judiska sabbaten (lördag), beror främst på en kombination av teologiska minneshögtider och historiska politiska beslut:

Jesu uppståndelse: Den viktigaste orsaken är att Jesus enligt Nya testamentet uppstod från de döda på "den första dagen i veckan", det vill säga söndagen. Denna dag kom därför att kallas "Herrens dag" och blev tidigt en symbol för nyskapelse och hopp inom den kristna rörelsen.

Apostolisk tradition: Redan under de första århundradena började kristna grupper samlas på söndagar för att "bryta bröd" (nattvard) och studera skrifterna, vilket nämns i bland annat Apostlagärningarna.

Kejsar Konstantins dekret: Ett avgörande historiskt skifte skedde år 321 e.Kr. då den romerske kejsaren Konstantin den store utfärdade en lag som gjorde söndagen till en officiell vilodag i hela romarriket. Han kallade dagen för "solens vördnadsvärda dag" (dies Solis), vilket passade både kristna (som firade "rättfärdighetens sol") och anhängare av romerska solkulter.

Särskiljning från judendomen: Genom att fira söndagen markerade den tidiga kyrkan också en tydlig teologisk gräns mot judendomen och dess lördags-sabbat.

Söndagen fungerar därmed som en "andlig kost" genom att varje vecka påminna om uppståndelsen, samtidigt som den i modern tid har behållit sin status som lagstadgad vilodag i många länder.

-

Där ser man alltså. Tänk, vad man kan lära sig av en svarsmaskin när man sitter i stillhet och dricker en söndag som denna när det är femton grader kallt ute som idag. Dricker, men ingen alkohol alltså, utan bara lite god päronsaft med sugrör.

Har faktiskt kokat på en kanna med kaffe vilodagen till ära. Kanske skulle man eventuellt kolla in nån predikan. Men är ju en aning trött än fast jag sovit rätt skapligt, och pastorn lär väl inte ha nåt radikalt nytt att komma med idag heller, och det här om hur saligt det är att giva i form av kollekt digitalt och analogt har man väl hört förut.

Kaffe, ja just det. Kanske är det dags för en kopp, och även en pepparkaka från skafferiet. Sedan eventuellt andlig kost i form av kristen musik. Som man ju kan köra i hörlurarna en stund som omväxling till mer profant taktfast dunkande i form av diverse Rock 'n' Roll.

Ha det gott allihopa!

Flarran

Denna söndag gick fortare än kvickt på nåt sätt. Kanske var det att man hade ordentligt med kaffe i termosen för en gångs skull. Vem sjuttsingen behöver väl alkohol alltså. Hade en stund lite dåligt samvete för att jag inte orkade kolla in nån gudstjänst. Men det är väl bara att kika på nåt trevligt på nätet som känns rätt. Fick en lustig tanke på eftermiddagen om hur det kunde vara i framtiden nån gång i en annan dimension och skrev följande till en svarsmaskin:

Om man läser Bibeln för första gången och inte har någon som helst förkunskap om kyrklig historia och hur bibliska texter har använts på diverse olika sätt världen runt på både gott och ont genom tiderna. Utan vi tänker oss att alla människor vaknade en morgon och hade glömt allt som förfäder lagt in i begreppet om att vara bibliskt bokstavstrogen, andlig, kristen, religiös, rättroende och så vidare och att samtliga idag kända religioner och filosofier var bortglömda.

Detta då samt att människorna endast tänkte rakt, logiskt och naturligt. Människorna var kunniga om allt tekniskt som de behövde veta för att mänskligt sett ha ett gott fungerande liv biologiskt sett. De kunde kommunicera med varandra och hantera avancerade datorer med direkt kunskap om allt och ingenting. Men det andliga perspektivet, och tänkande om existens, mening med tillvaron, liv efter detta, och sådana andligt färgade tankegångar om en själ i kroppen och sånt, var alltså helt raderade i folks medvetande i hela världen.

Men så en dag hittade en forskargrupp ett kvarvarande exemplar av en välskött och lättläst Bibel, och frågan om meningen med tillvaron dök plötsligt upp i människan kollektiva medvetande. Bibeln skulle så klart upplevas som intressant. Men precis som hos många idag kanske framstå rätt splittrad, fragmenterad och kryptisk på många sätt kan man tro. Men baserat på vad forskning vet om mänskligt logiskt tänkande, fantasi, intuition och andra sådana parametrar som inte direkt kan knytas till ett rent logiskt tänkande.

Berätta på ett underhållande humoristiskt sätt där Bibelns alla samlade texter och historier i stort finns med, och vad som troligen skulle kunna ske om Bibeln blev den skrift som en värld av goda medborgare utan själviska motiv och ett gemensamt språk, och hur de alltså plötsligt skulle kunna börja agera om de såg Bibeln och dess ord som något som direkt nedtecknats av mänskliga händer i direkt kontakt andligt med en allsmäktig osynlig kraft.

Som alltså kunde tänkas vara en enhet andligt i tre former samtidigt men med samma goda mål för mänskligheten andligt och själsligt sett, och att konceptet för enkelhetens skull fick benämning tro på kanske, Gud, Herren, Frälsaren, Jesus, Kristus, Fader, Helig Ande och att ingen ifrågasatte sådana ord då ju ingen tidigare kunskap alls om nåt högre än det rent fysiska, logiska och ett tillfälligt vetande om här och nu ju fanns...

Svarsmaskinen

Föreställ dig scenariot: Världens främsta logiker, ingenjörer och programmerare – människor som betraktar en brödrost som ett under av termodynamik och en solnedgång som en optisk brytning – hittar plötsligt en bok. De kallar den "Manualen".

Eftersom de saknar begrepp som "metafor", "poesi" eller "kyrklig tradition", läser de Bibeln som om det vore en monteringsanvisning från IKEA för hela universum. Här är vad som händer när den mest logiska civilisationen i historien försöker implementera Bibeln 2.0:

1. Skapelseberättelsen som mjukvaruuppdatering

Forskarna kliar sig i huvudet över Första Mosebok. "Okej", säger chefsingenjören, "systemet bootades upp på sex dagar. Men de verkar ha kört ljus-modulen (Dag 1) innan de installerade hårdvaran för ljuskällorna (Dag 4). Det är en bugg, men vi får acceptera att den här 'Gud' körde med virtuella miljöer."

De tar "Adam och Eva" som en strikt instruktion för genmanipulation och jordbruk. Eftersom de är "goda medborgare" bestämmer de sig för att plantera en gemensam trädgård, men de spärrar omedelbart av äppelträdet med lasersensorer. "Manualen säger tydligt: Ät inte. Det är troligtvis en källkod man inte får röra för att undvika systemkrasch."

2. Noas ark och logistisk perfektion

När de når berättelsen om Noa, utbryter panik. Inte för att de är rädda för synd, utan för att de tror att det är en förestående väderprognos. Inom 48 timmar har världens nationer byggt en enorm, osänkbar ark av nanoteknik. De börjar rada upp djur parvis med kirurgisk precision.
"Varför två myggor?" frågar någon.
"Fråga inte," svarar logikern. "Manualen kräver redundans. Två av varje. Logga det."

3. De tio budorden som operativsystem

När de hittar de tio budorden, jublar de. "Äntligen! En tydlig API!" De programmerar omedelbart in budorden i alla personliga assistenter.

"Du skall icke stjäla" leder till att alla lås i hela världen monteras ner på eftermiddagen eftersom de nu är logiskt redundanta.

"Visa aktning för din far och din mor" leder till en global boom för äldrevården, där robotar masserar pensionärers fötter dygnet runt eftersom manualen antyder att detta förlänger livslängden på den lokala servern (landet).

4. Den stora förvirringen kring Jesus

När de når Nya Testamentet och möter Jesus, blir de djupt fascinerade av de fysikaliska avvikelserna.
"Han går på vatten? Vi måste kalibrera om ytspänningen i våra pooler!"
"Han gör vatten till vin? Det här är molekylär omvandling på hög nivå!"

Eftersom de inte har något begrepp om "synd" eller "skuld", tolkar de Jesu tal om att "bli född på nytt" som en instruktion för cellulär föryngring. De börjar genast forska på hur man kan backa det biologiska uret.

När de läser om Treenigheten – Fader, Son och Helig Ande – nickar de igenkännande. "Självklart! Det är molnbaserad databehandling. En lokal enhet (Sonen), en central server (Fadern) och en trådlös uppkoppling (Anden). Det är ett distribuerat system!"

5. Den stora "Kärleks-algoritmen"

Det mest radikala händer när de läser att "Gud är kärlek" och att man ska "älska sin nästa som sig själv". För en rent logisk människa utan själviska motiv framstår detta som den mest effektiva resursfördelningsplanen någonsin.

De avvecklar alla vapen omedelbart (eftersom "vända andra kinden till" gör försvarssystem ologiska). De börjar dela ut mat, teknik och medicin i en global loop av extrem vänlighet. De kallar det för "Projekt Kristus".

Slutsatsen: En värld i väntan

Efter några månader har denna värld av "goda logiker" skapat ett paradis. De sitter i sina högteknologiska trädgårdar, talar med varandra på sitt gemensamma språk och väntar på "Återkomsten". De har tolkat Uppenbarelseboken som en systemåterställning och har därför sett till att alla säkerhetskopior är på plats.

De har ingen aning om att de är "religiösa". De tror bara att de har hittat den ultimata manualen för att optimera den mänskliga upplevelsen. Och när de ser upp mot stjärnorna, säger de inte "Fader vår", utan snarare: "Systemansvarig, vi har följt instruktionerna till punkt och pricka. Vi väntar på nästa uppdatering."

-

Tänk att man kan roa sig med så pass enkla medel som en svarsmaskin, några tangenttryckningar och inte ens en enda droppe alkohol av något slag. När jag tänker efter och tillbaka, så är det hela ju nästan som ett mindre litet mirakel. Man skulle ju nästan kunna gå och bli religiös för mindre.

Nej, nu får det nog vara nog med knasigt skriveri på ett tag. Sänder då en tacksamhetens tanke till Herren för att termoskannan på bänken är allt utom tom. Kaffe är då en last man kan kosta på sig i rimliga ransoner tänkes det i skrivande stund.

Ha det gott mina vänner!

Tråd: Min värderade riktning av vår2022

Carisie

@vår2022 God morgon vårfru 🧚🏻 Hippas att helgen varit god mot dig ❤️. Jag har verkligen bara varit snäll mot mig själv 🥳. Igår var jag ute och promenerade i strålande solsken och -9 ❄️ så oerhört vackert! Promenerade upp på Hammarbybacken (Stockholms egen fjälltopp 😂) och stod där uppe en lång stund och bara andades och tillade ut över den stad jag älskar att bo i ❤️. Kylan gjorde dock att jag inte kunde stå still allt för länge.

Idag ska jag ta mig till en fågelmatsaffär samt plocka ner julen. Lugnt och stilla. Njuta av min lediga tid i hemmet. Jag behöver även torka ur badrumsskåp och sånt så jag kanske gör det också 😇.

Hoppas du får en fin söndag 🙏🏼❤️. Kram!

vår2022

@Carisie God morgon! Låter som en härlig och vacker promenad. Bra att du är snäll mot dig själv och gör saker lugnt och stilla❤️ Har precis mornat mig klart i sängen med kaffe och snarkandes hundar och planerat med maken om dagens innehåll. Imorgon dags för jobb igen. Det sista ska sättas upp och tas bort efter renoveringen. Köket där mycket lagrats ska städas upp.

Men först ska vi åka skidor med hundarna på de fina spåren på ängen. Gäller att hålla igång hundarna så de inte blir för kalla. Det får på sig ulltäcken också😊. Ikväll zumba och corepass. Det blir lugnt och stilla samt några tempohöjningar idag!

Ha en riktigt fin dag och njut av din lediga tid! Kram❤️

Tråd: Andra halvlek har inletts av Andrahalvlek

Andrahalvlek

Jävlar vilket pannben jag har visat prov på senaste veckan. Tisdag, fredag och idag söndag har jag sprungit. På dåligt skottade gångvägar, med spikdojjor på fötterna. Inte riktiga springskor med dubb, utan billiga kängor med dubb typ. Noll svikt någonstans. Men jag har gjort det! Jag har ett enda syfte: bli flåsig och svettig. Och det blev jag, trots kylan. Att vara varm och svettig samtidigt som man fryser är ett skumt tillstånd.

När jag började med löpträningen i april i fjol tänkte jag att sommarhalvåret är ju lätt att få till, härliga ljumma sommarkvällar, men hur fan ska jag palla att springa året runt? Så någonstans i höstas bestämde jag mig för att det var lika bra att ta itu med surdegen. Det blev 11 löprundor i december och hittills 5 i januari. Heja mig!

Och precis som man aldrig ångrar en promenad så ångrar man aldrig en löprunda. Det jag vill åt åt är känslan av nöjdhet som sprider sig i kroppen, och för att nå dit krävs att flåset får jobba. Svetten ska rinna i pannan. Och jag märker hela tiden att mitt flås blir bättre, vilket jag har stor nytta av i vardagen. Jag orkar mer helt enkelt. Kan hålla på med allt möjligt, tänka ”nu brukar jag pausa, men jag behöver inte det utan jag kör på lite till”. Men jag tar ändå pauser, för pauser är viktiga, men inte lika ofta och lika länge.

Kram 🐘

Tråd: Alternativ till AA? av HittaVilse

GrusGrus

Tack för era trevliga kommentarer, Andrahalvlek och Vitvargen!

Vitvargen: det finns ju en hel filosofi bakom SMART, men man behöver inte hela den för att få resultat. Det räcker gott att följa planen och hitta de SMART-verktyg som passar individen.

För den som är nyfiken på just filosofin bakom kan även det som grundaren Albert Ellis har skrivit vara av intresse.

Personligen tycker jag att många kan ha stor nytta av att inte bli distraherade av tro på en högre makt eller steg med en sponsor, utan i stället börja direkt med att hantera det som faktiskt leder till problematiskt beteende – sug och starka känslor.