Att veta sitt varför och visualisera en målbild är en bra grund 💚
Nystart är min grej! Dessvärre brukar det avta efter en tid. Denna gång ska jag utmana mig och våga på ett AA möte, nästa vecka..

Dag 4 och fortsatt känsla av lättnad. Vaknar med lätthet att vara nykter och glad över det. Men jag vet det förrädiska som kommer att smyga sig på och som toppar om ca 2 veckor. Då har jag glömt, varit duktig och tankarna om att inte har väll jag problem?! Ett glas kan jag allt ta!
Så går det ofta åt skogen och jag dricker som om jag aldrig har ett stop.
Sista tillfället somnade jag på badrumsgolvet med rejäla minnesförluster. Det får räcka nu, har provat detta koncept i allt för många år.
Ja jag är alkoholist och behöver inte fundera på det mer 🩵

@Nila Det låter mer och mer som att vi är lika i våra alkoholvanor.
Jag oroar mig också för närliggande framtiden.
Jag måste nog verkligen förklara för mina bekanta att jag kommer inte kunna dricka någonting alls.
Tidigare har det räckt med att en enda person säger ”äh en kan du väl ta?!” och så trillar jag dit. Kanske inte samma kväll men förr eller senare.

Jag lite svårt att kalla mig alkoholist, dels låter det så allvarligt, dels stämmer det inte överens med resultat från tester jag gör. Jag väljer att säga att jag har ett riskbruk, jag kanske borde tänka om?

Ha en fortsatt fin dag!

@Nyvaken_11 .Man behöver inte sätta etiketten alkoholist på sig själv.Räcker gott med att säga (till sig själv,till att börja med) att man har en problematisk relation till alkohol.Öppna ögonen för hur blir det när man tar ett glas.Se & repetera hela händelsekedjan för sig själv.Man beslutar att ta ett glas➡️lättnad i kropp & själ➡️fler glas➡️fylla➡️besvikelse på sig själv&/ osams med andra➡️ minnesluckor➡️taskig sömn,vakna 3➡️Bakfylla,huvudvärk,illamående,hjärtklappning➡️Ånger.Varför drack jag➡️Ångest,oro,trötthet& inget vettigt blir gjort.Inget socialt trevligt heller➡️Repeat. Att tänka denna händelsekedja fullt ut hjälper i vart fall mig när suget & de förrädiska lögnerna om hur härligt man kommer att må med A försvinner.Jag har försökt i många år att tänka 3 glas kan jag dricka.Iallafall på helgen.Men det slutar sällan där.Nästan aldrig faktiskt om man ska vara ärlig med sig själv.Och i ett sånt här läge är det viktigt att man är det för att på sikt lyckas bli hållbart nykter vilket är mitt mål.Jag har aldrig ifrågasatt min allergi mot penicillin,nötter .Vet att jag blir livshotande sjuk av det.Varför ska det vara så svårt att acceptera att man är allergisk mot A.Är väl egentligen inte konstigare än så.När jag dricker blir jag sjuk i en progressiv & dödlig sjukdom.Om jag låter bli kan jag hålla mig symptomfri & relativt frisk med hjälp av ändrat mindset.Redskap,verktyg , nya vanor & trevliga a-fria aktiviteter.

@Molnet Du har rätt i allt, det stämmer precis. Jag vet om det, har vetat om det länge.
Jag drack mycket när jag var yngre med för cirka 15 år sen, tog hjälp emot det då också. Förr blev jag våldsam av alkohol, jag var ung och en bråkstake, betedde mig som en idiot.
Men jag växte upp och problemen alkohol för med sig ser annorlunda ut nu.
Då var det väldigt viktigt att erkänna att jag var alkoholist, det gjorde att det var svårt att ta hjälpen på allvar, jag kunde inte ärligt säga att jag var beroende eller alkoholist.
Men du säger det så bra nu, jag behöver inte sätta etiketten på mig, jag har problem oavsett.

Jag ska fortsätta jobba och påminna mig själv om alkoholen och problemen det för med sig.
Det kan ju faktiskt bli värre också om jag inte slutar.